Okénko BIG EXPERT  |  20.05.2020 16:55:37, aktualizováno 21.05.2020 15:36:24

Sedm nadějných akcií společností, které vyvíjejí léčbu proti koronaviru

Globální ekonomika byla poničena pandemií koronaviru a panuje shoda na tom, že návrat k normálu bude vyžadovat účinnou a široce dostupnou léčbu a novou vakcínu. Není divu, že investoři sledují akcie společností, které tvrdě pracují na dodávce takových produktů. V této analýze se podívejme na přední kandidáty v oboru.

Co potřebujete vědět nejdříve?

Je důležité rozlišovat mezi léky proti koronaviru a vakcínou proti koronaviru. První z nich je zaměřen na zmírnění příznaků infekčního onemocnění Covid-19 a vyléčení pacientů, zatímco druhý se soustředí na rozvoj dlouhodobé imunity vůči nemoci.

Než se podíváme na konkrétní společnosti a na to, co přesně vyvíjejí, musíme obchodníky vyzvat k opatrnosti. Pandemie koronaviru zastihla svět nepřipravený a potřeba rychle najít účinnou léčbu a vakcínu je velká. Za účelem urychlení vývoje byla v některých zemích uvolněna standardní pravidla testování, která musí výrobci léků dodržovat. Každý případ je však specifický a nelze tak přesně porovnat změnu podmínek ve srovnání s výrobou ostatních léků. Vývoj některých léků začal ještě předtím, než se šíření Covid-19 stalo globální pandemií. To znamená, že první pokusy byly testovány na malém vzorku bez kontrolních skupin, takže výstupy urychleného vývoje nemusí být tak validní, jak si mnozí myslí. Na druhou stranu platí, že vítěz, který nabídne účinnou vakcínu nejrychleji, získá naprostou většinu benefitů. Nelze se tedy divit, že se mnozí investoři snaží naskočit do rozjetého vlaku, přestože není jasné, kam se mu nakonec podaří dojet.

Léky na koronavirus - Gilead a Eli Lilly

Remdesivir vyrobený Gilead Science (GILD.US) je v současnosti "nejslavnějším" preparátem na léčku koronaviru. Ukázal slibné výsledky klinických testů a byl schválen americkou administrativou. Lék schválili také regulátoři v mnoha zemích, nicméně jsou zapotřebí některá vysvětlení. V prvé řadě se nejedná o nový lék. Byl používán už před několika lety při léčbě Eboly. To je hlavním důvodem, proč víme, že se jedná o lék bezpečný. Proto byl schválen tak rychle. Gilead se posunul k posledním fázím testování na konci února, kdy byla pandemie ještě na samém počátku. Společnost potvrdila, že nebyla schopna sehnat dostatečný vzorek pacientů. Nicméně pravdou zůstává, že Remdesivir je dosud jediným lékem, který prokázal výrazný efekt v léčbě koronaviru (čas zotavení se průměrně zkrátil z 15 na 11 dní). S postupem léčby dalších pacientů můžeme očekávat více informací o efektivitě léčby.

Gilead těžil z očekávání účinnosti Remdesiviru a cena akcie nakonec povyskočila na základě jeho skutečných výsledků. Nicméně dlouhodobá zóna mezi 85 a 89 dolary se ukázala být příliš těžkým oříškem, když se cena odrazila od nižší z uvedených hladin zpět na nižší úrovně. Akcie již umazala více než polovinu rostoucího pohybu s počátkem na konci ledna 2020. Výrazný support vidíme na úrovni 62 dolarů, nicméně jedná se o hladinu zatím velmi vzdálenou aktuální ceně. Zdroj: xStation5

Několik společností včetně AstraZeneca (AZN.UK), Eli Lilly (LLY.US) a Regeneron Pharmaceuticals (REGN.US), se pokouší vyvinout léčbu protilátkami, které by aktivovaly imunitní systém. Biotechnologické společnosti se slibnými preparáty v současné době zvyšují jejich produkci, aby měli dostatek léku pro testy na lidech. Eli Lilly stojí na čele vývoje. Po souhlasu amerického regulátora chce začít testovat na lidech už na konci května. Většina dalších společností plánuje začít tyto testy do poloviny roku. Následně bychom si měli ještě několik měsíců počkat na výsledky.

Eli Lilly (LLY.US) se stále ještě nevzpamatovala z koronavirového výprodeje, ale zároveň se této společnosti podařilo vystoupat na historické maximum na úrovni 165 dolarů. Část zisků akcie poté ztratila, ale po korekci začala cena opět růst v rámci rostoucího trendového kanálu. Cena se v úterý přiblížila jeho spodní limitě. Zdroj: xStation5

Vakcíny na koronavirus

Zprávy o slibných výsledcích vakcíny na koronavirus společnosti Moderna (MRNA.US) poslaly akciové indexy vzhůru na počátku týdne. Vakcína prý dokáže vyprovokovat odpověď imunitního systému. Obchodníci si však většinou neuvědomují, že tyto předběžné testy nebyly zaměřené na efektivitu vakcíny. Jejích cílem bylo prověřit jejich bezpečnost. Moderna chtěla vakcínu testovat nejprve na malém vzorku lidí, aby zjistila, zda je produkt bezpečný a nezpůsobuje žádné výrazné negativní účinky. Jakmile se zjistí, že vakcinace nepřináší výrazná rizika, tak mohou začít pokusy na větším vzorku lidí. Výsledky těchto následných testů budou stěžejní pro další vývoj vakcíny. Druhá fáze pokusů zaměřená na určení dávkování může začít už brzy. Třetí fáze testování na širokém vzorku dobrovolníků by mohla odstartovat v červenci.

Investoři začali snižovat své očekávání ohledně nové vakcíny společnosti Moderna (MRNA.US). Akcie začaly týden výrazný býčím gapem, ale od té doby většinu svých zisků opět ztratila. Oblast okolo 67,50 dolarů, která před vyhlášením výsledku testů fungovala jako rezistence, by v případě pokračování korekce mohla zafungovat jako support. Zdroj: xStation5

Existují ještě dvě nadějné vakcíny, které vyvíjejí společnosti Sanofi (SAN.FR) společně s GlaxoSmithKline (GSK.UK). A AstraZeneca (AZN.UK) spolupracuje s Oxfordskou univerzitou.

Sanofi a GSK se snaží vyvinout vakcínu poupravením vakcíny proti chřipce, kterou vyvinula společnost Sanofi. Dvě společnosti dostaly grant od americké vlády a plánují testování na lidech, které by mělo začít v druhé polovině roku. Současná kapacita dovoluje výrobu 600 mil. dávek vakcíny ročně. Ale společnosti Sanofi a GSK plánují tuto kapacitu zdvojnásobit. Představenstvo se vyjádřilo, že USA budou mít na vakcínu právo jako první. Prohlášení vyvolalo po světě vlnu nevole, a to zvláště ve Francii, kde společnost Sanofi sídlí.

AstraZeneca a Oxfordská univerzita se snaží vyvinout vakcínu pozměněním neškodného viru. Finance na výzkum poskytla Velká Británie a tato země by měla v případě úspěchu právo na vakcínu jako první. Vakcína je již testována na lidech a mohla by se dostat do pozdní fáze vývoje do poloviny roku 2020. AstraZeneca plánuje výrobu až 30 mil. vakcín do září 2020.

AstraZeneca (AZN.UK) také korigovala nad úrovně před pandemií koronaviru. Akcie se obchodovaly v blízkosti horní limity rostoucího kanálu, i když v poslední době jsme byli svědky stabilizace. První support vidíme na úrovni spodní limity struktury Overbalance. Všimněme si, že úroveň 23,6 % retracementu a spodní limity kanálu se nachází v té samé oblasti. Zdroj: xStation5

Jiří Tyleček

Stal se fanouškem finančních trhů během studií na vysoké škole, kdy realizoval první obchody na burze. Po několika pracovních zkušenostech začal pracovat jako analytik finančních trhů ve společnosti XTB se zaměřením na obchodování komodit v čele s ropou a zlatem. Během několika let své zájmy rozšířil o centrální bankovnictví, které hrálo po hypoteční finanční krizi stěžejní roli. K jeho současné práci patří fundamentální i technická analýza měnových párů, komodit, akcií a akciových indexů. Myšlenkově se transformoval ze zarytého zastánce volného trhu do pozice umíněného liberála.




XTB

XTB jako přední evropský broker byl založen v roce 2004 a je jedním z největších brokerů na světě s kancelářemi ve 13 zemích, včetně České republiky, Slovenska, Velké Británie, Španělska, Německa, Francie a Chile. Pražská kancelář je zde od roku 2008. Je regulován světovými dohledovými orgány jako je britské FCA, polské KNF nebo kyperský CySEC. Od roku 2016 je společnost kotována na varšavské burze.

Více na https://www.xtb.com/cz.


Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688