ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  09.12.2020 09:03:27

09.12.2020 Stát investoval do zdravotnického výzkumu 4,4 mld. Kč

9. prosince 2020

Za poslední tři roky český stát podpořil výzkum a vývoj sto miliardami. Vysokým školám připadlo 44 % z této částky, pracoviště Akademie věd ČR získala 28 % a soukromé podniky 10 %. V poměru podílu státní podpory na HDP je Česko na evropském průměru.

roce 2019 se již šestým rokem v řadě podílel český stát na financování výzkumu a vývoje provedeném na našem území přibližně z jedné třetiny. „V loňském roce dosáhly státní rozpočtové výdaje na výzkum a vývoj 36 miliard korun. Za poslední dva roky vzrostly o více než pět miliard. Jejich podíl na státním rozpočtu v tomto období však klesl z 2,4 % v roce 2017 na loňských 2,3 %,“ komentuje aktuální výsledky Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Vysoké školy získaly v loňském roce ze státního rozpočtu na výzkum a vývoj 15,8 mld. , tedy dvojnásobnou částku než před deseti lety. V případě ústavů Akademie věd ČR došlo v tomto období k nárůstu o 40 % na loňských 10,1 mld. . Financování výzkumu a vývoje v soukromých podnicích ze státního rozpočtu v posledních třech letech roste, stále ovšem nedosahuje úrovně z let 2011 až 2013.

Největší část státních rozpočtových výdajů na výzkum a vývoj v roce 2019 směřovala do všeobecného a neorientovaného výzkumu. Jednalo se o 20,5 mld. , tj. téměř 60 % z celkové podpory. Na výzkum a vývoj v oblasti zdravotnictví uvolnil stát minulý rok celkem 4,4 mld. . Na lékařské vědy z této částky připadlo 1,6 mld. , specifický cíl v oblasti výzkumu ochrany a zlepšování lidského zdraví získal od státu 2,8 mld. . Dalším prioritním cílem byla průmyslová výroba a technologie, která z rozpočtu na výzkum a vývoj získala 3,9 mld. .

„Nejvyšší podíl přímé státní podpory na hrubém domácím produktu mělo vloni v rámci EU Německo, a to jedno procento. Česko je s podílem 0,62 % na průměru Evropské unie a jsme na tom lépe než například Francie nebo Velká Británie,“ říká Václav Sojka z odboru statistik rozvoje společnosti. Více než 0,8 % HDP tvořila přímá státní podpora výzkumu a vývoje i v Dánsku, Finsku a v Rakousku.

Více informací naleznete v publikaci Přímá veřejná podpora výzkumu a vývoje – 2019.

 

Kontakt:
Jan Cieslar

tiskový mluvčí ČSÚ

T
274 052 017 | M 604 149 190
E
jan.cieslar@czso.cz | Twitter @statistickyurad
 

 

Přílohy

  • csu-tz201209-stat_investoval_do_zdravotnickeho_vyzkumu_4,4_mld._kc.docx
  • Vyjádření Martina Many, ředitele odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Václava Sojky z odboru statistik rozvoje společnosti
    (soubor mp3)

9. prosince 2020

Stát investoval do zdravotnického výzkumu 4,4 mld.

Za poslední tři roky český stát podpořil výzkum a vývoj sto miliardami. Vysokým školám připadlo 44 % z této částky, pracoviště Akademie věd ČR získala 28 %
a soukromé podniky 10 %. V poměru podílu státní podpory na HDP je Česko na evropském průměru.

V roce 2019 se již šestým rokem v řadě podílel český stát na financování výzkumu a vývoje provedeném na našem území přibližně z jedné třetiny. „V loňském roce dosáhly státní rozpočtové výdaje na výzkum a vývoj 36 miliard korun. Za poslední dva roky vzrostly o více než pět miliard. Jejich podíl na státním rozpočtu v tomto období však klesl z 2,4 % v roce 2017 na loňských 2,3 %,“ komentuje aktuální výsledky Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Vysoké školy získaly v loňském roce ze státního rozpočtu na výzkum a vývoj 15,8 mld. , tedy dvojnásobnou částku než před deseti lety. V případě ústavů Akademie věd ČR došlo v tomto období k nárůstu o 40 % na loňských 10,1 mld. . Financování výzkumu a vývoje v soukromých podnicích ze státního rozpočtu v posledních třech letech roste, stále ovšem nedosahuje úrovně z let 2011 až 2013.

Největší část státních rozpočtových výdajů na výzkum a vývoj v roce 2019 směřovala do všeobecného a neorientovaného výzkumu. Jednalo se o 20,5 mld. , tj. téměř 60 % z celkové podpory. Na výzkum a vývoj v oblasti zdravotnictví uvolnil stát minulý rok celkem 4,4 mld. . Na lékařské vědy z této částky připadlo 1,6 mld. , specifický cíl v oblasti výzkumu ochrany
a zlepšování lidského zdraví získal od státu 2,8 mld. . Dalším prioritním cílem byla průmyslová výroba a technologie, která z rozpočtu na výzkum a vývoj získala 3,9 mld. .

„Nejvyšší podíl přímé státní podpory na hrubém domácím produktu mělo vloni v rámci EU Německo, a to jedno procento. Česko je s podílem 0,62 % na průměru Evropské unie a jsme na tom lépe než například Francie nebo Velká Británie,“ říká Václav Sojka z odboru statistik rozvoje společnosti. Více než 0,8 % HDP tvořila přímá státní podpora výzkumu a vývoje
i v Dánsku, Finsku a v Rakousku.

Více informací naleznete v publikaci Přímá veřejná podpora výzkumu a vývoje – 2019.

Kontakt:

Jan Cieslar

tiskový mluvčí ČSÚ

T 274 052 017   |   M 604 149 190

E jan.cieslar@czso.cz  |   Twitter @statistickyurad

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688