Bouřlivé období pro kryptoměny zřejmě ještě nekončí
Letošní rok je pro bitcoin a ostatní kryptoměny jak na houpačce. Závěr loňského roku dal kryptoměnám pozitivní impuls, který nastartoval jejich růst. V růstu kryptoměny pokračovaly i v prvním čtvrtletí. Nejvíc patrné to bylo u největší kryptoměny bitcoin, která svou seanci za toto období startovala zhruba na hodnotě 10.500 USD/BTC. Do konce loňského roku zvládnul kurz bitcoinu posílit na 28.900 USD/BTC. Také v novém roce si získal oblibu investorů a díky tomu se dostal až na hodnotu 63.500 USD/BTC. Za období šesti měsíců tak bitcoin dokázal posílit takřka o 500 %. Samozřejmě k tak výraznému růstu pomohla také zpráva, že společnost Tesla, za níž stojí Elon Musk, investovala 1,5 mld. dolarů do nákupu této nejpopulárnější kryptoměny, a že bude možné za bitcoiny kupovat vozy Tesla. Již v té době experti varovali, že kurz bitcoinu je nadhodnocený. Přesto jeho raketový růst lákal nové a nové investory, kteří se chtěli svézt na vlně optimismu a věřili v pokračující růst. Pro toto období se vžilo označení „býčí růst, respektive býčí trh“.
Graf vývoje kryptoměny Bitcoin | zdroj CoinBank Trader
V dubnu se trh nasytil a začal stagnovat. Bohužel mu to dlouho nevydrželo. V půlce května Elon Musk odpálil pomyslnou bombu a stačil mu k tomu jediný tweet. V něm uvedl, že Tesla pozastavuje obchodování s kryptoměnou Bitcoin. To vyvolalo na trhu okamžitý výprodej. Nic nepomohlo ani Muskovo ujištění, že se Tesla nechystá prodávat své bitcoiny, a že jakmile přejde těžba kryptoměn na udržitelnější zdroje, je připravena opět spustit prodej svých vozů za bitcoiny. Výprodej následně umocnila Čína, která vydala v pořadí třetí restrikce. Čína v několika krocích zakázala v podstatě všechny aktivity spojené s kryptoměnami. Jednotlivé čínské provincie prostřednictvím svých ústředních regulátorů omezují největším těžařům kryptoměn spotřebu elektrické energie, případně rovnou jakékoliv operace spojené se směnou kryptoměn. Nové restrikce jsou vysvětlovány mimo jiné bojem za snížení uhlíkové stopy v ovzduší. Odborníci se však shodují v tom, že si Čína zároveň připravuje půdu pro spuštění své digitální měny. Aktivity čínské centrální vlády vedly k ochromení těžařských aktivit na jejich území. Nejen, že to znamenalo výprodej těžařského hardwaru, ale zároveň to akceleroval výprodej bitcoinu.
Ilustrační fotografie | zdroj 123RF
Když už to vypadalo, že bitcoin a jiné kryptoměny našly své dno, na kterém se situace uklidní, začal kryptoměnový trh opět torpédovat Elon Musk se svými tweety. Na jeho mnohdy záhadné tweety reaguje segment kryptoměn briskně. Přesto, že význam takového tweetu je mnohdy nevinný, takřka okamžitě převládne na trhu pesimismus, který je následován dalším výprodejem kryptoměn. I když tyto výprodeje naštěstí nemají dlouhého trvání. Pravdou ale také zůstává, že ztracené pozice umazává velmi pomalu. Ke skepsi na trhu stále přispívá svým dílem také Čína. Ta začala vymáhat dodržování svých restrikcí, což o víkendu vedlo ke zrušení několika účtů na sociálně-mediální síti Weibo. Pro propad bitcoinového kurzu se pak vžívá označení „medvědí trh“.
Po propadu kurzů kryptoměn v úvodu týdne, kdy třeba kurz bitcoinu poklesnul pod hodnotu 33.500 USD/BTC a druhá největší kryptoměna ethereum atakovala hodnotu hladiny 2.500 USD/ETH se opět situace uklidňuje. Kurzy se tak pozvolna navrací k cenové hladině z úvodu roku. Jestli je budou atakovat, nebo si své aktuální pozice alespoň chvíli udrží, je otázkou příštích dní.
Alespoň malé pozitivum si bitcoin připsal v latinské Americe, když jej jako zákonné platidlo uznal první stát. Tamní parlament schválil návrh tamního prezidenta Nayiba Bukeleho, kterým se bitcoin stane zákonným platidlem. Rezoluce má vejít v platnost za 90 dní. Salvadorský prezident chce navíc prozkoumat možnosti těžby samotného bitcoinu, kdy by se dala využít obnovitelná energie ze sopek. O podobném kroku uvažuje také další latinskoamerická země Paraguay. Ani tyto pozitivní zprávy se však do kurzu největší kryptoměny výrazněji nepromítly.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři