Současnou dezinflací to ve světě nekončí
Naše domácí média si všímají toho, jak dochází ke znatelnému zdražování některých potravin. A u nich to minimálně kvůli kurzu koruny zřejmě neskončí. Na základě tohoto vývoje bychom mohli propadnout dojmu, že diskuse o tom, zda nyní hrozí spíše inflace, či deflace, je celkem zbytečná. Již jsem tu několikrát naznačoval, že to by ale ve velké části globální ekonomiky mohl být dojem mylný. Ukazují to i nové analýzy, úvahy a informace.
Wall Street Journal před několika dny poukazoval na deflační tlaky v eurozóně dané vývojem cen energií. Na podobnou deflační notu hraje i ekonom a investor Gavyn Davies. Podle něj je nyní již jasné, že první dopady pandemicko – ekonomické krize budou „silně dezinflační“. Přispívat by k tomu měly zejména sektory jako jsou restaurace, hotely, či letecké společnosti. Inflace v USA tak podle ekonoma, respektive podle modelů jeho společnosti Fulcrum AM, spadne hluboko pod cíl Fedu ve výši 2 %. A v eurozóně a Japonsku se během pár měsíců. posune do záporu. Davies ale dodává, že tím to vše nekončí a postupně se začne projevovat nedostatek některého zboží daný uzavřením firem. Tudíž i vyšší tlaky inflační.
Davies v souvislosti se současným vývojem poukazuje i na to, že John Maynard Keynes v roce 1940 v „How to Pay for the War“ popisoval, že kombinace vysokých válečných výdajů (expanze poptávky) a odchodu mnoha mužů do služby (tj., kontrakce nabídky) bude vyvolávat nedostatek zboží a tudíž inflační tlaky. Z jeho návrhů, které jim měly zabránit, byly přijaty povinné úspory, vyšší daně a k nim se přidaly dávky u základního spotřebního zboží. Tyto kroky podle Daviese udržely inflaci na uzdě a podle některých ekonomů je podobná logika (poptávka předbíhající nabídku) relevantní i nyní.
V pondělí jsem v článku „R“ jako klíč pro budoucí inflaci? ukazoval i jednoduchý grafický model, kterým můžeme současnou situaci posuzovat. Nicméně sám model nám nic neřekne o tom, jak se jeho křivky konkrétně pohnou, a tudíž kam se vydají cenové tlaky. Ani pan Davies po uvedeném výčtu nedochází k jednoznačnému závěru a končíme tak tam, kde jsme začali: I přes to, co vnímáme přímo v některých obchodech, jsou zatím ve velkých vyspělých ekonomikách silnější tlaky deflační, či dezinflační.
Opakovaně se tu také vracím k vývoji v Číně, která je vnímána jako možné vodítko věcí příštích ve vyspělých zemích. Učiním tak i dnes poukázáním na to, že guvernér čínské centrální banky PBoC Yi Gang se podle South China Morning Post domnívá, že dopad pandemie bude jen přechodný. A varuje před přílišnou stimulací, která by mimo jiné mohla destabilizovat čínský finanční systém (již tak křehký).
Vyloženě deflačně ale zase vyznívají poslední komentáře Michaela Pettise, který soustavně „kvalitativně“ sleduje situaci v Pekingu. Podle jeho posledních pozorování je řada obchodů stále prázdná a ekonom to komentuje následovně: Jako kdyby se lidé rozhodli, že více peněz na bankovním účtu je lepší než pár dalších kusů spotřebního zboží. Tedy nic jiného než zvýšená opatrnost, ne-li přímo strach, projevující se růstem preventivních úspor, a tudíž útlumem poptávky (poptávkové dezinflační tlaky). A za pozornost stojí, že jinak ekonom hovoří o plných ulicích. Takže také další varování před spoléháním se na „otevřete to a oni přijdou“.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Současnou dezinflací to ve světě nekončí
- Tesla ještě oslabí, v současném prostředí to chce vybírat akcie, jsou tu příležitosti - Moses
- Invesco: Pro USA to bylo „léto dezinflace“
- Pro USA to bylo „léto dezinflace“ - Invesco
- Singapur: Svět by měl počítat s tím, že ekonomické dozvuky koronaviru tu budou nejméně rok
- Brexit zasadil ránu globalizaci, svět jím ale nekončí
Prezentace
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory