Kryptoměny ještě nevyčerpaly veškerý potenciál, tento faktor by je mohl posunout na další úroveň
Když v roce 2017 vrcholila bitcoinová rally a o nakupování kryptoměn si špitali i ti, pro které jsou jinak technologie sprostým slovem, zdálo se, že blockchain, na kterém kryptoměny fungují, od základů změní svět. Nestalo se. A jak se ukazuje, zřejmě se tak ani nikdy stát nemusí. To ovšem nic nemění na tom, že se z kryptoměn stala další třída aktiv, kterou je potřeba brát v potaz, ať si o nich myslíme cokoli. Jejich cesta navíc ještě nemusí být u konce.
Nejde samozřejmě jen o bitcoin. Stačí si vzpomenout na druhou polovinu 90. let. Tehdy lidé internet rovněž spojovali s revolucí, a byť změny s ním spojené byly a jsou obrovské, spíše než o revoluci šlo o evoluci. V případě bitcoinu byla fascinující rychlost šíření myšlenky a s tím také zájmu nejen technologických nadšenců, ale i obyčejných lidí, což se promítalo i do jeho kurzu.
V posledních letech byl bitcoin označován mimo jiné za "digitální zlato" a byl považován za stejně bezpečnou investici jako zlato v dobách, kdy jsou trhy pod zvýšeným tlakem. Pravdou ale je, že spoléhat se na kryptoměny coby uchovatele hodnoty zůstává vzhledem k volatilitě poněkud riskantní.
Příliš se kryptoměny neuchytily ani coby alternativní platební nástroje. Možnost nakupovat za kryptoměny nabízí řada obchodníků, zájem ze strany nakupujících ovšem není velký. Pro řadu podniků jde spíše jen o další marketingový nástroj.
Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management ale zmiňuje ještě jedno možné využití kryptoměn, jež se zdá být logické, ale kryptoměnový mainstream o něm příliš neuvažuje. Bitcoin a další kryptoměny by podle něj mohly za určitých okolností najít oblibu v rozvíjejících se zemích, kde je omezená nabídka bankovních a finančních služeb.
"To je podle mě jeden z potenciálních faktorů, které by mohly kryptoměny posunout na další úroveň," říká. Bitcoin a jiné kryptoměny by se tak podle něj mohly stát konkurencí například systému M-Pesa populárního hlavně v Africe. Teoreticky by přitom takový krok mohl přispět i ke stabilizaci kurzů digitálních měn, které by už v oblasti plateb nebyly jen teoretickou možností, ale aktivně užívaným nástrojem.
Další články najdete na www.investicniweb.cz
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?