Spotřebitelská poptávka v eurozóně ekonomiku nadále podporuje (Ranní zpráva z finančního trhu)
Finální data PMI ze sektoru služeb z klíčových zemí eurozóny i měnové unie jako celku by se neměla lišit od předchozích odhadů a potvrdit, že právě tento sektor trpí v důsledku druhé vlny covidu a navazujících restriktivních opatření ze strany vlád. Jak ale ukáží říjnové statistiky maloobchodních tržeb, spotřebitelská poptávka zůstává robustní a působí stabilizačně. Po včerejším zklamání, které přinesl ADP report, a před zítřejšími statistikami z listopadového trhu práce v USA mohou být zajímavá dnešní odpolední čísla týdenního počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti.
Druhou vlnou covidu trpí především služby
Na uzavírání ekonomik doplácí především sektor služeb a PMI z eurozóny za měsíc říjen to potvrzují. Druhá vlna covid-19 si v západoevropských zemích žádá opětovné zavírání části ekonomik, kde hrozí největší riziko šíření nemoci, kam patří právě služby. Již předběžná data odhalila pokles PMI ve službách eurozóny oproti říjnu o 5,6 bodu na 41,3 bodu a dnešní finální data by to měla potvrdit. Obáváme se, že druhá vlna zavírání tohoto sektoru se již projeví v jeho konsolidaci, nevyhneme se bankrotům a restrukturalizacím, což zpomalí oživování v průběhu prvního pololetí příštího roku. Celkově neočekáváme návrat aktivity v sektoru služeb k normálu dříve, než bude široce dostupná vakcína proti covid-19.
Region korigoval předchozí zisky
Všechny regionální měny včera oslabovaly a korigovaly zisky z předchozích dnů, a to bez zjevné příčiny. S nejvýraznější ztrátou téměř jednoho procenta byl nejhůře se vyvíjející měnou polský zlotý následovaný v těsném závěsu maďarským forintem. Ztráta české koruny přesahovala lehce půl procenta, když se její kurz v odpoledních hodinách přehoupl přes 26,40 CZK/EUR. Žádný rozruch na trhu nezpůsobil viceguvernér ČNB M. Mora. Ten se v rozhovoru pro Aktualne.cz vyjadřoval především k rizikům ve vývoji veřejných financí. Silnější koruna hraje proti vyšším úrokovým sazbám.
Polská centrální banka včera ponechala nastavění měnových podmínek nezměněné, výstup z tiskové konference byl ale spíše holubičí. Pro závěrečné čtvrtletí letošního roku očekává NBP mezičtvrtletní ekonomický pokles, příští rok oživení, výstup ale zůstane pod před-pandemickou úrovní. Banka hodná ekonomiku podpořit dalším uvolněním měnové politiky. Předpokládáme, že půjde cestou navýšení odkupu dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování, snížení klíčové úrokové sazby nacházející se na 0,10 % nečekáme.
Do dnešního dne vstupují trhy tam, kde včera končily – euro své zisky během dnešní asijské seance dále mírně vylepšilo posunem nad 1,21 USD/EUR, což by mělo regionálním měnám spíše svědčit, ráno se ale zatím stále drží relativně slabší.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 12.11.2024
Natural 95 35.74 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?