Patria (Patria Finance)
Akcie ve světě  |  22.05.2020 09:09:34

Rozbřesk: Aktivita ve firmách se začíná vzpamatovávat, k dobrým časům je ale hodně daleko

To nejhorší je za námi, ale vyhráno zdaleka není. Asi tak nějak by se daly shrnout včera zveřejněné květnové indexy nákupních manažerů za eurozónu. Nový výsledek potvrdil, že dubnová čísla byla (prozatím) naprostým dnem firemní aktivity a ekonomika se začíná pomalu vzpamatovávat s tím, jak opadávají restrikce a podniky ukončují nucené i dobrovolné odstávky. Celkový kompozitní PMI vyšplhal z předchozích 13,6 na 30,5 bodu, avšak k neutrální padesátkové hranici zbývá ještě extra velký kus cesty. A totéž vlastně platí i pro všechny zveřejněné dílčí subindexy, tedy pro výrobu, nové zakázky i zaměstnanost nebo pro jednotlivé země, jejichž předběžné výsledky byly včera rovněž zveřejněny.

Firemní sféra tak zůstává i nadále pod tlakem a zdaleka nemá ještě vyhráno. Podniky tak prozatím přečkaly nabídkový šok, který jim uštědřila nejenom různá omezení, ale i rozpad dodavatelských řetězců, nicméně největší výzva v podobě těžko odhadnutelného poptávkového šoku je ještě čeká. Své existenční problémy prozatím mohou řešit v rámci vládní pomoci, avšak silný tlak na propouštění je patrný i z nových výsledků. Zvlášť když zatím panuje i všeobecné přesvědčení, že poptávka zůstane po delší dobu spíše utlumená a firmy tak nebudou potřebovat tolik zaměstnanců jako před korona-krizí. To se však nepochybně odrazí nejenom v nižší zaměstnanosti, ale i v nižší investiční aktivitě soukromého sektoru, kterou průzkumy rovněž docela jasně naznačují.

Nové předběžné výsledky PMI odpovídají očekávání, že největší propad ekonomika eurozóny zažívá právě ve druhém kvartálu a její HDP propadne o více než deset procent. Přetrvávající nejistoty a především strach z druhé vlny korona-krize budou limitujícím faktorem pro oživení ve druhé polovině roku. Návrat k dřívějšímu „normálu“ zabere přece jen delší dobu, než se mohlo dříve zdát. Kritickým momentem bude rychlost, s jakou budou jednotlivé vlády přicházet s fiskálními stimuly nebo s jakou firmy budou propouštět a nepřímo tak držet spotřebitelskou důvěru – a tedy i ochotu utrácet a investovat – u dna.



*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Koruna si v průběhu včerejška připsala, stejně jako ostatní měny v regionu, drobný zisk vůči euru a posunula se až pod úroveň 27,10 EUR/CZK. Pozitivně vnímala i slova dalšího centrálního bankéře (Vojtěcha Bendy), který naznačil nízké preference bankovní rady ohledně případného použití nekonvenčních nástrojů v podobě záporných sazeb nebo kurzového závazku. Speciálně u kurzového závazku zmínil, že by na něj došlo až teprve v případě, kdy by už ČNB neměla nic dalšího v rukou. Konečně by tak mohly utichnout spekulace, které rozvířil na začátku minulého týdne svým prohlášením o nekonvenčních přístupech jiný centrální bankéř (Tomáš Holub). Pro úplnost je třeba ještě dodat, že podle Bendy by dosavadní snížení úrokových sazeb mohlo samo o sobě zatím stačit. A to je nepochybně další dobrá zpráva pro korunu i další finanční trhy.


Zahraniční forex
Eurodolar sestoupil ze svých lokálních maxim na úroveň 1,10 v reakci na růst globální averze k riziku v souvislosti se snahou Číny opět utáhnout šrouby v Hongkongu. Nová bezpečnostní legislativa má dále ořezat svobody v bývalé britské kolonii a hrozí propuknutí dalších nepokojů a zhoršení vztahů Číny a západních států.

Jinak kalendář očekávaných událostí je dnes prakticky prázdný takže Hongkong a sjezd KSČ (Komunistické strany Číny) bude udávat tón globálním trhům včetně těch devizových. Mezi nimi mohou být pod tlakem především ty komoditní (AUD, RUB, NOK).


Ropa
Ropa Brent dnes ráno ztrácí více než 5 % a její cena se propadá zpět pod 35 dolarů za barel. Negativní cenový impuls přišel tentokrát z Číny, která se pro tento rok rozhodla nestanovit cíl hospodářského růstu (poprvé od roku 1990). Tento krok reflektuje na jednu stranu inherentní nejistotu ohledně dalšího hospodářského vývoje a s ním spojenými riziky, pro trhy je však zklamání nižší důraz na tradičně silné fiskální stimuly, například v podobě infrastrukturních investic.


Akcie
Americké akcie ve čtvrtek ztrácely. Důvodů k poklesu bylo dnes více - jednak horší data z trhu práce a stále se zhoršující vztahy mezi USA a Čínou. Jako příklad může posloužit zákon, který prošel americkým Senátem. Zákon, který umožňuje vyloučit čínské společnosti obchodované v USA z tamního trhu. Na tuto novinku reagovaly tyto akcie poklesem (Alibaba -2,1 %). Žádný z hlavních sektorů americké ekonomiky včera nerostl. Nejvíce se propadl energetický sektor (Chevron -1 %, Exxon Mobile -1,7 %). Nedařilo se ani farmaciím (Pfizer -1 %, Mylan -2,1 %, Eli Lilly -0,6 %).

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688