Volební potenciály jednotlivých politických stran, hnutí a koaličních uskupení
Největší volební potenciál má koaliční uskupení Piráti/STAN, voličský potenciál předsedů dělí politické subjekty do tří kategorií
Červnový průzkum společnosti SANEP se zaměřil na volební potenciály jednotlivých politických stran, hnutí a koaličních uskupení, které budou v říjnu usilovat o získání dostatečného počtu voličských hlasů s cílem zajistit si vstup do Sněmovny Parlamentu České republiky.
Průzkum se dále zaměřil na hodnocení voličského potenciálu předsedů jednotlivých politických subjektů, respektive na to, jak konkrétní osobnost ovlivňuje myšlení voličů při rozhodování o volbě určité strany a jak výrazně přispívá jméno předsedy k vyššímu volebnímu zisku dané strany.
Volební potenciál sociálních demokratů a komunistů se pohybuje nad hranicí sedmi procent (ČSSD 7,5% a KSČM 7,2%), uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci svým potenciálem přesáhlo hranici pěti procent (5,1%), Aliance pro budoucnost a Strana zelených mají pak v současné chvíli potenciál mezi 2-3 procenty (2,7%, resp. 2,3%).
První bychom mohli označit jako strany „vůdcovského typu“, kdy je pro voliče jméno předsedy velmi důležitou až takřka nezbytnou součástí při jeho rozhodování o tom, zda-li danou stranu volit. Do této kategorie můžeme zařadit ANO, Přísahu, SPD, Piráty/STAN či Alianci pro budoucnost, kdy je osobnost Andreje Babiše klíčová pro 91,3% voličů hnutí ANO, osobnost Roberta Šlachty pro 89,5 procent voličů Přísahy, jméno Tomia Okamury je pak důležité pro 87,2 procent voličů SPD, pro volbu koaličního uskupení Piráti/STAN je Ivan Bartoš v pozici předsedy důležitý pro 82,7 procent voličů této koalice, Pavel Sehnal pak představuje garanci úspěchu pro 78,1% voličů Aliance pro budoucnost. Všechny uvedené politické subjekty mají jednu společnou věc: jméno, resp. osobnost předsedy je velmi důležitým faktorem při rozhodování voličů, představuje pro ně jakéhosi garanta správnosti jejich volby a vkládají tak své naděje do rukou konkrétní osoby. V podstatě lze říci, že jsou předsedové uvedených stran velmi výraznými osobnostmi, bez jejichž přítomnosti by jednotlivé strany utrpěly vážné volební ztráty.
Třetí kategorii pak tvoří strany, hnutí či koaliční uskupení, kde jméno předsedy není tím pravým volebním „tahákem“. Voliče spíše přitahuje k volbám politická značka a ideologie. Do této kategorie patří KSČM, koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci a Strana zelených. Pro voliče komunistů je jméno předsedy důležité pro pětinu voličů, pro voliče Trikolóry/Svobodných/Soukromníků či pro voliče Strany zelených je pak význam či důležitost konkrétního předsedy doslova mizivá.
(PŘÍNOS PŘEDSEDY PRO VYŠŠÍ VOLEBNÍ ZISK)
Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden dne 17. – 23. června 2021 na celkové skupině 46.358 respondentů, kteří v souhrnu představují voliče a sympatizanty jednotlivých politických stran, hnutí a koaličních uskupení do Sněmovny PČR. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Respondenti byli zastoupeni ve všech krajích ČR a v Praze.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Volby:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výroba jednotlivého silničního vozidla (povolení výroby jednotlivého silničního vozidla a následné schvalování technické způsobilosti)
- Nároky členů okrskových volebních komisí a zvláštních okrskových volebních komisí, § 60 - Zákon o volbě prezidenta republiky č. 275/2012 Sb.
- Zápis o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku a ve zvláštním volebním okrsku, § 51 - Zákon o volbě prezidenta republiky č. 275/2012 Sb.
- Sčítání hlasů okrskovou volební komisí a zvláštní okrskovou volební komisí, § 49 - Zákon o volbě prezidenta republiky č. 275/2012 Sb.
- VOLEBNÍ SPECIÁL - Jízdní řád volební noci
- Ukončení činnosti okrskové volební komise a zvláštní okrskové volební komise, § 58 - Zákon o volbě prezidenta republiky č. 275/2012 Sb.
- Ukončení činnosti okrskových volebních komisí a zvláštních okrskových volebních komisí - Ministerstvo vnitra České republiky
- Volební senát rozhodoval ve věcech místních referend a volební kampaně
- Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí , IČO 05553466 - data ze statistického úřadu
- Zvláštní řízení ve věcech politických stran a politických hnutí, Díl 5 - Soudní řád správní č. 150/2002 Sb.
- Příspěvky ze státního rozpočtu uhrazené politickým stranám a politickým hnutím celkem v roce 2017
- Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, nejvyšší mzda - Volná pracovní místa
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?