Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  01.03.2021 09:43:38

Lockdown průmyslu by stál minimálně čtyři miliardy korun denně. Nezavírejme průmysl, virus to úplně nezastaví, raději testujme


Dynamika šíření nákazy onemocněním covid-19 rozhodně není příznivá a v příštích dnech se bude dále zhoršovat. Na pořadu dne tak jistě nepřetržitě bude otázka totálního ekonomického lockdownu, tj. zavření průmyslu a velkých firem.

Mnozí ze stoupenců tvrdé ekonomické uzavírky, včetně některých ekonomů, ještě před téměř rokem tleskali "měkké" švédské cestě. "Švédové se rozhodli nezabít svoje hospodářství a ukázali, že to jde," napsal loni v květnu do médií jeden z nich. Dnes žádá zavření průmyslu, totální ekonomický lockdown. To, že během necelého roku otočil o 180 stupňů, naznačuje, že debata o totálním lockdownu je maximálně zpolitizovaná. Implicitně z jeho výroku plyne, že loni si Švédové své hospodářství nezabili, ale třeba my, Češi, ano. Zatímco totiž loni na jaře bylo "in" kritizovat vládu za přílišné utažení opatření, tzv. preventivní lockdown, teď je zase "in" ji cupovat za "měkkost", zejména pak za ponechání průmyslu a velkých firem v chodu.

Před rokem stáli všichni


Přitom preventivní lockdown, jenž Česku v první fázi covidové krize loni na jaře zajistil mezinárodní úspěch, má silnou oporu v mezinárodní odborné literatuře. Ovšem stran totálního ekonomického lockdownu, tj. uzavírky průmyslu, taková odborná shoda neexistuje. Přitom pokud jej dopustíme, teprve bude opravdu hrozit, že si "zabijeme svoje hospodářství", na rozdíl od loňska. Aniž bychom ovšem nutně zabili vir samotný.

Loni na jaře také došlo k odstávce například všech tuzemských automobilek. Jednalo se však tehdy o spontánní lockdown, který reflektoval lockdown německý, a potažmo drsný lockdown čínský. V Číně loni v únoru a březnu zavedli opravdu těžký lockdown, který narušil dodavatelko-odběratelské řetězce i ve vztahu k Německu. Německý průmysl pak raději dobrovolně uzavřel své fabriky, protože by kvůli čínskému výpadku stejně nemohl hladce vyrábět. Na německou průmyslovou uzavírku pak reagoval svojí dobrovolnou odstávkou i třeba právě český autoprůmysl.

Nynější tuzemští zastánci zavření průmyslu tak tedy volají po tom, abychom se vydali čínskou cestou. Loňskou čínskou cestou. Nemylme se, těžký lockdown za jistých podmínek fungovat může. Například v autoritářském režimu typu toho čínského, který staví celek a disciplínu nad jednotlivce a jeho svobodu. Jenže to není případ zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), včetně České republiky, tedy zemí demokratických.

Těžký lockdown fungovat může za jistých podmínek možná i v leckteré demokracii, ale to nesmí být její obyvatelstvo frustrované, unavené a vyčerpané z neustálých omezení. To je případ České republiky roku 2021.

Zemím OECD ale odborníci doporučují v otázce lockdownu mnohdy mírnější postup. I právě z toho důvodu, že země OECD jsou demokraciemi, nikoli autokraciemi (ano, v případě Turecka o tom lze pochybovat, ale i tak jde o výjimku potvrzující pravidlo). Demokraciemi, jejichž obyvatelstvo také není tak disciplinované a státem drezurované jako to čínské. Tým izraelských vědců loni v listopadu publikoval (zde) na základě dosavadních dat a zkušeností ze zemí OECD, nikoli tedy Číny, své doporučení, jakou podobu lockdownu ideálně volit. Hned v samotném názvu článku, který vyšel ve vědeckém žurnálu EMBO Molecular Medicine, uvádějí, že důležitější než přísnost lockdownu je rychlost jeho zavedení. Právě v rychlosti zavedení slavilo loni v březnu Česko – i další země střední a východní Evropy – úspěch se svým zmíněným preventivním lockdownem, jakkoli byl u nás některými ztrhán. Zmínění izraelští vědci svůj článek uzavírají doporučením upřednostňovat přiměřený, maximálně středně těžký lockdown před tím těžkým. A to proto, že měkčí lockdown bude veřejnost, zejména ta již unavená a vyčerpaná, ochotna tolerovat delší dobu.

Ode dneška kvůli přísnějším opatřením se denní covidová ztráta české ekonomiky pohybuje kolem dvou miliard korun. Při těžkém ekonomickém lockdownu ale půjde o minimálně čtyři miliardy korun, tedy dvojnásobek. V jiných zemích navíc takto přísný lockdown nebude, což by znamenalo, že by získaly konkurenční výhodu nebo by české subdodavatele nahradily dodavateli z jiných zemí. A takto zpřetrhané vazby by se už nemuselo nikdy podařit obnovit. Loni na jaře byla v poměrně zásadním lockdownu celá Evropa, toto tehdy nehrozilo.

Testovat, testovat, testovat

Navíc tuzemské firmy většinově dodržují stávající opatření a také v nich bude probíhat rozsáhlé testování, které, doufejme, výrazně zlepší možnosti boje s pandemií. Podle vládního plánu mají být testovány zhruba dva miliony lidí z podnikového sektoru, a jestliže nebudou chodit do práce, nepodaří se takto organizovaně otestovat tak podstatnou část populace.

Sečteno, podtrženo – přínos těžkého ekonomického lockdownu zaostane za jeho náklady, včetně prohloubení frustrace, a tedy ještě intenzivnějšího odporu se dalším opatřením přizpůsobit. Nestřelme se do nohy, nepolitizujme už dále celou věc, dejme na mezinárodní odborný výzkum, ne na momentální nálady českého Twitteru


Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688