Jiří Zendulka
(Kurzy.cz)
Ze světa  |  27.05.2020 06:27:05

Sledujte dnes živě – poprvé v historii dostane soukromá společnost astronauty do vesmíru

 

Vůbec poprvé od konce programu raketoplánů (Space Shuttle) v roce 2011 se má dnes do vesmíru dostat posádka amerických astronautů přímo z domovských Spojených států. NASA tak navíc učiní prostřednictvím soukromé americké firmy SpaceX vizionáře Elona Muska. Odlet se uskuteční ze stejného místa, z jakého startoval Saturn V k misi na Měsíc, tedy ze startovací rampy 39A Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral. Start je v místě plánován na podvečer, resp. na 22:33 hod. našeho středoevropského času.

Raketa Falcon 9, která má do vesmíru vynést loď Dragon, byla v úterý krátce vrácena do horizontální polohy. Technici prováděli úpravy ohledně chlazení, večer již byl Falcon 9 opět ve vzpřímené poloze. Při současném prvotním pilotovaném letu soukromé SpaceX budou na palubě pouze dva astronauti Bob Behnken a Doug Hurley. V lodi Dragon zamíří k Mezinárodní kosmické stanici (ISS).

 














Ke startovací rampě se mají vydat „stylově“ elektromobilem Tesla. V čase dvě hodiny a patnáct minut před startem mají projít nástupním můstkem do lodi, jejíž poklop se uzavře jednu hodinu a 50 minut před zážehem motorů. Dvě a půl minuty po startu je plánováno odpoutání prvního stupně rakety Falcon 9. K vidění by tak mělo být jeho již tradiční přistání na autonomní plošině „Of Course I Still Love You“ v Atlantickém oceánu.

Délka pobytu na ISS neznámá

Připojení k ISS je plánováno o několik hodin později, resp. na čtvrtek zhruba v 17:39 hod. Posádka Mezinárodní vesmírné stanice se tím rozroste na 5 členů, když zde zatím aktuálně pobývá Američan Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.

Možno uvést, že již v pondělí doputovala k ISS japonská zásobovací loď HTV-9. Zatímco v tomto případě došlo ke spojení po přitažení speciální „rukou“, Dragon se k ISS připojí za pomoci svých manévrovacích motorů sám v automatickém režimu. Ostatně tak jak již dříve úspěšně opakovaně učinil při nákladních zásobovacích letech k ISS. Teprve až v průběhu aktuální mise se rozhodne, jak dlouho nová posádka na ISS zůstane. Hovoří se o jednom až čtyřech měsících. Záležet bude na průběhu mise, ale vlastně také na konkurenci. Testovací let s posádkou plánuje na základě objednávky NASA také Boeing díky své vyvíjené lodi CTS-100 Starliner.

Přenos NASA začíná již od 18 hod. našeho času, lze jej sledovat níže

 

Pokud by start Falconu 9 zhatilo počasí či technické problémy, další možné termíny jsou stanoveny na sobotu 30. května (21:22 hod.), resp. následně na neděli (21 hod.).

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688