AČSS (AČSS)
Reality  |  16.12.2020 15:08:28

Nemovitost by se měla rekonstruovat jednou za 10 let, ukázal průzkum

V našich bytech či domech v poslední době trávíme více času než obvykle. Prasklá dlaždička nebo odchlípnuté lišty nejsou dostatečným důvodem pouštět se do velkých změn. Ty začínáme plánovat, jakmile bydlení přestává vyhovovat nebo se zásadně změní naše životní situace, například kvůli narození dítěte. Proto není překvapením, že podle nedávného průzkumu stačí Čechům rekonstruovat nemovitost jednou za deset let.

Ať už rekonstrukci plánujete delší dobu, nebo se pro ni rozhodnete ze dne na den, s financováním vám může pomoci stavebko. V rámci úvěrů od stavební spořitelny lze financovat jak drobné rekonstrukce, tak i třeba kompletní výměnu kuchyně, a to bez zástavy nemovitosti

Stavební spoření má v rámci svých úvěrů tu výhodu, že vám spořitelny půjčí od tisíců až po stovky tisíc bez zástavy nemovitosti. Ze zákona je však možné úvěrem od stavební spořitelny hradit jen ty položky, které se prokazatelně týkají bytových potřeb,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník AČSS.

Každý rok, nebo jednou za deset let?

 Podle devíti procent dotázaných by se nemovitost měla rekonstruovat každý rok. Někteří lidé zrekonstruují jeden pokoj a hned se pouštějí do dalšího. Pětině respondentů stačí přestavět jejich interiér jednou za pět let. Nejvíce lidí se pak shodne na tom, že rekonstrukce je potřeba až po jedné dekádě, a po dvou desítkách let by přeměnilo svou nemovitost 17 procent dotazovaných.

 Průzkum: Jak často by se měla nemovitost rekonstruovat?

 

 Bez ohledu na to, zda vlastníte nemovitost, jak často by se podle vás měla nemovitost rekonstruovat či významně vylepšovat?

(Zdroj: IBRS, N = 1000 / statistická chyba: max. 2,6 %)


Důvody pro rekonstrukce bývají různé. Mnohdy se jedná o prostou touhu po změně nebo vážnější příčinu, například nekvalitní provedení stavby. To by se dalo předpokládat alespoň u části těch, kteří chtějí rekonstruovat po pěti letech nebo dříve. Naopak ti, kteří nevěděli, za jak dlouho by chtěli rekonstruovat, nebo jim nevyhovovala ani jedna možnost, možná bydlí v kvalitní novostavbě. Ta vydrží v dobrém stavu více než dvacet let, kdy bude stačit občas vymalovat. Jedno je však jisté: peníze na rekonstrukci je potřeba naspořit a ukazuje to například obliba stavebka, kterému se letos daří i přes krizi způsobenou pandemií.

Jak na rekonstrukce? 

Rekonstrukce bytů a domů můžeme rozdělit do dvou kategorií. První lze označit za udržovací renovace, které se zaměřují na běžné opotřebení interiéru. A druhé generální, kdy příbytek zásadně přestavujeme a měníme. Mnozí lidé při rekonstrukci hledí vedle funkčnosti a vzhledu hlavně na celkové náklady. A v neposlední řadě je zásadní, jak k rekonstrukci došlo, zda je plánovaná, nebo přichází po nečekané události v podobě přírodní pohromy nebo neopatrného souseda. 

Ať už je to menší, nebo větší změna, nemusí se vyplatit sáhnout například po nejlevnější podlaze nebo dveřích, protože výrobce na takových věcech musel zákonitě někde šetřit. Naopak změnit barvu stěn nebo vyměnit dekorace je jednoduché a levné. Nebojte se proto experimentovat. Vždy si však ve svém rozpočtu nechte rezervu na nečekané výdaje, protože obzvlášť u rozsáhlejších rekonstrukcí ve starších domech můžete být nepříjemně překvapeni skrytými závadami a dodatečnými náklady.

Vždy si dopředu rozmyslete, jaké zásahy chcete v rámci rekonstrukce udělat a kolik na to máte peněz. Čím přesněji budete plánovat, tím víc se můžete na úpravy vašeho domova připravit i finančně. Výhodou úvěru od stavební spořitelny v řádu několika set tisíc korun je, že nemusíte ručit nemovitostí,“ dodává Jiří Šedivý. 

Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice.
Asociace českých stavebních spořitelen vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (Českomoravská stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.

Více informací na: www.acss.cz

16.12. 15:36  Reklamní článek (Founak)
Diskuse je uzavřena







?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688