Mauricius se připojil k zemím, které zakázaly jednorázové plasty
Mauricius se připojil k zemím, které zakázaly jednorázové plasty
23.02.2021 / 14:34 | Aktualizováno: 23.02.2021 / 14:46
Politika ochrany životního prostředí se stala na Mauriciu jednou z hlavních priorit a k rozsáhlejší implementaci přijatých opatření na odstranění jednorázových plastů vláda přistoupila od ledna 2021. Jedná se o postupný proces zákazu nejen jednorázových plastů, ale také plastových lahví a plastových tašek. Mauricijští podnikatelé z nejrůznějších sektorů ekonomiky bojují s tímto zákazem a hledají levné alternativy k nahrazení již tradičních plastových obalů. Pro české podniky to znamená příležitost k představení inovativních přístupů k biologicky rozložitelným obalům na mauricijském trhu.
Mauricius, který je „hvězdou“ a nejvíce business friendly zemí subsaharské Afriky, se dlouhodobě potýká s problémem hromadění odpadu, a to zejména plastového odpadu. Místní vláda si stanovila ochranu životního prostředí jako svou prioritu a připravila legislativu již v roce 2002 (Act 19/2002 (govmu.org)). První reálné provádění této politiky začalo až v roce 2016, kdy bylo zakázáno používání, dovoz a výroba plastových tašek. Mezi implementací dalších politik uplynulo 5 let, v rámci kterých místní ministerstvo životního prostředí, řízení pevných odpadů a změny klimatu připravilo nové předpisy na postupné odstraňování plastů jednorázového použití (Gazetted Environment Protection (Control of single use plastic products) Regulations 2020.pdf (govmu.org)), plastových tašek (doplnění k předchozím předpisům - GN 197 of 2020 - Environment Protection (Banning of Plastic Bags) Regulations 2020.pdf (govmu.org) a plastových lahví (ještě nebyl vydán nový předpis). Mauricijský ministr pro životní prostředí, Kavydass Ramano, představil svůj program, jak učinit Mauricius zemí bez plastů během období 2020-2024 a zahájil kampaň proti plastům v lednu 2021. Na období 2021 a 2022 byly přijaty 3 fáze v odstraňování jednorázových plastů:
- První fáze od 15. ledna 2021 - zákaz používání, dovozu a výroby jednorázového plastového nádobí, příborů a brček.
- Druhá fáze od 15. 4. 2021 – zákaz používání, dovozu a výroby plastových transparentních kontejnerů na jídlo, ovoce a zeleninu, potravinových obalů, brček u džusů a mléka.
- Třetí fáze od 15. 1. 2022 – zákaz používání, dovozu a výroby biologicky nerozložitelných plastů na jedno použití využívané potravinářským sektorem zahrnující kelímky a misky na mléčné produkty, jogurty, zmrzliny a dezerty; a dále i plastové podnosy používané výhradně pro tzv. „Modified Atmosphere Packaging (MAP)“ čerstvých, vařených nebo předvařených potravinářských produktů, jako je maso, hamburgery, mořské plody a sýry.
Ve třetí fázi se také očekává, že dojde k zákazu plastových lahví (PET) o objemu nižší než 1l.
Implementace předpisu k odstraňování plastových tašek měla dvě fáze. První se týkala výhradně plastových tašek (včetně tašek z netkaných textilií) a začala platit od 1. 1. 2016. Druhá fáze se bude týkat odstranění plastových sáčků a rolí s plastovými taškami od 1. 3. 2021.
Mauricijský průmysl během roku 2020 žádal o odklad implementace nových předpisů k odstranění jednorázových plastů, ale vláda ve svém rozhodnutí setrvala. Výrobci se v roce 2020 potýkali nejen s uzavřením svých provozoven kvůli COVID-19, ale také bojovali o nalezení biologicky rozložitelných variant obalů, které by mohli vyrábět či dovézt. I přesto, že první fáze implementace předpisů již začala platit od ledna 2021, mauricijští podnikatelé se stále potýkají s problémem nedostatku biologických variant obalů a stále hledají nová řešení.
České podniky vyrábějící alternativní biologicky rozložitelné obaly, nádobí, lahve a další produkty nahrazující klasické plasty by se mohly prezentovat na mauricijském trhu a představit tak inovativní přístup k obalům. Významným prvkem pro rozhodování bude také cena, protože původní plastové obaly byly cenově nenáročné, a proto co nejlepší biologická alternativa s nízkou cenou bude nejvíce atraktivním produktem pro Mauricius.
Vypracovala: Ing. Kristýna Maina Chvátalová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví České republiky v Pretorii
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?