V Číně podobně jako v USA
Je to bublina, když jsou nemovitosti v Číně relativně k příjmům dražší než v San Franciscu? A mají americké akcie nerealistická očekávání ohledně sazeb?
1 . Jen pomalu: Na počátku roku 2020 se výnosy desetiletých vládních obligací v USA pohybovaly kolem 0,5 %, nyní to je nad 1,5 % a nejen na dluhopisovém trhu se hodně hovoří o dalším růstu. Jak jsme třeba mohli číst v Perlách týdne, podle průzkumu BofA, respektive podle nemalé části tázaných, by akcie poslaly do znatelné korekce výnosy, které by se dostaly nad 2 %. Následující graf ukazuje, jakou cestu výnosům predikuje Goldman Sachs:
Zdroj: Twitter
Mě osobně nepřipadá tento scénář od GS v kombinaci s rychlým ekonomickým oživením jako něco, co by mělo akcie ohrozit. Tedy pokud jsou si trhy vědomy, že nelze mít dlouhodobě minimální sazby/výnosy dluhopisů a vysoké tempo hospodářského růstu. Lze mít vysoký růst na nabídkové straně podporovaný volnými produkčními kapacitami, reflací, ale ne vysokou inflací a tudíž ne výrazným pohybem sazeb na úrovně odpovídající takovému stavu. Počítám, že o něčem takovém právě hovoří scénář od GS. Zda jsou akcie naceněny na něco ještě lepšího se možná ukáže.
2 . Čínská volba: Ač je Čína druhou největší ekonomikou světa, která globální hospodářství notně ovlivňuje, tamnímu dění není věnováno ani zdaleka tolik pozornosti, jako USA. Čína přitom řeší řadu problémů typově stejných, o jakých se diskutuje ve Spojených státech. Takže třeba Sheng Songcheng na stránkách South China Morning Post uvažuje nad tím, jaké ztráty by na trzích vyvolalo utahování čínské monetární politiky. Tedy podobné téma „ekonomika – sazby – trhy“, jako v prvním bodu.
Michael Pettis má k článku v SCHMP poznámku, kterou bychom si v této souvislosti mohli občas připomenout – pokud utahování monetární politiky vede k prasknutí bubliny, nedojde k destrukci hodnoty, ale ke zviditelnění toho, že na trhu byla hodnota mnohem menší, než jaké byly ceny (převyprávěl jsem to svými slovy).
Jinak řečeno, prasknutí bubliny neničí skutečné bohatství, ale bohatství (mylně) vnímané. Což ale může mít stále reálné důsledky, protože domácnosti nastavují svou spotřebu podle toho, čemu věří (a ne co „měří“). Nedávno jsem s úzce související věcí psal v „Irelevantní nerovnost v bohatství?“. Ohledně Číny pak ekonom míní, že ta nemá volbu, zda tu bubliny napáchají škody, či ne. Volba tak je, zda půjde o proces prudký a rychlý, či zda budou „ztráty“ rozloženy do delšího časového období.
Na to vše můžeme třeba namítnout, že podle některých názorů bubliny vůbec neexistují, či v měkčí verzi, že poznat jdou až zpětně. Pan Pettis v jiné úvaze poukazuje na to, že podle jedné studie z roku 2018 jsou průměrné ceny nemovitostí v Číně 9,3 násobkem průměrného ročního příjmu, zatímco v San Franciscu je to 8,4 násobek. Takže „pokud se nedomníváte, že bydlení v San Franciscu je levné, není to dobrá věc“. Dají se všechny bubliny poznat až zpětně?
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Snídal jako král, obědval jako princ a večeřet budu jako chuďas
- Snídal jako král, obědval jako princ a večeřet budu jako chuďas
- Seifrt (GE MB): Nevidíme Internet Banku pouze jako bankovní službu, ale především jako internetovou aplikaci - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Boj o ropu: Čína proti všem a všichni proti Číně. Část druhá, závěrečná. - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Boj o ropu: Čína proti všem a všichni proti Číně. Část druhá, závěrečná.
- Čína - zahraniční investice v květnu rostly nejméně za 4 měsíce, investice Číny rostly o 20%
- Google bez Číny, nebo Čína bez Googlu?
- Není lyžování jako lyžování, aneb na co pojišťovny pohlížejí jako na riziko
- Akciové trhy minulý týden lehce v plusu. Tento týden hlavně o jednání USA s Čínou, všelidový sjezd v Číně a ECB
- Trump kritizoval Čínu a Írán. Nepřijme špatnou dohodu s Čínou. Írán se fanaticky snaží získat jaderné zbraně
- Koronavirus a zákaz letů z Číny: O zákazu leteckého spojení s Čínou bude vláda jednat v pondělí
- Dezinformace můžou nakazit jako vir. Braňte se jim stejně jako nemoci
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory