Sumner: Jak udělat z USA ráj libertariánů
Monetarista Scott Sumner se na svém populárním blogu zamýšlí nad současnou situací v USA, tamní ekonomikou a tím, jak by šlo věci zlepšit. Ekonom píše, že „když se všechny zprávy zdají být špatné, pomůže pohled do historie, například na roky 1913–1914“. Co se v těchto letech stalo? „Spojené státy vyhlásily válku drogám a vše skončilo obrovskou pohromou. Spojené státy zavedly daň z příjmů a skončilo to další pohromou,“ píše Sumner.
Tím výše pohrom ale nekončí. Podle ekonoma jí totiž bylo i vytvoření Fedu v roce 1913. „Nejsem zastáncem názoru, že je třeba Fed zrušit, ale není možné jej kombinovat se zlatým standardem,“ vysvětluje Sumner. A pokračuje: Evropa začala v roce 1914 s naprosto zbytečnou válkou a Spojené státy se k ní záhy přidaly. Wilson se stal v roce 1913 prezidentem a také téměř dokonalým mixem někoho, kdo se mýlil v otázce občanských práv, svobod, ekonomické politiky a politiky zahraniční.
Sumner tak tvrdí, že s tím, kdo se v USA uchází o prezidentský úřad, s tím, jak USA vstoupily do studené války s Čínou, jak roste globální nacionalismus a s dalšími problémy by vše mohlo být horší. A je dobré mít na paměti, že svět od roku 1914 výrazně postoupil třeba v otázce lidských práv. Něco jiného ale platí o ekonomické politice a Sumner píše, že pro něj zůstává v podstatě ideálem stav z roku 1912 spojený s cílením nominálního produktu. Co by to konkrétně znamenalo?
„V Saúdské Arábii nyní mohou řídit i ženy. V Číně mohou mít více než jedno dítě. Ale v Americe nedovolují dvacetiletému člověku koupit si pivo O’Douls. Minulý týden jsem byl kárán za to, že jsem byl v nafukovacím člunu bez vesty na jezeře, kde je to k břehu maximálně 90 metrů. A to je mi 64,“ píše ekonom s tím, že v Evropě by se asi divili i tomu, co je v USA potřeba k nákupu piva s 0,5 % alkoholu.
V jiném článku se ekonom věnuje zprávám z Financial Times, které hovořící o útlaku Ujgurů, k němuž dochází v Číně. Ta je podle Sumnera často nazývána komunistickou a marxistickou zemí, ale „to jsou nesmysly. V Číně jsem byl a mohu vás ujistit, že komunistického na ní není vůbec nic.“ Sumner v souvislosti se zprávami o Ujgurech tvrdí, že pro Čínu je naopak charakteristické následující:
Jde o zemi, kde panuje útlak, autoritářství, zastrašování a nacionalismus. Ekonomika je smíšeného typu, společnost není tolerantní vůči menšinám a ženám. A v neposlední řadě se tu vyučuje falešná historie, kde jsou vyzdvihovány úspěchy komunistické strany a klade se důraz na to, jak byla Čína obětí jiných.
Zdroj: The Money Illusion
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Výpočet čisté mzdy reforma 2024. Jak se vypadá čistá mzda před a po reformě?
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Sumner: Jak udělat z USA ráj libertariánů
- Očima libertariána: Jak vybírat školu pro dítě?
- Očima libertariána: Jak by tady mohlo být krásně...
- Sumner: Jak vyřešit obavy z Číny a příjmové nerovnosti
- Sumner: Nikdy nedělejte závěry z toho, jak se hýbou ceny. A sledujte ostrovy
- Sumner: Silné euro a minirecese v USA
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory