Hodnota roušky na 7 600 korunách a nejlepší investice v historii lidstva
Jason Abaluck z Yale School of Management spolu s řadou svých kolegů provedli ekonomickou analýzu nošení roušek. Může se to zdát jako nesmyslný, či dokonce problematický přístup. Zahrnuje totiž v sobě nějaký odhad monetární hodnoty lidského života, což může být řadě z nás proti srsti. Nicméně je pravda, že v některých situacích a případech s podobným odhadem stejně implicitně počítáme – třeba v oblasti ochrany, či ničení životního prostředí. V případě roušek pak není možná tento přístup od věci už proto, že „řádově“ ukazuje, o čem hovoříme.
Pan Abaluck ve studii ukazuje následující graf s vývojem pozitivně testovaných poté, co bylo dosaženo 100 případů. Plnou křivkou je vyznačen vývoj v zemích, kde je běžné, že lidé během nemoci sami od sebe nosí roušky. Přerušovanou křivkou je vývoj v zemích, kde bylo a je nošení roušky požadováno vládou. A šedě jsou vyznačeny země bez požadavku na nošení roušek:
Ekonom graf komentuje s tím, že země, kde je normou nošení roušky, jsou v omezení šíření epidemie úspěšnější. Nicméně nejde o nějaký silný závěr kvůli tom, kolik dalších faktorů do průběhu křivek promlouvá, včetně testování, faktické dostupnosti roušek a tak dále. Statistická analýza ale podle ekonoma ukazuje, že roušky skutečně představují efektivní nástroj. A následně pan Abaluck a jeho kolegové odhadují, že roušky by globálně mohly zachránit stovky tisíc životů, a tudíž biliony dolarů ekonomické hodnoty. Ve Spojených státech by to na základě „běžných epidemických modelů“ znamenalo hodnotu ve výši 3 000 – 6 000 dolarů na osobu. A velmi konzervativní předpoklady vedou k odhadu hodnoty kolem 300 dolarů na osobu, tedy asi 7 600 Kč.
Za oněmi čísly je hodně předpokladů a berme je proto spíše jako zajímavost, která ale ukazuje, že roušky zřejmě nejsou nějakou podružnou proměnnou. Pokud bychom pak vzali do úvahy výrobní náklady roušky, šlo by z tohoto pohledu možná o jednu z nejlepších investic v historii lidstva. Autoři studie ještě poukazují na význam respirátorů pro zdravotnický personál a potřebu používat doma vyrobené roušky, aby nedocházelo k jejich nedostatku pro ty, kteří je potřebují nejvíce. Politikům ekonomové doporučují, aby štědře dotovali výrobu roušek, sami je nosili a zdůrazňovali, že nejde o všelék, ale doplněk všech dalších opatření. Což je poznámka, která možná naráží na některé úvahy o tom, že lidé kvůli rouškám propadnou falešnému pocitu bezpečí, budou se více „družit“ a v konečném důsledku tak napáchají více škody než užitku.
Na základě tohoto argumentu pak můžeme uvažovat třeba i o tom, jak efektivní je těsně připjatá celý den nošená rouška versus volnější (a tudíž méně vlhká) rouška. A nebylo by vlastně efektivnější ze stejného důvodu mít na prázdné ulici roušku sundanou a nandávat jí jen v případě bližšího kontaktu s lidmi? O lese nemluvě. Pak se divme, že se neshodnou ekonomové při pohledu na fungování hospodářství, když tápeme u kusu látky přes pusu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?