Dispečeři v Praze loni zpracovali 22 500 hlášení, využívaná je i mobilní aplikace Praha svítí
Informace o závadách a požadavcích dnes městská společnost získává díky hlášení přes telefon, email nebo přes mobilní aplikaci pro chytré telefony a tablety. Podle radního HMP Jana Chabra by měl být systém identifikace poruch na veřejném osvětlení v budoucnu významně automatizovaný a podíl prvotních hlášení ze strany občanů by se měl postupně snižovat. „Již v letošním roce postupně jednotlivé rozvaděče veřejného osvětlení vybavujeme dálkovým řízením a diagnostikou tak, abychom přímo z dispečinku viděli provozní stavy veřejného osvětlení a mohli ho také ovládat. Do budoucna takto uvidíme nejen celé ulice, ale přímo jednotlivé stožáry, svítidla a další technologie,“ vysvětlil Chabr a dodal, že prvních 200 takových řídících jednotek bylo na přelomu roku již osazeno a celá síť bude dokončená už v letošním roce.
Informace o poruchách veřejného osvětlení operátor dispečinku zadává do systému podle stupně priority. Těch je celkem 8 a zohledňují typy poruch a požadavek na rychlost jejich vyřešení. „Nejčastěji nám lidé volali ohledně nesvítícího nebo blikajícího světla, celkem to bylo přesně 14 837 případů, 2 633 hlášení se pak týkalo nesvítící části ulice a ve 1 236 případech nesvítila ulice celá. Nejvyšší prioritu mají poruchy, kde by mohlo dojít k poranění elektrickým proudem, v takové situaci máme povinnost dorazit na místo závady do 30 minut. V tomto režimu jsme loni řešili například 1 150 otevřených patic stožárů, 260 nabouraných nebo poškozených stožárů a 100 případů uvolněného svítidla či nosného lana,“ popsal objem řešených poruch předseda představenstva THMP Tomáš Jílek a doplnil, že technici společnosti loni vyjížděli i k 430 nesvítícím nebo nefunkčním veřejným a věžním hodinám a k více než 1 000 kabelovým opravám.
Podle člena představenstva THMP Libora Fialy si Pražané postupně zvykají využívat k hlášení poruch veřejného osvětlení i mobilní aplikaci Praha svítí, kterou společnost v loňském roce nabídla ke stažení na Internetu. „Množství nahlášených poruch touto cestou postupně narůstá. Za loňský rok to bylo zhruba 10 procent z celkového počtu hlášení, přičemž nutno dodat, že jsme mobilní aplikaci zprovoznili až v druhé polovině roku. Mám z toho velkou radost, protože to znamená další zrychlení při řešení závad jak pro nás, tak pro občany,“ uvádí Fiala. Není bez zajímavosti, že mobilní aplikací lze hlásit i obtěžování takzvaným rušivým světlem, tedy podezření, že svítidlo svítí v rozporu s normou do bytu nebo svítí příliš. I tyto závady THMP obratem prověřuje a zjednává nápravu. Dalších 10 procent hlášení přijal dispečink THMP prostřednictvím emailu a zbylých 80 procent telefonicky. „Průměrná délka telefonického hovoru ohledně veřejného osvětlení byla do minuty a půl, v závislosti na technické náročnosti poruchy. Hovory týkající se kamerového systému pak trvaly v průměru necelou jednu minutu,“ uzavřel.
Hlášení poruch:
· Telefonicky na čísle 800 40 40 60
· E-mailem na adrese poruchyvo@thmp.cz
· Mobilní aplikací „Praha svítí“ (dostupná na Google play a Apple store)
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI