(Kurzy.cz)
46. týden bude makroekonomicky klidnější - další předstihové ukazatele, CZ inflace, průmysl v EU
Po nabitém kalendáři minulý týden, budou nastávající dny z pohledu ekonomických dat klidnější. Hlavní událostí bude tuzemská inflace spotřebitelských cen za říjen, která pravděpodobně dále snížila meziroční tempo. Z eurozóny dorazí první ukazatele sentimentu za listopad a průmyslová výroba za září.
Dnešní zveřejnění listopadového Sentix indexu pro eurozónu odhalí, jak investoři hodnotí ekonomický výhled na příštích šest měsíců. Druhá pandemická vlna dále zatěžuje evropský kontinent, což vede k zavádění nových ekonomických restrikcí. Ve čtvrtém čtvrtletí se tak počítá s mezičtvrtletním poklesem HDP a nižším růstem v příštím roce. Není tak důvod, aby z dnešního pohledu byla situace hodnocena lépe než v říjnu. Index dle očekávání trhu klesne z hodnoty -8,3 na -14.
V úterý dorazí údaje o tuzemské inflaci spotřebitelských cen za říjen. Jak již bylo zřejmé ze zářijové dynamiky, ve vývoji cen začíná být postupně patrný vliv poklesu domácí poptávky v důsledku druhé vlny koronaviru. Tento efekt je ovšem do jisté míry tlumen vládními podpůrnými programy. Ceny potravin v září překvapily výraznějším poklesem. Dle měsíčního šetření došlo i v říjnu k dalšímu, avšak mírnějšímu poklesu. Ve směru poklesu cen působilo také avizované snížení cen energií a plynu. V souhrnu předpokládáme, že meziroční inflační dynamika v říjnu klesla na 3,0 % ze zářijových 3,2 %.
ZEW indikátor měřící aktuální podnikatelské a ekonomické klima v listopadu pravděpodobně znovu poklesl v eurozóně i Německu. Složka očekávání dle konsensu trhu ztratila 12,1 bodů a zakotvila tak na 44 bodech, což by znamenalo snížení pod hodnotu z letošního května. Složka hodnotící aktuální situaci dle analytiků poklesla z hodnoty -59,5 na -65. Obdobný vývoj lze očekávat i pro eurozónu jako celek. Je však třeba mít na paměti, že index reflektuje názory aktérů na finančních trzích, a ne přímo reálnou ekonomickou aktivitu.
Po prázdném středečním kalendáři budeme ve čtvrtek vyhlížet zářijový výsledek průmyslové výroby v eurozóně. Druhé kolo ekonomických restrikcí bude mít na průmyslovou výrobu (stejně jako v tuzemsku) menší negativní dopad než na jaře. RBI očekává zpomalení meziměsíčního tempa růstu výroby, konkrétně na 0,2 % ze srpnových 0,7 %, které byly taženy především silným výkonem italského průmyslu.
Dále dorazí údaje o říjnové inflaci v USA, která dle analytiků v meziročním srovnání klesla z 1,4 % na 1,3 %. V tamním ekonomickém kalendáři jsou dále údaje o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti, které měly znovu mírně poklesnout.
V pátek zveřejní ČNB údaje o platební bilanci ke konci září. Z eurozóny dorazí předběžný údaj o zaměstnanosti a druhý odhad HDP za třetí kvartál. Týden zakončí šetření spotřebitelské důvěry v USA od Michiganské Univerzity – trh počítá se setrváním na hodnotě 81,8.
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?