Ceny průmyslových výrobců zůstaly v prosinci meziročně beze změny
Ceny průmyslových výrobců zůstaly v prosinci meziročně beze změny, v souladu s očekáváním trhu. Struktura vývoje výrobních cen naznačuje, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají. Odeznívání cenových tlaků je reakcí na celkový pokles poptávky a využití výrobních kapacit v ekonomice v důsledku pandemie koronaviru, ve směru nižší inflace působí také silnější koruna. Pokles inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně by měl pokračovat i v letošním prvním pololetí.
Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zůstaly v prosinci meziročně beze změny, v souladu s očekáváním finančního trhu. V závěrečném čtvrtletí roku 2020 vykázaly ceny průmyslových výrobců meziroční růst 0,1 %
ČNB ve své listopadové prognóze z počátku listopadu čekala, že ceny průmyslových výrobců v závěrečném čtvrtletí klesnou v průměru o 0,2 %. Ceny průmyslových výrobců tak zakončily loňský rok mírně nad prognózou centrální banky, z pohledu měnové politiky ale jde o zanedbatelný rozdíl a podstatnou zprávou je, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu ustupují.
V prosinci vykázaly meziroční pokles ceny v potravinářském průmyslu a také výrobní ceny v odvětví počítačů a elektronických a optických přístrojů. Výroba dopravních prostředků, elektrických zařízení či strojů a zařízení jinde neuvedených vykázala zpomalení meziročního cenového růstu.
Pro další cenový vývoj v ekonomice jde o důležitý signál a k poklesu cenových tlaků by měla v dalších měsících přispět i silnější koruna.
Pokles výrobních cen v zemědělství
V případě zemědělských výrobců se meziroční pokles cen v prosinci prohloubil z 2,2 % na 2,7 %. Silnější růst cen v rostlinné výrobě byl více než vykompenzován výraznějším meziročním poklesem cen v živočišné výrobě.
Za celé závěrečné čtvrtletí roku 2020 vykázaly výrobní ceny v zemědělství meziroční pokles o 3,2 %. ČNB ve své listopadové prognóze počítala pro závěrečné čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 2,4 % a skutečný vývoj tak byl diametrálně odlišný, neboť výrobní ceny v zemědělství vykázaly výrazný pokles.
Detailní struktura nicméně vykazuje návrat cen v rostlinné výrobě k meziročnímu růstu. Pokud by měl mít růst cen v rostlinné výrobě trvalejší charakter, tak by začal prosakovat i do cen v živočišné výrobě a ceny zemědělských výrobců by se mohly vrátit k meziročnímu růstu a ve stejném směru by pak tlačily i na ceny v potravinářském průmyslu a na ceny potravin pro konečné spotřebitele.
V letošním prvním čtvrtletí ale budou výrobní ceny v zemědělství velmi pravděpodobně i nadále meziročně klesat.
Za celý rok 2020 výrobní ceny v průmyslu vzrostly o 0,1 %, když v roce 2019 jejich průměrný růst činil 2,6 %.
V případě cen v zemědělství vykázal loňský rok pokles o 3,4 %, zatímco v roce 2019 tyto ceny rostly o 4,9 %.
Ve výhledu na letošní rok lze čekat, že vývoj na straně cen výrobců přispěje ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen.
Loňský pokles ekonomické aktivity, související s pandemií, vede k nižšímu využití výrobních kapacit, což vyústí do nižších poptávkových tlaků v tuzemské ekonomice.
Ve směru zmírnění cenových tlaků by mělo
působit i posílení české koruny, k němuž došlo od loňského listopadu a jež
by mělo pokračovat i v průběhu roku 2021.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Státní svátky Prosinec 2024
- Kalendář jmen Prosinec 2024 - svátky
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2023. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Ceny průmyslových výrobců zůstaly v prosinci meziročně beze změny
- Ceny průmyslových výrobců zůstaly v lednu meziročně beze změny. Trh očekával pokles
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets