(Kurzy.cz)
OECD: 18 % profesí, včetně účetních, si musí kvůli robotizaci rozšířit kvalifikaci
Každá šestá profese bude podle poslední zprávy OECD vyžadovat kvůli automatizaci a robotizaci zvýšení kvalifikace. Podle ní mezi ně patří i účetní, které OECD zahrnuje mezi povolání nadprůměrně ovlivněná průmyslem 4.0. Naplňuje se tak predikce studie Oxfordské univerzity, která uvádí, že účetní patří mezi profese s 98 % pravděpodobností náhrady robotem. Podle odborníků z poradenské společnosti BDO by si měli studenti středoškolských ekonomických a administrativních oborů začít rozšiřovat odborné dovednosti už při škole, aby byli do budoucna konkurenceschopní na trhu práce.
Účetnictví budoucnosti vyžaduje spolupráci s IT. V administrativě ICT pracovníci chybí
Podle odborníků do budoucna profese účetních s vysokou pravděpodobností zanikne a jejich místo převezmou roboti. Vzniknou ale nová a kvalifikovanější pracovní místa za vyšší mzdu. Šanci na trhu práce potom budou mít uchazeči, kteří spojí například odborné znalosti v administrativě s IT, jak upřesňuje partner poradenské společnosti Oldřich Bartušek. „Přestože nové technologie umožňují zjednodušení a zefektivnění firemního účetnictví, nedokážou pružně reagovat na legislativní změny a také vyžadují úvodní nastavení. Stále tedy budou zapotřebí účetní specialisté, pro které bude software výkonným pomocníkem a kteří budou úzce spolupracovat s IT oddělením. Pokud tyto dvě funkce zvládne jeden uchazeč, jeho výhoda na trhu práce se rapidně zvýší, protože v administrativě má třetina firem potíže sehnat ICT pracovníky,“ upřesňuje Bartušek z BDO.
Stále vyšší provázanost IT s dalšími obory potvrzují i aktuální data z Českého statistického úřadu. Za posledních deset let se počet ICT pracovníků ve firmách 1,5 krát zvýšil a využívá je pětina firem v Česku.
Expertka: kvalifikaci si studenti rozšiřují pomocí vědomostních soutěží
Experti se shodují, že pro dobré pracovní uplatnění absolventů administrativních a ekonomických oborů, je důležité začít se získáváním praktických dovedností co nejdříve. „S rozšiřováním kvalifikace je třeba začít už při studiu, vhodné jsou různé doplňkové kurzy, pomoci mohou také vědomostní soutěže, při kterých účastníci řeší komplexní účetní problémy, na které nebývá v běžné výuce prostor. Tato klání bývají zaštiťována firmami, které si úspěšné účastníky vytipují a po ukončení studia jim rovnou nabízejí pracovní pozice,“ říká organizátorka soutěže Účetní tým Lucie Formanová, která proběhne letos už pošesté na přelomu května a června pod záštitou Ministerstva školství a Komory certifikovaných účetních a ve spolupráci s poradenskou společnosti BDO, která mladé talenty ze středních škol dlouhodobě podporuje. „Do letošního ročníku se již přihlásilo 25 týmů z 15 škol a doufáme, že úvodní kola proběhnou prezenční formou. Finále se uskuteční 22. června v Praze,“ dodává Lucie Formanová.
Jakub Dušek
Botticeli.cz
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?