Americký maloobchod se vrátí k růstu (Týdenní zpráva z finančního trhu)
Ve Spojených státech se bude pozornost i nadále točit kolem fiskálního balíčku. Ten by měl přinést nejen ekonomické oživení, ale i vyšší inflaci. Jak toto téma vidí americká centrální banka, prozradí zápis z jejího posledního zasedání. Ten se bude zabývat nejen inflací pod cílem, ale i pouze pomalu se lepšící situací na trhu práce. Americký maloobchod by měl Fed naopak potěšit. Po třech měsících propadů se totiž v lednu vrátil k růstu. O důvěru v obou komorách italského parlamentu tento týden požádá technokratická vláda Maria Draghiho. S největší pravděpodobností ji získá. S důvěrou to bude naopak horší v celé eurozóně. Pokles vykáže jak ta spotřebitelská, tak i indikátory PMI. V Česku bude zveřejněn pouze běžný účet platební bilance. Pro kurz koruny to ale zásadní informace nebude. Domácí měna bude i nadále sledovat spíše vývoj tržních úrokových sazeb, který jí dle našeho názoru nabízí prostor k dalšímu posílení.
Evropský průmysl v závěru roku poklesl
Finanční trhy budou doufat, že se pozornost tento týden opět stočí na vyjednávání kolem fiskálního balíčku v USA. Z jeho celkového objemu 1,9 bilionu dolarů by měl jeden bilion dolarů směřovat na přímou podporu domácnostem, 440 mld. USD na pomoc drobným podnikům zasaženým krizí a 415 mld. USD na intenzivnější boj s pandemickou krizí. Balíček by se mělo podařit prosadit nejpozději v průběhu března, neboť na jeho konci skončí platnost schválené vyšší podpory v nezaměstnanosti. Fiskální balíček by měl pomoci nejen s hospodářským růstem, ale i s růstem inflačních očekávání, potažmo inflace.
Jak se na tato témata dívá americká centrální banka, to by měl odhalit zápis z jejího posledního zasedání z konce ledna. Pozornost se v něm bude točit kolem trhu práce, jehož oživení za tím ekonomickým stále zaostává. Na utahování měnové politiky v podobě vyšších úrokových sazeb si tak budeme muset počkat až do H2 23, zatímco nákupy aktiv by Fed mohl začít redukovat na začátku příštího roku.
Z dat si tento týden zaslouží pozornost americké maloobchodní tržby za leden. Ty poslední tři měsíce klesaly. Leden by však v tomto směru měl přinést otočení trendu. Data z trhu nemovitostí zřejmě opět potvrdí neutuchající zájem o jejich koupi.
V eurozóně se dnes a zítra sejdou ministři financí, aby diskutovali ekonomický výhled a evropský záchranný fond. Čeká nás i hlasování o důvěře nové italské technokratické vládě, kterou sestavil Mario Draghi. Ta se těší všeobecné podpoře. Ve čtvrtek bude zveřejněn zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky, který by mohl ukázat, jak se centrální banka komunikačně postaví k rostoucí inflaci.
Na datové frontě bude dnes zajímavá evropská průmyslová produkce, která v prosinci zřejmě o 2 % meziměsíčně poklesla. Za celé čtvrté čtvrtletí však vykáže růst o 3,6 % q/q. Zveřejněný bude zítra i zpřesněný odhad HDP za Q4. Ten bude podle našeho názoru revidován směrem dolů na -0,9 % q/q a -5,3 % y/y. Spotřebitelská důvěra v eurozóně a indikátory PMI za únor zřejmě vykáží mírné zhoršení.
Z českého kalendáře bylo to nejzajímavější již publikováno. Z domácích dat bude zveřejněn pouze výsledek běžného účtu platební bilance za prosinec. Ten může vzhledem k pozitivnímu překvapení, které se odehrálo v bilanci se zbožím, překvapit ve směru nahoru. Kurz koruny se však spíše než zveřejněnými daty bude řídit vývojem tržních úrokových sazeb. Ty v posledním období poměrně výrazně rostly. Trh v současné době ve svých cenách již plně zahrnuje pravděpodobnost, že ČNB zvýší úrokové sazby v srpnu, přičemž další takovýto krok bude následovat v listopadu. Koruna podle našeho názoru potenciál, který jí vývoj úrokových sazeb k posílení nabízel, zatím plně nevyužila. Pokud situaci nezhatí zhoršení pandemické situace, domníváme se, že koruna má stále ještě prostor posilovat. V závěru letošního roku jí očekáváme na úrovni 25,2 CZK/EUR.
Koruna svůj potenciál posílit zatím zcela nevyužila
Začátek minulého týdne přinesl sérii dat z domácí ekonomiky za prosinec. Příznivými výsledky překvapil jak průmysl, tak výsledek zahraničního obchodu (https://bit.ly/3cRQWuk). Společným jmenovatelem byl pak automobilový průmysl. Koruna těžila ze spekulací na růst úrokových sazeb a zkraje týdne posílila na nejsilnější úroveň o března loňského roku (25,65 CZK/EUR). K dalšímu posílení se jí snažila nahrát inflační data, která byla zveřejněna v pátek. Tuto hozenou rukavici ale již koruna nezvedla. Její kurz se tak v závěru týdne pohyboval kolem úrovně 25,75 CZK/EUR.
Inflace zpomalila méně, než se očekávalo. Oproti prosinci spotřebitelské ceny vzrostly o 1,3 %, zatímco meziroční tempo pouze nepatrně zpomalilo na 2,2 % z předchozích 2,3 %. Trh počítal s 1,7 %, stejně tak prognóza ČNB. Na ještě vyšší úroveň, než tomu bylo v prosinci, pak zrychlila jádrová inflace (na 3,8 %). Více jsme se inflaci věnovali zde: https://bit.ly/3aZ9t59. Zveřejněn byl i zápis z posledního zasedání ČNB. Ten ukázal, že bankovní rada zůstává na rozdíl od prognózy ČNB se zvyšováním úroků opatrná. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3d0dsRI.
Společná evropská měna si minulý týden připisovala zisky. Z pondělních úrovní okolo 1,205 USD/EUR se posunula až na 1,212 USD/EUR, což představovalo zpevnění o 0,6 %. Těžko přesně říci, co za hrálo větší roli. Zda to byl růst akciových trhů či oznámení, že Německo chystá rozvolňování pandemických opatření.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie USA - americké akcie
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory