Americká data budou indikovat rychlý růst ekonomiky (Ranní zpráva z finančního trhu)
Maloobchodní tržby v USA za duben po předchozím silném růstu vykážou nyní již menší expanzi, ovšem na vysokých úrovních. Zvyšovat by se dále měly především prodeje aut. Průmyslová výroba v USA v témže měsíci pravděpodobně rostla, i když oproti předchozímu měsíci pomalejším tempem. Koruna posílila pod 25,50 CZK/EUR a dnešní zveřejnění údajů březnové platební bilance na ní nebude mít vliv.
Maloobchod a průmysl v USA na vzestupu
Od maloobchodních tržeb v USA za duben lze čekat další silný údaj, který je ovlivněn Bidenovým fiskálním balíčkem. Podle producentů v autoprůmyslu došlo v dubnu k dalšímu růstu prodejů, což by mělo udržet v plusu meziměsíční přírůstek celých maloobchodních tržeb. Bez segmentu aut očekávají ekonomové SG mírnou korekci po předchozím skokovém zvýšení o 8,3 % m/m. Medián trhu i u maloobchodu bez motoristického segmentu čeká přírůstek 0,8 m/m. S poklesem předstihových indikátorů, které se ale i tak stále nacházejí na velmi vysokých úrovních, by mělo korespondovat i zpomalení tempa růstu průmyslové výroby v USA za duben. Slabší údaj zejména u maloobchodních tržeb by sice mohl dále zvýšit otazníky nad rychlostí oživení, nicméně připomeňme, že ani před týdnem zveřejněná slabá data z trhu práce mnoho optimismu z trhu nesebrala.
V ČR budou zveřejněny měsíční údaje z platební bilance za březen. Počítáme s přebytkem běžného účtu poblíž 10 miliard CZK, zatímco tržní očekávání je o necelé 4 miliardy výše. Lepšímu výsledku nahrává již zveřejněný mírně lepší výsledek obchodní bilance, nicméně nejistota odhadů platební bilance je všeobecně vysoká a dopad zveřejnění výsledku na trh s korunou obvykle zcela minimální. Sousední Polsko zveřejní odhad HDP za první čtvrtletí. Na rozdíl od ČR, kde ekonomika mírně klesala, se zde již očekává slušný mezikvartální růst o 1,1 %.
Americké akciové trhy již včera ukončily předchozí pokles a obrátily s do plusu, za čímž se k růstu otočily i do té doby klesající evropské akciové trhy. Dluhopisové výnosy v USA i v Evropě zastavily svůj růst. Inflační očekávání v USA se včera po zveřejnění rychlejšího růstu cen v americkém průmyslu mírně zvýšily. Výrobcům vzrostly vzrostly v dubnu ceny meziměsíčně o 0,6 %, tedy dvakrát rychleji, než se čekalo. Jejich meziroční tempo akcelerovalo na 6,2 %, když se čekalo 5,8 %. Pětileté inflační swapy se v USA zvýšily na 2,57 %, zatímco v eurozóně se zvedly jen nepatrně na 1,63 %. Stále převažuje očekávání trhu, že současná inflační vlna je přechodného charakteru. K tomu se kloní i analytici SG, nicméně na potvrzení této nejisté hypotézy si pravděpodobně několik měsíců počkáme. Dolar včera vůči euru včera neměl jasný trend a pohupoval se ze strany na stranu. Koruna posílila lehce pod hladinu 25,50 CZK/EUR.
Cena ropy Brent klesla k 66,8 USD/barel z 69,0 USD/barel. Zapůsobit zde mohly otazníky nad rychlostí dalšího oživení globální ekonomiky.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?