mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  24.05.2020 16:57:00

Rusko a odpadky - hledání příležitostí v haldách problémů

Rusko a odpadky - hledání příležitostí v haldách problémů

24.05.2020 / 16:45 | Aktualizováno: 24.05.2020 / 16:57

Rusko nebude mít za sedm let kam skladovat odpad. Nakládání s odpady je proto v Rusku velké společenské ale i byznysové téma, které se věnuje i prezident Putin. Spalovací technologie, plastové technologie a konzultační služby jsou možnou šancí pro české firmy.

56 milionů obyvatel Ruska dýchá špatný vzduch. Klimatická změna probíhá 2,5x rychleji, než je světový průměr. S rychlostí 55-60 mil. tun vzniklého odpadu ročně nebude v Rusku za sedm let kam skladovat odpad. Politici, úředníci, podnikatelé a stále častěji i občansky angažované organizace i jednotlivci začínají bít na poplach. Rusko má problém s množstvím a nakládáním s průmyslovými i komunálními odpady a další odkládání řešení je už neúnosné. Základní i když zdaleka ne jediný problém spočívá v tom, že většina obyvatel i firem není zvyklá za odvoz a zpracování odpadků platit. Dnešní platba za odvoz odpadků se v Rusku u bytů pohybuje mezi 20-40 za člověka měsíčně. To je pod náklady na zajištění svozu odpadu. Kromě neochoty ale často i čisté nemožnosti lidí platit odpovídající cenu je problém i s tříděním odpadu. Naprostá většina odpadů domácností se proto netřídí – obyvatelé nemají k dispozici kontejnery na různé druhy odpadů tak jak je běžné třeba v Evropě. Pro úřady v tak velké zemi, jakou je Rusko, je zatím stále relativně jednoduché najít místo pro nové skládky kam se dá neroztříděný odpad odvážet. Do roku 2023 mohou stávající skládky fungovat bez licence, takže se nikdo moc nezajímá o to, co se tam vyváží. U průmyslových odpadů je sice situace o něco lepší, přesto se ale odborníci a manažeři shodují, že v porovnání s vyspělým světem je ekonomický potenciál odpadů a možností jejich dalšího zpracování využíván naprosto nedostatečně. Někteří spotřebitelé, kteří druhotné suroviny využívají, je dokonce musejí nakupovat ze zahraničí, i když se jim – pravda neroztříděné – často doslova válejí v okolí.

Vyřešení nakládání s odpady patří mezi vládní priority. Jak ale nedávno ukázala státního Účetního dvoru (obdoba našeho NKÚ), Národní program Ekologie, který sice disponuje miliardami rublů na zlepšení situace, peníze rozděluje jen pomalu a výsledky zatím nejsou téměř vidět. Rusko nedávno založilo státní Ruského ekologického operátora REO, který se má stát hlavním tvůrcem pravidel pro nakládání s odpady v celé Ruské federaci. Ten se zatím ale potýká s klasickými dětskými nemocemi nových a ambiciózních organizací, kterým bylo do vínku dáno nejen ekonomické, ale i politické zadání. Přitom kalendář ani hodinky nečekají: prezident by rád viděl, aby se v roce 2024 třídilo a zpracovávalo šedesát procent komunálního odpadu a k roku 2030 by se tento podíl měl zvýšit až na celých osmdesát šest procent.

Po plastových kontejnerech může být brzy velká poptávkaO moc lepší není situace ani v ruských regionech. K běžným problémům velkých měst se k nich ještě přidává geografický. Lidé žijí v řídce obydlených oblastech daleko od sebe, takže svoz odpadků je ještě složitější a nákladnější. V lednu 2019 v Rusku začala tzv. odpadková reforma a ve většině regionů vznikly regionální operátoři, kteří převzali zodpovědnost za odvoz odpadků. Jejich příchod ale někdy situaci spíše zhoršil. V mnoha malých městech a krajích už totiž dříve někteří aktivní podnikatelé využili toho, že na nakládání s odpady třídy 5 (sklo, papír, karton apod.) nebyla potřeba licence a začali tyto odpadky sbírat a nabízet k opětovnému zpracování. Jejich prospěšná a většinou i zisková činnost ale neměla dlouhého trvání. Noví operátoři totiž mají zodpovědnost za udělování licencí lokálním sběračům a zpracovatelům odpadu, ve kterých ale většinou vidí spíše nežádoucí konkurenci než partnera pro společný obchod. Proto jim tyto licence odmítají vydávat a většina malých lokálních už musela vyklidit hřiště.

Regionální operátoři přitom mají i tak problémů nad hlavu. Vybrané peníze za odvoz odpadků často nestačí na pokrytí nákladů a mnoho z nich už stihlo nadělat miliardové dluhy. V regionálních operátorech leží klíč k úspěšnému nakládání s odpady, proto se jim téměř vždy peněz ve formě mimořádné dotace z moskevského centra dostane. Právě přes ně by se měla spustit první fáze třídění komunálního odpadu, takže statisíce většinou plastových kontejnerů, které na to budou potřeba, budou nakupovat oni. To je důležité vědět pro naše firmy, které by tyto kontejnery nabízely. Každý operátor musí fungovat ve shodě s politickým vedením regionu, které ho ve výběrovém řízení vybralo, proto je obchodní diplomacie možnou cestou, jak se k nim dostat.

Velkoobjemové spalovny odpadu jsou další oblastí, která se teprve začíná řešit. Původní plány na dvě až tři pro celé Rusko vzaly brzy za své a dnes je ponecháno na rozhodnutí kolik a kde jich postaví (a kde na ně seženou peníze). Celkem se odhaduje, že by po celé zemi mohlo vzniknout 20–25 takových spaloven. Protože se v Rusku potřebné technologie nevyrábějí, představuje i jejich stavba příležitost pro naše dodavatele spalovacích technologií. Další zajímavou šancí může být spolupráce s výrobci zboží, na které se plánuje přenést zodpovědnost za zpracování obalů z jejich výrobků a za recyklaci materiálu z použitého zboží. Mnoho z nich toho nebude chtít nebo umět dělat, a tak se očekává, že z jejich strany bude poptávka po konzultačních službách a pomoci v nakládání s odpadem.


Tomáš Hart, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Moskvě

S velkými spalovnami je Rusko teprve na začátku cestyZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688