Jak krize ovlivní trh práce ve finančnictví
Když jsem zde psala před dvěma lety komentář o tom, že „nejsou lidi“ ani ve finančnictví, míra nezaměstnanosti činila v Česku 2,4 %. To se dnes může zdát jako sen, kdy každým dnem narůstá počet nezaměstnaných a do půl roku předpokládáme míru nezaměstnanosti zhruba dvojnásobnou proti předkrizové úrovni. Jenže i pět procent by bylo stále dobrých.
Ve finančních službách jako celku se zaměstnanost vyvíjí analogicky trhu práce, i když pochopitelně rozdíly podle specializací mohou být až propastné. Banky s poklesem tradičně ořezávají pobočková místa, obchodní pozice a podpůrné činnosti, naopak hledí si udržet či dokonce získat špičkové risk manažery, analytiky úvěrových rizik a experty na compliance. Krizově imunní pak již jsou tradičně IT pozice ve finančnictví.
V roce 2018 jsem psala, že na finančních a kapitálových trzích, kde působí i naše společnost, nejvíce chybí ekonomové, analytici, dealeři, makléři a poradci. A kladla jsem si otázku, jak je to možné, když jejich práci usnadňují stále výkonnější počítače, chytřejší programy a aplikace, v prostředí našeho oboru například různé automatizované systémy, obchodní platformy a sociální algoritmy, které umí dokonale kopírovat chování vybraných sujektů na trhu dle požadavku klienta.
Důvodem byl tehdy nejen samotný růst ekonomické výkonnosti a kvality, ale i efekt takzvané komplementarity, kdy růst prodeje jednoho produktu podporuje růst zájmu o druhý produkt. Učebnicovým příkladem je káva a cukr. Čím více se vypije kávy, tím více se spotřebuje cukru. A to je i případ technologie a lidí v byznysu. Stroje a technologie tak nejen „berou“ práci, ale práci lidem zase i vytváří. I při zběžném pohledu je pak zřejmá komplementarita mezi lidským přístupem k analýze, rozpoznávání vzorů, heuristiky, analogie a AI/IT přístupem, precizností a logikou. Více kávy (technologie) znamená více cukru (lidské práce).
S ekonomický poklesem efekt komplementarity pochopitelně ustupuje do pozadí. Přesto obdobně jako je tomu v bankách, se určitý typ pozic udrží, či dokonce posílí na významu i mezi brokery a v investičním poradenství. Expanzi investic nahrazuje u klientů zvýšená poptávka po ochraně investic, minimalizaci ztrát, případně nastavení nebo vylepšení řízení rizik. Díky velkému kusu cesty, kterou za poslední léta naše země urazila v oblasti finanční gramotnosti, se takto vybavení účastníci finančních a kapitálových trhů ani v nouzi nevzdávají kvalitních poradců a specialistů na investiční nástroje.
Kateřina Jandová
Vystudovala právo na Masarykově univerzitě v Brně. Ve vedoucích pozicích působí přes 14 let, v oblasti financí se pak pohybuje od roku 2008. Přes 7 let se zabývala oblastí compliance ve společnosti Grant Capital a.s., která na trhu působí jako investiční zprostředkovatelská společnost. Od roku 2016 je pak zodpovědná za vedení společnosti Quaentas s.r.o., která podniká na kapitálovém trhu.
Quaentas s.r.o.
Quaentas s.r.o. je česká společnost zaměřená na podnikání na kapitálovém trhu. Zabývá se poskytováním investičních služeb, administrativní a technickou podporou pro oblast investičních nástrojů.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?