The Economist: Proč má Afrika tak nízký počet potvrzených případů COVID-19?
The Economist poukazuje na to, že v Africe žije 17 % světové populace, ale kontinent má jen asi 2 % celkového počtu potvrzených případů COVID-19 ve světě. Během posledního měsíce se počet potvrzených případů v Africe každé dva týdny zhruba zdvojnásobil, zatímco v USA se zdvojnásobil asi každé tři dny. Co za těmito rozdíly stojí?
V první řadě může být vysvětlením nižší počet testů prováděných v afrických zemích. Dohromady tu bylo provedeno přibližně milion testů, což je to samé jako „denní práce pro úřady ve Wu-chanu“. Většina testů byla přitom provedena jen ve dvou zemích – v Jižní Africe a Ghaně. Podle odborníků je tak počet nakažených v Africe mnohem vyšší a někteří odborníci hovoří až o osminásobku.
The Economist dodává, že pochybnosti budí i to, jaký je počet nakažených u testované populace. Opoziční aktivisté a nevládní organizace pak prý například v nigérijském Kanu hovoří o stovkách nevysvětlitelných úmrtí. A v Somálsku zdravotníci tvrdí, že oficiální čísla neodpovídají tomu, kolik lidí umírá. Economist ovšem míní, že nemusí jít o široce rozšířené jevy a existují africké země, které již po celé týdny nemají nové případy nakažených. A například v Etiopii se počet nakažených drží velmi nízko a tamní opoziční politik Berhanu Nega se domnívá, že pokud by se objevovala ohniska nákazy, nešlo by to v této zemi po delší dobu skrývat.
Do úvahy je tak nutno vzít i to, že africké země reagovaly na pandemii většinou rychle, často rychleji než některé vyspělé země. Matshidiso Moeti, která působí jako ředitelka Světové zdravotnické organizace pro Afriku, se domnívá, že epidemie se na tomto kontinentu nebude šířit tak rychle, ale budou se objevovat její ohniska. Do úvahy je pak podle ní nutno brát ale i to, že africké země se v mnoha ohledech liší od zbytku světa a lidé tu například mnohem méně cestují.
BBC informuje o tom, že jihoafrická vládní epidemická rada počítá nyní s tím, že epidemie bude kulminovat v srpnu. V optimistickém scénáři bude v této době 100 000 aktivních případů a celkově na nemoc zemře 40 000 lidí v zemi. V pesimistickém scénáři bude počet aktivních případů kulminovat na 120 000 a zemře 45 000 lidí.
Zdroj: The Economist, BBC, Aljazeera
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?