Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  31.07.2020 17:06:49

Česká ekonomika se propadla méně, než čekaly trhy i ČNB

Česká ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí výrazný pokles HDP, což souviselo s tím, jak hospodářská aktivita a obecně fungování celé společnosti byly zejména počátkem jara zasaženy omezeními v souvislosti s koronavirem.

Uzavírky související s koronavirem v tuzemské ekonomice i na zahraničních trzích vedly k propadu exportů z české ekonomiky i k poklesu spotřeby domácností a investičních výdajů firem.

Lze předpokládat, že nejlépe si ve druhém čtvrtletí vedla spotřeba vlády v situaci, kdy se skrze vyšší výdaje vláda snažila jak bojovat přímo s koronavirem, tak pomoci dalším subjektům v ekonomice, tedy firmám a domácnostem.

Na straně tvorby HDP byl negativně zasažen průmysl a služby, zejména obchod, doprava, ubytování a pohostinství, což v kontextu omezení souvisejících s koronavirem opět není nijak překvapivé zjištění.

Meziroční pokles HDP o 10,7 % sice z pohledu historických údajů nemá obdoby, přesto ale ekonomika ve druhém čtvrtletí zaznamenala mírnější pokles, než čekaly finanční trhy a ČNB.

Stejné konstatování platí i o mezičtvrtletním propadu HDP: pokles 8,4 % sice znamená rekord, mezičtvrtletní propad byl ale zároveň mírnější, než se čekalo.

Finanční trhy čekaly meziroční propad HDP o 12,3 %, prognóza ČNB z počátku května předpokládala pokles o 11,6 %.

Jestliže včera a dnes ráno chodily předběžné údaje o HDP ze zemí, jako jsou Německo, Rakousko, Belgie a Francie, kdy byl vesměs hlášen mezičtvrtletní pokles HDP o více než 10 %, tak údaj reportovaný za českou ekonomiku lze považovat za příznivé překvapení i v kontextu tohoto mezinárodního porovnání.

V případě HDP jde o předběžné údaje a osobně si myslím, že sestavit přesný obrázek fungování ekonomiky za letošní druhé čtvrtletí bylo vzhledem k nejrůznějším omezením velmi obtížné.

Údaj o HDP České republiky za druhé čtvrtletí bude dále zpřesňován a nebudu překvapen, když revidovaná čísla ohlásí o něco prudší pokles HDP, než jaký reportuje dnes zveřejněný předběžný odhad. Statistický úřad uveřejní detailní údaje o HDP České republiky za letošní druhé čtvrtletí 1. září.

Právě letošní druhé čtvrtletí by mělo z pohledu dopadu koronaviru na ekonomickou aktivitu představovat to nejhorší období. Počínaje třetím čtvrtletí by se ale ekonomika měla vrátit k mezičtvrtletnímu růstu a meziroční poklesy HDP by se měly v letošním druhém pololetí již zmírňovat. Mezičtvrtletní růst HDP lze pro letošní třetí čtvrtletí čekat prakticky s jistotou, neboť pád ekonomiky byl ve druhém čtvrtletí výrazný, jakkoliv jsou dnes prezentovaná data o poklesu HDP méně dramatická, než se čekalo. K meziročnímu růstu HDP se dle mého názoru česká ekonomika vrátí až v roce 2021.

Za celý rok 2019 vykázal HDP růst 2,3 %, pro letošní rok jsem odhadoval pokles 7,5 %. Lepší než očekávaný výsledek za letošní druhé čtvrtletí může vést k relativně lepšímu výsledku i za rok 2020 jako celek, s případnou revizí prognózy bych ale počkal na počátek září, kdy budou k dispozici detailní a zpřesněná data o HDP za letošní druhé čtvrtletí.

Pro rok 2021 očekávám růst HDP v oblasti 4,5 %, vývoj na poli koronaviru ovšem představuje i nadále riziko jak pro zbytek letošního roku, tak pro výhled na rok 2021.

Koruna reaguje na lepší než očekávaná čísla o HDP posílením vůči euruVedle zpráv z české ekonomiky ale koruně pomáhá i sentiment na globálních trzích, neboť posílení eura vůči dolaru je obecně příznivé pro všechny středoevropské měny včetně koruny.

ČNB zřejmě nebude předběžný údaj o HDP nijak komentovat a počká si až na detailní statistiku. Nicméně, z pohledu měnové politiky čísla o HDP znamenají, že česká ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí méně, než se čekalo, a bankovní rada tak momentálně nemusí zvažovat další uvolňování měnových podmínek – úrokové sazby by tak měly zůstat beze změny i na blížícím se zasedání 6. srpna.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688