Polsko čeká, zda USA potvrdí dohodu o jaderné elektrárně
Polsko čeká, zda USA potvrdí dohodu o jaderné elektrárně
Varšava v říjnu uzavřela s Washingtonem smlouvu o nabídce výstavby první polské jaderné elektrárny. V souvislosti s nástupem nové administrativy po prezidentských volbách v USA teď Polsko čeká, zda Spojené státy zájem potvrdí. Pro české firmy podnikající v oblasti civilní jaderné energetiky by to znamenalo příležitost se do projektu zapojit.
Ilustrační foto: Shutterstock
Smlouva, kterou 19. 10. podepsali ministr energetiky USA Dan Brouillette a vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski, předpokládá v průběhu příštích 18 měsíců vytvoření společné zprávy, která bude obsahovat nabídku realizace zakázky prostřednictvím amerických firem z oblasti jaderné energetiky a návrhy způsobů financování. Paralelně již mají probíhat přípravné a projektové práce.
Polsko vychází z předpokladu, že ambiciózní program dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 není možné realizovat bez vytvoření dodatečných stabilních a nízkoemisních zdrojů energie, které nahradí produkci na základě spalování uhlí. Podobně jako ČR také Polsko vyhodnotilo, že technologicky ověřeným, dlouhodobým a ekologicky příznivým řešením je výstavba nových jaderných reaktorů.
Jak vyplývá z aktualizace programu polské energetické politiky do roku 2040, který schválila vláda, předpokládá se postupná výstavba šesti jaderných reaktorů o celkovém výkonu 6-9 GW. V souladu s plánovaným časovým harmonogramem by rozhodnutí o dodavateli jaderné technologie mělo padnout na přelomu let 2021/22, lokalizace by měla být definitivně určena v roce 2022, výstavba zahájena o čtyři roky později a první reaktor uvedený do provozu v roce 2033. Počítá se přitom s náklady ve výši 150 miliard zlotých (880 mld. Kč).
Většina Poláků je pro jádro
Veřejné mínění tuto plánovanou investici podporuje. Podle ministerstva pro ochranu klimatu, které zadalo průzkum agentuře IMAS International, souhlasí s výstavbou jaderných reaktorů 57 % Poláků, proti je pětina dotázaných a žádný názor nemá 23 % respondentů.
Přípravu realizace a výstavbu by měla mít na starosti firma PGE EJ1, kterou vláda převzala do správy od energetické společnosti PGE. Do PGE EJ1 by měl kapitálově vstoupit budoucí zahraniční partner, zatímco polské státní energetické firmy se mají do budoucna zaměřit na přechod od uhelných k obnovitelným zdrojům energie.
Výstavba jaderných elektráren je příležitostí pro širokou mezinárodní spolupráci. Odhaduje se, že více než 70 polských firem se dosud zapojilo do globálních hodnotových řetězců v této oblasti a ve spolupráci se zahraničními koncerny se podílelo se na dodávkách při jaderných projektech v EU, Rusku, Ukrajině, Kanadě, Mexiku a Japonsku.
České firmy, které se podílejí na mezinárodních dodávkách pro jadernou energetiku, by měly pozorně sledovat další průběh tohoto procesu, který v případě úspěšného pokračování vytvoří možnosti pro zapojení do projektu realizace první jaderné elektrárny v Polsku.
Jan Tomášek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Varšavě
Díky našim firmám o nás ví celý svět
The post POLSKO ČEKÁ, ZDA USA POTVRDÍ DOHODU O JADERNÉ ELEKTRÁRNĚ appeared first on MZV.
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets