Patria (Patria Finance)
Investice  |  04.12.2020 17:41:00

Co vlastně víme (o investování)?

Pohled na ekonomiku, finance a investice se většinou odvíjí od nějakých zjednodušujících teorií a modelů toho, jak svět funguje. Nezřídka se nám ale svět podle těchto modelů odmítá chovat a i proto již nějakou dobu kvetou takzvané behaviorální finance. Ty velmi často poukazují na to, že lidé se většinou nechovají podle zjednodušujících předpokladů (tedy povětšinou efektivně - racionálně), ale jejich chování má do chladné racionality a optimalizace naopak daleko. Světlo světa nedávno spatřila nová studie, která ukazuje, jak moc „behaviorální“ může někdy být investování. A další nová studie ukazuje, že značně „behaviorální“ je i chování managementu firem. Podívejme se dnes na ně.

Pozice na obrazovce

„Attention Spillover in Asset Pricing“ se zabývá tím, na co všechno reagují ceny akcií. Konkrétně zkoumala, zda na ně nemá vliv, jak jsou jednotlivé akcie seřazeny na obrazovkách investičních platforem v Číně. A ukazuje se, že tenhle faktor, který samozřejmě nemá nic do činění s nějakým fundamentem, hraje nemalou roli. Autoři studie konkrétně tvrdí, že akcie, které na seznamech sousedí s tituly, které si vedly v posledních dvou týdnech mimořádně dobře, si vedou mimořádně dobře v týdnu následujícím.

Studie tvrdí, že tento efekt je v souladu s předchozími studiemi, podle kterých investoři mají tendenci více obchodovat po předchozích pozitivních zkušenostech s obchodováním. A ukazuje se, že tato tendence se přelévá na akcie, které na obrazovkách sousedí s tituly, které tuto pozitivní zkušenost generovaly. Mohli jsme například zaznamenat tvrzení, že akciím pomáhá to, jaký ticker – symbol má. Tahle nová studie v podstatě dál ukazuje, že síla toho, co přitahuje pozornost investorů a vede k nějaké akci, je skutečně nemalá. I když jde o věci, které fakticky nemají co dělat s tím, jaký je výhled dané firmy, její finanční síla a podobně.

Stačí pár návštěv

Uvedené závěry v nás mohou vyvolávat otázky o efektivitě trhu, ale já bych dnes rád držel směr tím, že poukážu na druhou zmíněnou studii. Ta se zase zaměřovala na to, co ovlivňuje, jak obchodované firmy přistupují k účetnictví. V základu bychom asi vycházeli z toho, že se budou ve svých účtech snažit co nejlépe odrazit svou finanční situaci. Nová studie „Under Watchful Eyes: Analyst Site Visits and Earnings Management“ ale tvrdí, že na to, jak firmy přistupují k výkazům, mají pozorovatelný dopad třeba návštěvy analytiků.

Autoři studie provedené opět na čínských firmách tvrdí, že čím více firmu navštěvují analytici (tj., skutečně chodí po továrnách a podobně), o to menší počet mimořádných položek firmy ve svých výkazech mají. Stejný efekt má počet otázek kladených během návštěvy. Studie tak dochází k celkovému závěru, že analytici představují efektivní nástroj monitoringu obchodovaných firem a jejich práce omezuje oportunistické chování čínského korporátního sektoru.

Alespoň zhruba pravda, nebo omyl?

Závěry této druhé studie asi nejsou ve srovnání s tou první tak překvapivé. Obojí ale pevně spadá do oné behaviorální oblasti, která přináší řadu realistických prvků do někdy poněkud idealistických teorií. Problém nastává ve chvíli, kdy počet těchto prvků dosahuje takového množství, že se teorie v podstatě stává nepoužitelnou. Což, zdá se mi, není zase taková výjimka. Kritika behaviorálních financí nepramení také většinou z toho, že by si něco vymýšlely, ale z toho, že jejich závěry nelze nějak zobecnit a prakticky použít.

Pak stojíme před problémem, jehož definice je připisována Keynesovi, ale prý za ní stojí filozof Carveth Read: Je lepší mít zhruba pravdu, než se úplně přesně mýlit. Mají tedy naše (ekonomické) teorie alespoň zhruba pravdu? Nebo tu je relevantnější Cimrmanova teorie poznání. Ta, jak známo, tvrdí, že základním pojmem poznání je omyl, zpočátku samozřejmě přesný. A my se propracováváme k vyvrácení tohoto omylu a tudíž k tomu, že nevíme nic.


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688