Macis: Italům se do návratu k nakupování moc nechce
Efekt uvolňování vládních restrikcí na různé společenské a ekonomické aktivity závisí i na tom, zda bude spotřebitel ochoten se k těmto aktivitám sám od sebe vracet. Ekonomové Mario Macis a Nicola Lacetera na stránkách ProMarket tvrdí, že ohledně návratu k předpandemickým nákupním zvyklostem je třeba „velké opatrnosti“.
K rychlému uvolňování restrikcí dochází v mnoha státech USA i v dalších zemích a vodítkem by pro ně mohly být státy, které k tomu přikročily již před časem. V Itálii proběhl postupný restart výrobních aktivit a nyní jsou zvažovány další kroky včetně otevírání kin, barů, bazénů a podobně. Jde o důležité sektory ekonomiky, které vytvářejí velkou část celkové zaměstnanosti a spotřeby.
Takové uvolňování se přímo týká nabídkové strany ekonomiky, ale otázkou podle ekonomů je, jak se k němu postaví spotřebitel. Nikdo tedy neví, zda Italové začnou znovu chodit do barů, posiloven, navštěvovat nákupní centra. Na jednu stranu je totiž možné, že lidé pocítí potřebu dohnat to, co během restrikcí zameškali. Na stranu druhou ale platí, že riziko nákazy přetrvává a lidé se naopak budou snažit jej svým chováním i nadále minimalizovat.
Studie Mezinárodního měnového fondu ukazuje, že mobilita a ekonomická aktivita ve Velké Británii a v USA klesla ještě předtím, než došlo k uzavírání ekonomiky. The New York Times se zase zmiňují o tom, že ve státech, kde byly restrikce již uvolněny, přišlo jen velmi slabé oživení. Mario Macis a Nicola Lacetera se zaměřili na vývoj v Itálii a provedli průzkum, ve kterém zkoumali ochotu vrátit se k běžným aktivitám. A také názor na to, jak se budou chovat ostatní lidé.
V průzkumu velký podíl lidí hovořil o ochotě navštěvovat místa, jako jsou pláže či kadeřnictví, ale jen málo z nich chtělo jít například do posilovny. Ne moc vysoký byl podle ekonomů i podíl těch, kteří by chtěli navštívit restauraci nebo bar. Celkové výsledky pak „radí k opatrnosti ohledně rychlého oživení spotřeby poté, co jsou uvolněny restrikce“. I firmy pak „budou muset zvážit, zda otevření jejich provozu je ekonomicky smysluplné s ohledem na investice, jaké vyžadují nové zákonné požadavky ohledně bezpečnosti“. Tyto požadavky zahrnují například častou dezinfekci či oddělení míst v restauracích.
Italové jsou si tedy podle ekonomů vědomi překážek a rizik spojených s otevřením ekonomiky a to může vysvětlit jejich celkovou opatrnost. Jen 33 % respondentů v průzkumu uvedlo, že v jejich regionu jsou již naplněny podmínky pro úplné otevření ekonomických aktivit. O potřebě udržet omezení po několik dalších týdnů hovořilo 44 % respondentů a 14 % míní, že je zapotřebí několika měsíců.
Zdroj: ProMarket
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?