(Kurzy.cz)
Domácí banky opouští singapurský významný akcionář, finančník Pavel Tykač naopak na nákupech
V roce 2016 šlo prvně vysledovat investiční zájem Singapuru o domácí finanční instituce. Částku, která od asijské země zamířila v daném roce do akcií Komerční banky (dále jen KB) a MONETA Money Bank (dále jen MONETA) šlo v souhrnu odhadovat na zhruba 5 mld. Kč. Po necelých pěti letech však singapurský státní fond GIC Private z daných bank vystupuje, resp. ani v jedné již není kvalifikovaným akcionářem.
V bance MONETA se přitom GIC Private stal hned pár měsíců po primární emisi vlastníkem téměř 20 mil. akcií. Ovládal tak podíl na hlasovacích právech 3,89 %, čímž šlo Singapur dle všeho tehdy zařadit na konec žebříčku TOP 5 největších akcionářů banky. Více než 3% podíl GIC Private držel až do loňského srpna, kdy došlo k poklesu těsně pod danou hranici.
A letošek přinesl, po oznámení kroků PPF směrem k MONETA, další mnohem výraznější redukci investice. V úvodu února podíl klesl k hranici 2,6 % a GIC Private následně ve značné míře zřejmě reflektoval na nabídku dobrovolného odkupu akcií MONETA ze strany PPF. K 23. dubnu totiž jeho podíl klesl na 0,92 %, tedy jen na zhruba 4,7 mil. akcií MONETA.
V KB pak na jaře 2016 GIC Private nakoupil téměř 4 mil. akcií, resp. získal tak podíl 2,1 %. Již o rok později šlo vysledovat, že pozici začal postupně nevýrazně redukovat. Ke konci roku dle stavu účtu v CDCP podíl klesl pod hranici 2 % k 1,8 %. Poté až do roku 2019 ke změnám téměř nedošlo. Ke konci roku 2019 činil podíl 1,66 %, ke konci loňského však již jen 1,36 %. A obdobně jako u investice v MONETA letošek přinesl zpeněžení další části investice. Rovněž k 23. dubnu fond oznámil pokles podílu v KB pod zákonem sledovanou procentní hranici, resp. na 0,92 %. Negativní kurzový vývoj akcií KB, které se právě v dubnu ocitly letos vůbec na nejnižších úrovních, tak mohl být podpořen právě prodejní aktivitou singapurského státního fondu.
K velikosti singapurského státního fondu GIC Private možno doplnit, že počátkem tohoto roku spravoval aktiva v hodnotě 488 mld. USD. Zmiňované investice v domácích bankách tak lze u něj považovat za pouhou kapku v moři.
Tykač a MONETA
Hérakleitos říkal: „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.“ Vzhledem k historickým aktivitám Pavla Tykače v „původní“ Agrobance se daného přísloví tedy vlastně finančník nedrží. Loni v březnu se totiž ukázalo, že ve vlastně nástupnické bance MONETA nakoupil na 5,5 mil. akcií. Prostřednictvím společnosti Belviport Trading tedy získal podíl 1,08 %.
A dle údajů z CDCP se svou investicí rok nijak nehýbal. A to až do letošního dubna, kdy před valnou hromadou pozici navýšil. Během tak maximálně 3 týdnů přikoupil asi 1,48 mil. akcií MONETA. K rozhodnému dnu pro účast na valné hromadě (21.4.) totiž zvýšil svůj podíl již na 1,37 %.
O důvodech Tykačova zvýšení podílu těsně před valnou hromadou, a vlastně tedy až v době maximálního kurzu akcií MONETA v posledním roce, můžeme jen spekulovat. V souvislostech nicméně lze připomenout jednu Tykačovu angažovanost ve vztahu k PPF. Společnost Belviport Trading je totiž z posledních let známa také díky transakci se skupinou PPF. Před 4 lety tehdy Kellner prodal Tykačovi na 3 % akcií O2. Následně se ukázalo, že Pavel Tykač v domácí telekomunikační společnosti vlastní celkově 3,92 %. Od té doby jsme se nicméně o podílu Tykače v O2 nic nového nedozvěděli, když žádné nové regulatorní hlášení nedorazilo. Podíl překvapivě nezmiňují ani jednotlivé Výroční zprávy O2.
Přehled více než procentních účtů s akciemi MONETA v CDCP
Zdroj dat: MONETA (údaje z CDCP)
K výše uvedenému přehledu více než procentních vlastníků akcií banky MONETA z CDCP nutno zopakovat, že je nelze brát jako jednoznačný přehled skutečných vlastníků. Dle všeho totiž řada firem na svém účtu přinejmenším část akcií drží jako zmiňovaný správce. V některých případech totiž dané společnosti nenahlásily regulátorovi hlasovací práva, případně pak v jiné výši. Relevantní jsou tak především hlášení o výši hlasovacích práv pro regulátora.
Jak dále plyne z výše uvedeného porovnání údajů účtů akcií MONETA v CDCP, akcionářských změn těsně před valnou hromadou proběhla celá řada. Své samozřejmě sehrálo vypořádání dobrovolného odkupu ze strany PPF. O některých změnách jsme již psali v minulém týdnu. Zajímavý každopádně je také další pokles na účtu Chase Nominees, který byl od IPO banky přitom dlouhodobě „největší“. K novým posledně zveřejněným regulatorně nahlášeným posunům pak možno zmínit zpětné navýšení podílu nad procentní hranici šejků. Světově nejstarší státní fond Kuwait Invest Authority po poklesu podílu na 0,87 % (k 23.4.), totiž k 29. dubnu navýšil podíl na 1,29 %.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna