Konec týdne byl ve znamení růstu
V pátek se akciím dařilo index SP500 rostl o 1,5%, Nasdaq až o 2,3%. Investoři pokračovali v dokupovaní lokálních minim ze středy a to v souvislosti ze strachu případných ušlých zisků. Akciový trh zřejmě reagoval na signály z dluhopisových trhu, které ignorovaly obavy z očekávané inflace. Obvykle výnosy na 10letých dluhopisech rostou, když zveřejněná ekonomická data podporují inflační očekávaní. Namísto toho výnos 10letého dluhopisu v USA klesal na hodnotu 1,64%. Rostoucí inflační očekáváni naopak snížily spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity, který se v květnu propad na úroveň 82.8, což představuje 9% pokles oproti konsenzu. Zveřejněné výsledky malooobchodních tržeb v USA se meziměsíčně významněji nezměnily. Ze sektorů se nejlépe dařilo energetickému sektoru, který si připsal +3,2%, poté následoval technologický sektor s nárůstem +2,1% a to z důvodu poklesu výnosů na dluhopisech, který podpořil růstové akcie. Tento týden se z ekonomických dat očekávají zejména páeční PMI z Evropy i USA, či středeční zápisky z minulého jednání FED ale I data z nemovitostního trhu v USA, jež je v poslední době velmi silný.
Evropské akciové indexy v pátek rovněž posilovaly, i když celý týden skončily 0,5% v záporu. Nejvíce posilovaly sektory energií a retailu. Zápisky z jednání ECB ukázaly,že jsou bankéři spokojeni s vývojem zejména na trhu dluhopisů, poté co banka zvýšila tempo nákupů v rámci QE. Na červnovém zasedání by měla opět proběhnout diskuze o revizi mimořádného pandemického QE programu PEPP. Asijské trhy dnes obchodují smíšeně s rostoucími indexy v Číně, naopak Japonsko či Korea a Tchajwan oslabují. Tchajwanský trh ztrácel přes 3%, kdy je země pod tlakem z obnoveného zhoršení pandemie a akcie z tamějšího trhu měly za poslední měsíc globálně jednu z nejhorších výkonností. To je v kontrastu s dlouhodobým výkonem za poslední 3 roky, kdy se naopak tamější trh se silnou expozicí na technologické akcie řadil k těm nejvýkonnějším,takže je index nyní náchylnější k výběru zisků zvláště v době, kdy se zájem o technologické akcie kvůli jejich vysokému ocenění snižuje.
Hospodářské výsledky zveřejní v úterý například Walmart, Home Depot, ve středu pak Cisco či JD.com, ve čtvrtek Hormel Foods či Applied Materials a v pátek John Deere.
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?