5 nejčastějších chyb v nakládání s penězi
Zacházení s penězi je velké téma a asi nikdo vám neřekne, že finance neřeší. Velká část lidí ale bohužel k tématu peněz přistupuje špatně. Které prohřešky jsou v oblasti zacházení s financemi a finančního plánování vůbec nejčastější?
1. Snižování výdajů namísto zvyšování příjmů
Najdou se lidé, kteří jedou dvě hodiny přes celé město a zpět, aby si koupili televizi o tisíc korun levněji. Když se však mají setkat s nadřízeným kvůli novému nastavení platových podmínek, místo několikahodinové přípravy si raději sednou na gauč a pustí si film. Lidé věří, že když budou šetrní, zbude jim více peněz, takže budou bohatší. Jenže úsporami v rámci běžných útrat ještě nikdo nezbohatl. Klíčem k bohatství je zvyšování příjmů, nikoli redukování výdajů.
2. Zbytečné a nesmyslné zadlužování se
Úvěr na bydlení je podle expertů i v době rostoucích cen nakonec poměrně dobrou investicí. Řada lidí si ale zvykla, že úvěry jsou schopné vyřešit vše. Pořízení nového auta, telefonu či televize, zaplacení dovolené, vánočních dárků a podobně. Platí přitom, že člověk by si neměl pořizovat věci, na které nemá prostředky a bez kterých se může obejít. Tlak společnosti je velký, kolegové jezdí k moři a na hory, chodí jen ve značkovém oblečení, dětem platí drahé kroužky, ani to by vás však nemělo přivést na scestí. Přiznejte si, na co máte, a podle toho žijte.
3. Zvyšování výdajů s růstem příjmů
Zvýšení platu je skvěla zpráva, která si zaslouží oslavu s rodinou třeba v dobré restauraci. Z jednorázového povyražení si ale nesmí být nový standard. Vyšší příjmy by samy o sobě neměly být důvodem ke zvyšování výdajů. Za příklad zodpovědného nakládání s penězi je často dáván Warren Buffett, který žije od roku 1958 ve stejném domě, rád si pochutná na levných burgerech z McDonald's, nevyžívá se v luxusních oblecích, a když si kupuje auto, hledá nějaké se slevou.
4. Investování do věcí bez jejich pochopení
Nechat ležet volné prostředky na spořicím účtu je krajně nezodpovědné. Stejně tak je ale nezodpovědné, když se je lidé snaží zhodnocovat prostřednictvím finančních nástrojů, kterým nerozumí. První kroky začínajících investorů by měly vést k finančnímu a investičnímu poradci a začátky na trzích by se měly nést ve znamení nástrojů kolektivního investování.
5. Odvádění vysokých poplatků
Ač se to nezdá, poplatky dokážou v dlouhodobém horizontu spolknout velkou část prostředků, které by se jinak mohly zhodnocovat. Řeč není ani tak o poplatcích za standardní bankovní služby, které už jsou nyní spíše výjimkou, ale o poplatcích za správu investičního portfolia hrazených investičním společnostem či tvůrcům jednotlivých podílových a burzovně obchodovaných fondů. Roli přitom hraje každá desetina procentního bodu.
Další články a videa najdete na www.investicniweb.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nejčastější křestní jména
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- 5 nejčastějších chyb v nakládání s penězi
- 5 nejčastějších chyb v nakládání s penězi - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Nejčastější chyba žadatelů hypoték? Příliš vysoké splátky - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Nejčastější chyby v elektronické fakturaci
- 5 nejčastějších chyb při předání rodinného podniku
- Doporučená četba - 5 nejčastějších investičních chyb
- 5 nejčastějších chyb při předání rodinného podniku (4.6.2016)
- Nejčastější chyby, kterých se dopouštějí účetní
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory