(Kurzy.cz)
Dnes PMI a PPI v eurozóně a US zaměstnanost podle ADP
Z Evropy dnes dorazí finální hodnoty PMI indexů za duben, které by měly potvrdit, že index pro sektor služeb se již posunul mírně do pásma expanze. Ke zlepšení ovšem vede spíše složka očekávání nežli aktuální situace, když restrikce v řadě zemí stále zůstávají platná.
Zajímavější bude březnová statistika cen výrobců (PPI) v eurozóně za březen. Již dostupné výsledky, například z Německa, ukazují na další nárůst. Trh očekává meziměsíční zdražení o 1,2 %, což by meziroční dynamiku navýšilo z 1,5 % na 4,3 %. Svižné tempo PPI indexu reflektuje napjatý vývoj v dodavatelských řetězcích. Téměř každé vydání průzkumu mezi nákupními manažery ve zpracovatelském sektoru (PMI) v poslední době hlásí nové rekordy. K nim patří například rekordně dlouhé dodací lhůty, celkově snížená výkonnost dodavatelů či nedostatek výrobního materiálu. Kromě toho se na pozadí lepšícího se globálního ekonomického výhledu zvedají ceny komodit, které navíc žene kupředu nízká srovnávací základna z minulého roku, kdy úderem pandemie ceny komodit rychle padaly. A aby toho nebylo málo je poptávka stále bujará – objednávkové knihy se nadále plní. V takovém prostředí je vyvíjen silný tlak na náklady, když zdražuje doprava a samotné vstupní materiály. Výrobci jsou navzdory konkurenci nuceni přenášet část vyšších nákladů na zákazníka. Není tak překvapivé, že ceny výrobců nabírají svižné tempo, které si pravděpodobně udrží i v dalších měsících. To platí také pro ceny českých průmyslových výrobců, kteří čelí stejným komplikacím (viz komentář zde: https://bit.ly/3ujCyRe). Očekáváme, že se tento vývoj, i když nikterak výrazně, promítne i do cen spotřebitelských. V naší nové prognóze počítáme letos s inflací na 2,5 % oproti předchozím 2,3 %. Nicméně s odezněním pandemie a souvisejících restrikcí by se situace na nabídkové straně měla postupně zlepšovat, čímž by se mělo mírnit i tempo cen výrobců.
Po zbytek dne nás čekají už jen data z USA. První bude na řadě bude statistika zaměstnanosti v soukromém sektoru ADP. Ta bude opět předzvěstí pro nadcházející měsíční statistiku z trhu práce, která vyjde v pátek. Lze očekávat, že s postupným uvolňováním vládních nařízení se budou chystat na nápor zákazníků firmy ze sektoru služeb. Ty tak pravděpodobně nabíraly nové zaměstnance. Jako druhý je na řadě indikátor ISM pro sektor služeb. I ten by měl poukázat na tvorbu nových pracovních míst.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?