Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  05.03.2021 15:55:57

Únorová nezaměstnanost podle očekávání stagnovala



Tuzemská míra nezaměstnanosti v únoru setrvala na lednových 4,3 % a oproti prosinci je tak o tři desetiny procentního bodu vyšší. Nicméně nemalou roli v nárůstu za poslední měsíce sehrály sezónní faktory. Po sezónním očištění se míra nezaměstnanosti v únoru meziměsíčně zvýšila pouze nepatrně z 3,89 % na 3,97 %, přičemž v květnu minulého roku byla na 3,82 %. Za posledních deset měsíců se tak očištěná míra nezaměstnanosti pohybuje mezi 3,8 – 4,0 %, zatímco sezónně neočištěná v podstatně širším koridoru mezi 3,6 – 4,3 %.  

Řady nezaměstnaných meziměsíčně vzrostly o 2 604 osob na celkových 311 463. Z krátkodobého časového horizontu je z pohledu struktury uchazečů a nabízených pracovních pozic nadále pozorovatelný nesoulad. Počet neobsazených pozic vzrostl meziměsíčně o 5 310, zatímco dosažitelných uchazečů bylo meziměsíčně o 2 506 více. Na jedno volné pracovní místo v průměru připadalo 0,9 uchazeče, tedy stejně jako v lednu.

Míra nezaměstnanosti podle MPSV
Aktuální
Předchozí
RB
Trh
v %4,3
4,3
4,3
4,3
Zdroj: Raiffeisenbank, Reuters, MPSV

Z regionálního pohledu došlo k utažení podmínek na úřadech práce v okresu Karviná, kde na jedno volné místo připadalo 12,1 uchazečů oproti 9,6 v lednu. Ke zlepšení došlo naopak ve Znojmě (5,6 oproti 7,2 v lednu) či Sokolově (5,6 oproti 6,0 v lednu). Největší podíl nezaměstnaných osob vykazuje taktéž okres Karviná (8,8 % oproti 8,5 % v lednu), Bruntál (7,4 % oproti 7,3 v lednu) a Jeseník (7,1 % oproti 7,3 % v lednu).

S příchodem podzimní vlny pandemie koresponduje opětovný pozvolný nárůst krátkodobě nezaměstnaných, tedy těch, kteří se ucházejí o zaměstnání méně než šest měsíců. Došlo tak k přerušení klesajícího trendu, který byl pozorovatelný od loňského května. Navíc nedávná šetření z dílny Českého statistického úřadu či Evropské komise ukazují na mírně rostoucí obavy ze ztráty zaměstnání v příštích 12ti měsících.

Český pracovní trh zůstává stabilizován vládními podpůrnými programy, které uměle udržují velké množství pracovních pozic a limitují tak negativní dopad pandemie. Z pohledu struktury uchazečů a nabízených pracovních pozic je opět pozorovatelný nesoulad. Počet neobsazených pozic vzrostl meziměsíčně o 5 310, zatímco dosažitelných uchazečů bylo meziměsíčně o 2 506 více. Tento nesoulad by se měl dále prohlubovat, jelikož vládní podpora během volebního roku zřejmě bude prodlužována. 

Po skončení podpůrných programů Antiviru v naší prognóze počítáme s výraznějším nárůstem nezaměstnanosti až přes pět procent. Přesto z pohledu historie se nebude jednat a žádný dramatický nárůst a míra nezaměstnanosti zůstane nejnižší v rámci EU. Tento výhled by mohlo ohrozit další zhoršení epidemiologické situace doprovázená uzavírkou průmyslu
.


Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688