Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Obchod a služby  |  30.12.2020 13:30:54

Prodejci pyrotechniky v ČR si běžně přijdou na tržbách miliardu ročně, letos je však koronavirus a zákaz oslav Silvestra v ulicích připraví o stovky milionů korun

Češi v běžném roce nakoupí zábavní pyrotechniku za přibližně jednu miliardu korun. Letos však prodejci pyrotechniky budou celkové tržby počítat jen na stovky milionů. Důvodem je pochopitelně pandemie koronoviru a vládní opatření zaváděná za účelem boje s ní. Poptávka je celoročně utlumena kvůli omezení společenského setkávání, slabší než běžné budou i předsilvestrovské tržby. Celkové tržby prodejců pyrotechniky tak letos budou zhruba o třetinu slabší než v běžném roce. I proto, že na Silvestr se letos vztahuje zákaz vycházení, který omezuje možnost oslav s pyrotechnikou, petardami či ohňostroji. 

Zákaz prodeje, který pro podstatnou část maloobchodu platí od 27. prosince, je pro „kamenné“ prodejce pyrotechniky další ránou. Poptávka se tak přesouvá tím spíše na internet, do online obchodů

Silvestra každoročně slaví přibližně 85 procent dospělé české populace. Nelze vyloučit, že letos bude toto číslo i citelně nižší, jelikož mnohé lidi odradí zákaz vycházení a uzavření hospod či restaurací. Ti, kteří příchod roku 2021 oslaví, letos za silvestrovské radovánky dají v průměru 1800 korun, o 450 korun méně než loni. Tato suma zahrnuje výdaje za potraviny (průměrně 1100 ), alkohol (průměrně 600 ) či zmíněnou pyrotechniku (průměrně 100 ). 

 

Lukáš Kovanda, Ph.D.         
Národní ekonomická rada vlády (NERV)         
Hlavní ekonom, Trinity Bank         

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Výsledky firem - tržby, zisk


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste