Export (export.cz)
Ze světa  |  19.02.2021 12:46:56

Egypt bojuje proti nedostatku vody

Egypt vykazuje v posledních letech stabilní ekonomický růst. Přesto čelí země v čele s prezidentem Sísím mnoha výzvám. Jednou z nich je zabezpečení stále rostoucího počtu obyvatel pitnou vodou.

Egypt usiluje o efektivnější způsoby zavlažování. Ilustrační foto: Shutterstock

98% egyptské populace žije a pracuje podél pobřeží Nilu – jedná se o více než 102 miliónů obyvatel, kteří potřebují ke svému přežití přibližně 105 miliard kubických metrů vody ročně. Pravidelná období sucha a aridní charakter krajiny nutí zemědělce k ještě vyšší spotřebě vody. Právě ti totiž využívají až 80 % dostupných vodních zdrojů.  Také z tohoto důvodu předpokládá Světový potravinový program při OSN, že do roku 2040 přijde Egypt až o 30 % kapacity vodních zdrojů, což způsobí drastický pokles zemědělské produktivity.

POD HRANICÍVODNÍ CHUDOBY“

Egyptská vláda si je nebezpečí vědoma, avšak její dosavadní kroky nedokázaly zabránit tomu, aby se Egypt s kapacitou 550 kubických metrů na osobu dostal pod hranici chudoby (tzv. water poverty). V rámci Národního plánu pro vodu 2017–2037 investovala egyptská vláda 50 miliard USD do strategických projektů se snahou přeměnit systém tradičního zavlažování na moderní úsporné technologie – vsadila především na metody postřikového a kapkové zavlažování a snaží se přimět zemědělce nepoužívat zastaralé metody závlahy výtopou.

Podle OSN činil v Egyptě podíl kapkového a postřikového zavlažování v zemědělství v roce 2016 pouze 5 %. Prezident Sísí tak pravidelně oznamuje nové investiční plány do modernizace egyptského vodohospodářství. Příkladem může být oznámení vlády v dubnu 2020 o investici 11 miliard USD do modernizace zavlažovacích systémů v horním Egyptě a investici do vybudování závlahových kanálů v celkové délce 55 000 km po celém území Egypta. Prezident na začátku roku 2021 také přislíbil renovaci 1 500 egyptských vesnic, které kromě dopravní a elektrické infrastruktury potřebují více jak 10 000 vodních čerpadel a nové čističky odpadních vod.

Ministerstvo pro bydlení, veřejné služby a komunity, které projekty zaštiťuje, plánuje také výstavbu 39 odsolovacích zařízení.  Nová zařízení budou vystavěna na egyptském pobřeží, včetně měst Port Said, Dakahlia, El Kafr Sheikh a Marsa Matrouh. Výstavba čistíren odpadních vod představuje pro vodní sektor další velkou výzvu v oblasti infrastruktury. Do začátku roku 2020 vláda již dokončila 26 z 52 plánovaných čistíren odpadních vod v Horním Egyptě, přičemž zbývající zařízení by měla být dokončena do konce roku. Nové čističky budou mít celkovou kapacitu 418 milionů metrů krychlových/den a obslouží 8 milionů lidí v regionu. Ministerstvo odhaduje, že náklady na toto rozšíření infrastruktury budou dosahovat přibližně 8 miliard egyptských liber (499 milionů USD).

HROZBA Z JIHU – ETIOPIE NAPOUŠTÍ NOVOU PŘEHRADU

Již od července letošního roku dochází k postupnému naplňování největší africké přehrady Velká etiopská přehrada / Grand Ethiopian Renaissance Dam – GERD, která má zajistit energetickou soběstačnost Etiopie a její možnost vyvážet elektřinu do zahraničí. Přehrada však představuje pro Egypt (a z velké části i pro Súdán) mnoho politických a ekonomických problémů. Nejvíce rizikovým obdobím je doba plnění, která podle zvolené rychlosti vyvolá úměrně tomu snížení hladiny řeky. Etiopie má zájem přehradu naplnit co nejdříve (celkem za 5–6 let, i možná dříve) a hladina Nilu by se tak mohla snížit (např. při snížení průtoku o 40 %) až o metr. Snížením toku se sníží i jeho rychlost, která může způsobit proces sedimentace a zhoršit kvalitu pitné vody a za určitých okolností ohrozit schopnost čerpacích stanic vodu přečerpávat.

ŘEŠENÍ NENÍ SLOŽITÉ

Z hlediska obchodních příležitostí je důležité, že si egyptská vláda uvědomuje nutnost zaměřit se na vyšší efektivitu vodního managementu, přenos know-how a zavedení udržitelných technologií. Pro české firmy tak existují možnosti dodávek malých i velkých čistíren odpadních vod, komponentů pro úpravu či recyklaci vody, přečerpávacích stanic, zavlažovacích systémů či technických studií pro management říčních toků. V neposlední řadě je důležité zmínit, že Egypt v posledních letech upřednostňuje domácí produkci před dovozem zahraničních produktů. To se projevuje i v eskortu vodního hospodářství, kdy Egypt upřednostňuje alespoň částečnou výrobu jednoduchých komponentů v zemi, a to právě za asistence zahraničních firem.

Ukázat v Egyptě svojí technologii se podařilo například firmě Sigmainvest (dřívější Intersigma), která je součástí skupiny Sigma a v Egyptě již instalovala více než 100 čerpacích stanic a úpraven vody. V zemi působí již více než 60 let. Česká republika byla v minulém století důležitým obchodním partnerem Egypta a díky úspěšným referencím mohou české firmy navázat na dobré jméno českých produktů. Podle obchodního zástupce / ředitele kanceláře Sigmainvest v Egyptě nabízí zdejší vodohospodářský průmysl mnoho příležitostí pro české firmy: „V Egyptě žije přes 100 miliónů obyvatel a vláda potřebuje zajistit dostatek čisté vody pro každého z nich. Je to nekonečný boj s časem a přírodou, ale právě proto poskytuje dostatek příležitosti pro různorodé technologie, ve kterých jsme v Česku na špičkové úrovni.“

 Ludmila Leškovská, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Káhiře


Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688