Patria (Patria Finance)
Daně a účetnictví  |  16.04.2020 09:13:33

Rozbřesk: Proč neodložit podnikům DPH?

I když máme na stole první scénáře uvolňování karanténních opatření, začíná být jasné, že po celý druhý kvartál bude řada odvětví jednoduše krvácet. A to ať už skrze přímé omezení výroby, výpadky subdodávek nebo v důsledku slabé poptávky. Pokud se budou výpadky likvidity v podnikovém sektoru pohybovat v řádu vyšších stovek miliard až jednoho bilionu korun, zdá se, že česká vláda nemůže agresivnějšími krátkodobými opatřeními mnoho pokazit. Záruční úvěrové programy COVID I a COVID II měly pomalý náběh a v jejich rámci se nakonec poskytl relativně malý objem úvěrů (zatím přibližně 300 plus 600 milionu CZK). Je tedy zapotřebí, aby se co nejrychleji rozjely nové záruční programy, a to rychleji administrované a takové, na které dosáhne větší počet podniků (například připravovaný COVID III). Do té doby může česká vláda zvážit i jiné způsoby, jak ponechat dočasně více hotovosti ve firmách - například odklad plateb DPH nebo sociálního a zdravotního pojištění výměnou za rozumný úrok. Šlo by svým způsobem o rychlou překlenovací půjčku a stát by mohl úrok nastavit jednoduše a rychle například výrazným snížením sankcí za opožděné platby.

Ať už nakonec nástroje budou jakékoliv, je jisté, že čím více bude vláda otálet, tím větší může být celkový účet za krizi. Aby se mohla ale naplno pustit do práce, může potřebovat časem podporu centrální banky. Český dluhopisový trh je relativně malý a nové velké emise vládních dluhopisů na něm mohou časem tlačit vzhůru rizikové a likviditní prémie na českém vládním dluhu, což by nakonec nechtěně zhoršovalo dostupnost peněz i pro soukromý sektor. Je tedy dobře, že novela zákona o ČNB plánuje centrální bance rozvázat ruce pro plnohodnotnou politiku kvantitativního uvolňování (QE). Je jen škoda, že je to pouze na dva roky (klasické programy QE trvají zpravidla déle) a že nejsou v novele lépe vyspecifikovaná aktiva, se kterými centrální banka eventuální QE může provádět.


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Česká koruna se znovu dostává pod mírný tlak s tím, jak se zhoršila nálada na globálních trzích. Startující výsledková sezóna v USA a velice špatná čísla na trhy vrátila strach, který se promítl do ztrát rizikovějších aktiv včetně české koruny. V nejbližších dnech se bude koruna pravděpodobně obchodovat nad 27,00 EUR/CZK.

Zahraniční forex

Dolar navzdory naprosto děsivým číslům z americké ekonomiky včera posílil. Jak propad maloobchodních tržeb, tak průmyslu totiž ukázaly, že americká ekonomika již v březnu propadla technicky do recese. Data implikují, že již v prvním čtvrtletí USA zaznamenají negativní růst HDP a o výsledku druhého čtvrtletí je třeba pochybovat. Přesto se eurodolar posunul níže pod 1,09, což souvisí s tím, že averze k riziku zjevně opět roste a projevuje se to třeba i na stále vysoké rizikové prémii u italského vládního dluhu.

Dnes budou zcela jistě v centru pozornosti týdenní data z amerického trhu práce. Ta naznačí, jaký by mohl být výsledek dubnových statistik, zejména pak pokud jde o míru nezaměstnanosti, jež se posune do dvouciferných hodnot (z březnových 4,4 %).

Ropa

Ropa Brent včera odepsala dalších téměř 7 % a dnes ráno se obchoduje těsně pod hranicí 28 dolarů za barel. Pokračující cenový propad je za prvé reakcí na rekordní nárůst zásob surové ropy ve Spojených státech (19,25 mil. barelů), který v minulém týdnu doprovodil propad aktivity rafinérií (pouze 69 %, nejméně od roku 2008). Za druhé pak na trhy dolehl nový měsíční report pařížské IEA, která odhaduje, že dubnová poptávka po ropě je v důsledku koronavirové pandemie nižší o 29 mil. barelů denně, tedy na úrovni roku 1995. Jako kritický vidí pařížská agentura především druhý kvartál, kdy očekává průměrný pokles globální spotřeby ropy o 23 mil. barelů denně, pro celý rok 2020 to pak bude bezprecedentních 9,2 mil. barelů denně, což vymaže přírůstek poptávky za celou poslední dekádu.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:

04.04.2024  Daňová podpora výzkumu a vývoje - 2022 ČSÚ (ČSÚ)
02.04.2024  Kdo se musí registrovat k FATCA? JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
28.03.2024  Musí OSVČ skutečně podat přiznání vždy datovou schránkou? Tisková zpráva (Tisková zpráva)




?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688