Rozbřesk: Vytáhne ČNB něco nového ze zbrojního arzenálu?
Česká národní banka tento týden pravděpodobně opět bude chtít ekonomice podat pomocnou ruku. Počítáme s dalším snížením sazeb o 0,5 procentního bodu na 0,5 %. Otázkou spíše je, zda se ČNB s rozšířenými pravomocemi (po novele zákona) nakonec rozhodne sáhnout i po nových méně ortodoxních zbraních.
Napomoci tomu může nová prognóza, která by měla ukázat na skutečně výrazný propad ekonomiky v první polovině roku a na extrémně vysokou nejistotu spojenou s vývojem v dalších kvartálech. ČNB by tak teoreticky vedle snížení základní čtrnáctidenní úrokové sazby mohla alespoň debatovat i o dalších nástrojích. V tuto chvíli jsou bezesporu mimo hru intervence proti české koruně. Nástroj, který měl svůj význam v roce 2013, by dnes nadělal více škody než užitku. Česká koruna, zatížená vysokým objemem krátkodobého zahraničního kapitálu, je slabá zcela přirozeně a značná část exportérů by paradoxně spíše ocenila její stabilizaci. Stejně jako v roce 2013 pořád platí i silné argumenty proti záporným sazbám v Česku.
Na druhou stranu by tentokrát mohlo dávat smysl nastavit určité cíle/mantinely i pro dlouhodobé úrokové sazby (na křivce státních dluhopisů). Právě od dlouhodobějších sazeb se ve skutečnosti odvíjí cena peněz pro podnikový sektor i domácnosti. A poslední měsíc ukázal, že kombinace vysokých emisí vládních dluhopisů a odlivu zahraničního kapitálu dokáže vrátit na český dluhopisový trh vyšší rizikové prémie…, které se nakonec mohou promítnout i do ceny peněz pro soukromý sektor.
Je sice pravda, že ohromné přebytky likvidity v českém finančním systému samy o sobě mohou minimálně nějaký čas ke zklidnění situace stačit. Snižování základní úrokové sazby, za kterou finanční instituce ukládají přebytky likvidity v repo-operacích, samo o sobě zvyšuje přirozenou poptávku po státních dluhopisech. Stejně tak extrémní akce Fedu a ECB pomáhají udržovat velké objemy zahraničního kapitálu v českých korunách. Rizikové prémie na českém dluhopisovém trhu se tak v posledním týdnu stabilizovaly. To co platí dnes, ale nemusí nutně platit zítra. Možná by proto stálo za úvahu vyhlásit cíle pro střednědobé a delší výnosy státních dluhopisů po vzoru Bank of Japan čistě “preventivně”. Takové včasné opatření může mít vysokou “signalizační” sílu a může držet rizikové prémie na uzdě, aniž by centrální banka ve finále musela na trhu příliš nakupovat státní dluhopisy.
*** TRHY ***
CZK a dluhopisy
České koruně se v posledních dnech nepovedl návrat pod 27,00 EUR/CZK. Start do nového týdne asi nebude pro riziková aktiva nejlepší kvůli rostoucímu napětí mezi Čínou a USA okolo odpovědnosti za současnou pandemii. V dalším průběhu týdne se do centra pozornosti dostane ČNB, kde počítáme s poklesem sazeb o 50 bps a minimálně debatou nad novými nástroji pomoci ekonomice (viz úvodník).
Zahraniční forex
Eurodolar zakončil minulý týden nad hladinou 1,09 a zde otvírá i týden další. Ten bude z pohledu amerických dat velmi zajímavý, neboť nás čekají data z trhu práce, jež vejdou do dějin. Ztráta pracovních míst v dubnu šla do desítek miliónů a míra nezaměstnanosti zřejmě vyskočila na poválečná maxima - někam do intervalu 15-20 %. Z těchto čísel může mít dolar oprávněný strach.
Živo může být i ve střední Evropě. Jestliže se všechny měny musí mít na pozoru před dnešními daty za PMI, tak o volatilitu se může starat primárně zlotý. Za prvé proto, že NBP rozjela opravdu agresivní program QE a za druhé proto, že o víkendu čeká Polsko první kolo prezidentských voleb. Ty mají proběhnout korespondenčním způsobem a opozice je hodlá bojkotovat.
Ropa
Cena severomořské ropy Brent startuje nový týden na dostřel hranice 26 dolarů za barel. Od počátku května jsou v platnosti rekordní produkční škrty aliance OPEC+ v rozsahu 9,7 mil. barelů denně, které budou pomáhat redukovat masivní převis ropy na trzích. Ropná poptávka je totiž nadále paralyzována v důsledku anti-koronavirových karanténních opatření, přičemž odhady počítají s výpadkem v rozsahu cca 25 mil. barelů denně, tedy celé jedné čtvrtiny globální spotřeby ropy. Z toho důvodu zůstane ropný trh nadále pod tlakem a se svižnějším oživením cen je možné počítat, až dojde k zásadnějšímu rozvolňování striktních karanténních opatření.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?