Patria (Patria Finance)
Investice  |  16.02.2021 05:51:00

Goodhart: Peníze z vrtulníků byly použity již v dávné historii

O penězích z vrtulníků se hodně mluví, ale v historii nalezneme jen omezené množství případů, kdy byl tento koncept vyzkoušen. Charles Goodhart, Donato Masciandaro a Stefano Ugolini na stránkách VoxEU tvrdí, že tomu tak bylo v Benátkách během epidemie moru v roce 1630.

Republika benátská dosáhla podle ekonomů doposud nevídané monetizace. Občané včetně střední a nižší třídy totiž běžně používali i šeky a bankovní transfery a fungovaly tu dvě veřejné banky. Mor udeřil mezi zářím 1630 a zářím 1631. I tehdejší vláda tak řešila, jak skloubit snahy o omezení šíření epidemie na straně jedné a jak minimalizovat ekonomické náklady, které tyto snahy vyvolávaly, na straně druhé. Podle ekonomů se například dochovala stížnost jednoho prodejce látek, který tvrdil, že kvůli nezaměstnanosti zemřelo v té době mnohem více lidí než kvůli nemoci.

Když vláda uzavřela části města ve snaze izolovat je od ostatních, podporovala tamní obyvatele finančně. Využívala k tomu růst peněžní nabídky, který nakonec vyústil v „monetární depreciaci“. Konečným výsledkem byla cenová nestabilita a měnová devalvace. Ekonomové k tomu dodávají, že tehdejší politici měli velmi silnou motivaci pro podporu běžných lidí v krizových dobách, protože lidé neváhali vyjít do ulic a vyvolávat nepokoje v případě, že měli pocit, že vláda pro ně nedělá vše, co by mohla.

Goodhart a jeho kolegové poukazují i na to, že výsledné zadlužení Benátské republiky vedlo k růstu daňové zátěže tak, aby vláda byla schopna pokrýt vyšší úrokové náklady z dluhu. Daňový systém byl přitom silně regresivní. Krátkodobě tak snahy vlády o pomoc lidem vedly k redistribuci bohatství směrem k nim. Nicméně výsledné dluhy a zvyšování regresivní daňové zátěže měly opačný efekt. Tedy redistribuci bohatství od chudší části společnosti směrem k té bohatší. Přestože tedy vláda poskytovala lidem velkou finanční pomoc, data podle ekonomů ukazují, že k poklesu nerovnosti v bohatství v Benátkách během let 1629–1631 nedošlo.

Následující graf ukazuje data týkající se vývoje směnných kurzů benátské měny relativně k měnám jiných měst. Z proložené křivky je zřejmá popsaná depreciace kurzu:

peníze vrtulník Benátky historie


Zdroj: VoxEU



Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

16.02. 08:16  Daňová regrese (Přemek)
Diskuse je uzavřena






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688