Letecký a kosmický průmysl – webinář o příležitostech pro české firmy nejen v USA a Kanadě
Foto: Shutterstock
Ve spolupráci s RHK Brno pořádá Ministerstvo zahraničních věcí České republiky ve čtvrtek 6. května 2021 od 15:00 hodin online seminář pro české firmy se zaměřením na letectví, vesmírný průmysl a související obory.
V úvodu webináře se bude sektoru aerospace věnovat hlavní ekonom Ministerstva zahraničních věcí ČR Marek Pyszko, který představí potenciálně zajímavé cílové země pro tyto obory z pohledu českého exportu. Odbor ekonomické diplomacie následně přiblíží projekty, které na podporu aktivit českých firem v tomto odvětví realizuje.
Krajský exportní specialista Oto Hrdlička pak představí služby RHK Brno na podporu internacionalizace a související akce a projekty určené především pro podnikatele z Jihomoravského kraje.
Petr Tomášek z Moravského leteckého klastru (MLK) představí dlouhodobé aktivity MLK v tomto regionu a příležitosti u cílových zákazníků. Seznámí s evropským projektem, který do těchto států cílí a také možnosti propagace a organizace business misí.
Na webináři následně vystoupí vedoucí obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví ČR ve Washingtonu Jiří Janíček, ekonomický diplomat generálního konzulátu ČR v Chicagu Tomáš Trnka a ekonomický diplomat velvyslanectví České republiky v Ottawě Jan Kubačka, kteří budou prezentovat konkrétní obchodní příležitosti v sektoru aerospace a představí také nejvýznamnější akce v regionu, na které se mohou české firmy přihlásit.
Webinář je určený českým firmám a podnikatelům ze všech regionů a jeho sledování je zdarma po předchozí registraci.
USA
Letecký průmysl je jedním z odvětví, jehož výroba se stále drží v USA a odolává outsourcingu. Investují zde naopak i velké zahraniční společnosti. Očekává se, že tržby amerického leteckého průmyslu se začnou v roce 2021 po obtížném roce 2020 zotavovat. Toto oživení však bude v komerčním a v obranném leteckém průmyslu pravděpodobně nerovnoměrné. Komerční letecký průmysl byl významně zasažen pandemií COVID-19, která vedla k dramatickému snížení osobní dopravy, což následně ovlivnilo poptávku po letadlech. Ve výsledku se očekává, že se sektor komerčního letectví bude zotavovat jen zvolna a neočekává se, že by se poptávka po cestování vrátila na úroveň před pandemií dříve než v roce 2024. Sektor obrany naopak zůstane v roce 2021 stabilní, protože USA, ani většina dalších zemí, rozpočty na obranu významně nesnížily. Vzhledem k rychlému růstu vojenských a vládních operací zároveň existuje obrovský potenciál v rozvíjejícím se sektoru UAS (Unmanned Aircraft Systems). 1,4 milionu zpracovaných registrací (z toho 377 tis. pro komerční uživatele), ilustruje rostoucí úroveň poptávky po UAS ve Spojených státech. Pro české vývozce a výrobce je letecký průmysl USA, především ten komerční, i nadále jedním z nejperspektivnějších oborů. Do USA se vyváží malá letadla, motory a komponenty. Jde o trh, který je komplikovaný, ale představuje velký potenciál. Zahraniční dodavatelé by měli s postupem času uvažovat o investici do USA, aby byly jejich vztahy s klienty bližší.
Kanada
Letecký a kosmický průmysl je považován za strategické odvětví, protože významně přispívá k růstu kanadského HDP a zaměstnanosti, patří mezi přední inovativní odvětví s vysokým podílem výzkumu a vývoje a zaměstnává mnoho vysoce kvalifikovaných pracovníků. Letectví nicméně stojí, nejen v Kanadě, kvůli pandemii a opatřením proti šíření koronaviru výrazně dopadajícím na leteckou dopravu, ale i celosvětovým tlakům na redukci znečištění ovzduší, na rozcestí. Uvědomuje si to i kanadská vláda, která se významnému sektoru kanadského hospodářství snaží pomoci různými podpůrnými opatřeními a finančními nástroji. Ministryně financí v této souvislosti v rámci představení rozpočtu na rok 2021 poukázala na potřebu zlepšovat současnou úroveň technologií a zároveň investovat do nových, efektivnějších řešení, a že pokud bude letectví spojeno s obnovitelnými zdroji, zelenou energií a dalšími odvětvími, může hrát na cestě k nové, odolné a udržitelné kanadské ekonomice zásadní roli.
Další vývoj a možný návrat k předkrizovým číslům dopravy bude pozvolný a bude velmi záviset na rychlosti obnovení cestovního ruchu a důvěry v leteckou přepravu. Dá se nicméně očekávat, že letecký průmysl by měl být po odeznění pandemie stále důležitým kanadským odvětvím, a tím pádem i perspektivním pro české firmy, obzvláště ty inovativní. Hlavním centrem odvětví je především Montréal a jeho okolí v provincii Québec, následovaný provincií Ontario. V sektoru existují příležitosti dodávek leteckých komponentů a výrobní spolupráce s kanadskými firmami. Příležitosti ke spolupráci se nabízejí také v oblasti výzkumu a vývoje (např. v rámci programu Technologické agentury ČR DELTA 2). Velmi perspektivními oblastmi jsou sektory UAS (Unmanned Aircraft Systems), lehkých sportovních letadel či vesmírných technologií (např. spolupráce v oblasti výroby komponentů, satelitní komunikace a výroby příslušných technologií a aplikací).
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Studium:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?