(Kurzy.cz)
WHO doporučuje nenosit roušky při fyzické námaze
Dnešním dnem u nás vstupují v platnost některá rozvolňující se opatření. Otevírají se tak konečně i menší obchody, ale také například ubytovací služby, pohostinství a sportovní zařízení jako bazény a fitness centra. Zatímco dle rozhodnutí vlády při plavání rouška není potřeba, při ostatním sportování ve vnitřních prostorech již ano. Světová zdravotnická organizace (WHO) nyní vydala aktualizaci svých doporučení ohledně boje s COVID-19, resp. nošení roušek. Kromě positiv při jejich používání, zmínila také řadu rizik.
Větrat, větrat a zase větrat
WHO vydala svá doporučení ohledně nošení roušek/masek naposledy 5. června, nyní zveřejnila aktualizaci. V návaznosti na šíření koronaviru WHO zpřísnila svá doporučení především pro zdravotnická zařízení. Nošení roušek zde doporučuje všem. Dle WHO mají být používány také venku a vnitřních prostorech, kde není možno dodržet fyzickou vzdálenost alespoň jednoho metru. Ve svém 22 stránkovém dokumentu WHO často opakuje především další hygienické návyky, jako mytí /desinfekci rukou a především čerstvý vzduch, resp. pak větrání vnitřních prostor. Právě tam, kde není jistota dostatečného větrání, doporučuje nošení roušky i ve vnitřních prostorech, bez ohledu na zmiňovanou „fyzickou vzdálenost“ 1 metru.
Nošení roušek dle WHO
Dle WHO by děti do 5 let věku neměly vůbec roušky používat, vzhledem k tomu, že nejsou schopny dodržet nutné návyky s tím spojené. U dětí ve věku od 6 do 11 let by pak použití roušky mělo být závislé na vyhodnocení rizik/faktorů nákazy, resp. právě i schopnosti dítěte roušku správně používat. Od dětí 12 let věku a starších by pak nošení roušek mělo podléhat stejným zásadám jako u dospělých. Zvláštní pozornost má být věnována dětem se sníženou imunitou či cystickou fibrózou či některými jinými chorobami (rakovinou), kde by nošení roušky mohlo obtěžovat.
WHO každopádně také zmiňuje některé studie ukazující na poškození zdraví v důsledku nošení roušek/respirátorů při cvičení. Dle WHO několik studií prokázalo statisticky významné škodlivé účinky na různé kardiopulmonální fyziologické parametry jako je srdeční a dechová frekvence či krevní tlak a to během již mírného až středního cvičení u zdravých subjektů a pacientů se základními respiračními chorobami. Zmiňuje také změny mikroklimatu na obličeji společně se zvýšenou teplotou a vlhkostí, které mohou přinášet dušnost.
Zkrátka vedení WHO doporučuje, aby lidé nenosili roušky během intenzivní fyzické aktivity (myšleno nejen cvičení), protože mohou snížit schopnost pohodlně dýchat. Nejdůležitějším preventivním opatřením je dle WHO udržovat fyzický odstup alespoň 1 metr a dobré větrání. Pokud tedy fyzická činnost probíhá uvnitř, mělo by být vždy zajištěno přiměřené přirozené větrání nebo za pomoci řádně fungujícího ventilačního systému.
Přenášení COVID-19
Dle nejnovějšího pohledu WHO současné důkazy naznačují, že lidé infikovaní SARS-CoV-2 mohou přenášet virus bez ohledu na to, zda mají příznaky nebo ne. Údaje ze studií vylučování virů však naznačují, že infikovaní jedinci mají nejvyšší virovou zátěž těsně před nebo v době, kdy se u nich rozvinou příznaky a během prvních 5-7 dnů nemoci. U pacientů s příznaky byla doba vylučování infekčního viru odhadována na 8 dní od nástupu příznaků (u pacientů s mírným onemocněním) a delší u těžce nemocných pacientů. Období infekčnosti je přitom kratší než doba detekovatelného vylučování RNA (ribonukleová kyselina), která může trvat mnoho týdnů.
Závěrem možno dodat, že dle WHO inkubační doba pro COVID-19, což je doba mezi expozicí viru a nástupem příznaků, je v průměru 5-6 dní, ale může trvat až 14 dní. WHO ke včerejšku evidovala globálně potvrzených 63,36 mil. případů COVID-19, z toho 1,475 mil. úmrtí.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Zdraví:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory