Václav Horák (AliaWeb)
Doporučeno redakcí  |  10.10.2002 10:55:53

Akcie: zajímavý příspěvek z diskuse obchodníků...


Pro významnou zajímavost uveřejňujeme ve Zpravodaji příspěvek znalého, obchodujícího  čtenáře, který si zvolil v naší diskusi (http://chat.fin.cz jinak též Názory v pravém horním rohu) přezdívku (nick) Patria_old :

 

Připomínám, že následující řádky jsou pouze soukromou analýzou, nejedná se o žádnou firemní analýzu a nebyla vypracována ve spolupráci s žádnou investiční společností ani makléřskou firmou.

 

Případná podobnost praktik některých firem je čistě náhodná.

 

Pokles začal 1.října odpoledne. Proč právě v tento den? V den, kdy jsem měl to pověstné mrazení? Protože 1.října již nebylo 3. ale 4.čtvrtletí. A jakou to má souvislost s českými papíry? Zahraniční portfólioví investoři utrpěli na světových trzích ve třetím čtvrtletí neuvěřitelné ztráty. Ztráty, které si neumíme ani představit. Ovšem na konci srpna stále měly české papíry vynikající výkonnost, stejně jako ostatní z tohoto regionu. A vzhledem k objemu obchodů (neobchodů) nebylo problémem pro ně udržet tyto papíry na vysoké úrovni i během září navzdory padajícím světovým trhům. Ba naopak docházelo k navyšování pozic u „výkonných“ papírů. Co to mělo za smysl? Je třeba ve zprávě za 3.čtvrtletí ukázat-sice jste podílníci ztratili, ale ztratili všichni, ale my jsme ti nejlepší, protože máme v portfoliu maximálně zastoupené papíry, které mají výbornou výkonnost. Třeba takový Philip Morris ČR posílil za 3 měsíce o neuvěřitelných 46%. To na „vyspělých“ trzích měl málokterý papír takovou výkonnost. Samozřejmě není řečeno, zda byl celý objem investován na začátku nebo na konci. Připadá vám toto směšné a zbytečné?

 

Nezapomeňte, že my si nedovedeme představit tu lázeň, kterou prošli světové trhy. Valná většina bank a pojišťoven má již velmi dlouho striktně omezenu jakoukoliv možnost navyšování pozic v akciích. Naopak jsou nuceni k vytváření stále vyšších opravných položek ke ztrátovým pozicím. Často dochází k nucenému výprodeji a redukci ztrátových pozic, čímž jenom dále tlačí kurz níže a níže. Rozhodně ani soukromí investoři „nepřišli zkrátka“. I jejich ztráty jsou obrovské a nové peníze chce investovat málokdo. Proto se rozpoutal boj o klienta mezi fondy a jelikož není možné používat nekalých praktik jako v Česku, je potřeba použít určité lsti. Proto se snaží „Vytlačit“ kurz u málo likvidních akcií co nejvíce nahoru a ještě mít „slušnou“ pozici.

 

Abychom lépe pochopili co se stalo, přiblížím to na modelu cen českých papírů. Neohlížejte se, na podhodnocení, vývoj HDP, inflace apod. Vezmu-li výkonnost německého DAXu od začátku roku, stál by ČEZ 37 , Čra 173 , Č.Telecom 179 , KB 508 , Unipetrol 21,50 , Philip Morris 4.044 . A teď si představte, jestli by jste ještě chtěli investovat další peníze?

 

Dalším faktorem byl vstup Erste na BCPP. Pokud klesalo zahraničí a naše akcie stagnovaly nebo dokonce rostly, dalo se to odůvodnit známými faktory. Vstup do EU, jiný růst HDP, podhodnocení CP, růst . Tyto faktory uvádějí analytici alibisticky. Akcie nerostly kvůli těmto faktorům, ale tyto faktory se prostě použily proto, protože je hloupé říct „nevíme proč také neklesají“. Jenže po vstupu Erste nešlo, aby Erste neklesala. To je prostě „světový“ papír a pokud jde logicky s trendem, musí kurz odpovídat ceně na Vídeňské burze přepočtenou na . Málokdo by asi čekal, že by se kurz ve Vídni přizpůsoboval ceně v Praze :-)

 

Erste měla dva faktory. Psychologický, protože když klesala, nenechávalo to klidnými majitele ostatních papírů a navíc velmi výrazně ovlivňuje indexy. A to je podstatný důvod. Zahraniční investoři neprodávají jako první v Praze, ale přidávají se po změně trendu. Domácí investoři zase neradi vyprodávají, tudíž index stagnoval bez objemů a nic se nedělo. Jenže po vstupu Erste index začal oslabovat i když české papíry stále stagnovaly. Ale ten oslabující index byl signál pro zahraničí…

 

Třetím faktorem může být samotný měsíc říjen. Většina velkých burzovních „krachů“ se odehrála právě v říjnu. Těžko to nějak rozumně vysvětlit. Jako logická se mi jeví jakási hypotéza o transformaci peněz před koncem roku z podílových fondů do hotovosti kvůli nákupům před koncem roku. Možné vysvětlení může být i opravdu „hnusné“ počasí v říjnu. Jenže to by dávalo smysl v Čechách, ale ne na celém světě. Vezmeme-li to za fakt, že říjen je velmi rizikový, je příhodnější nějaký rok než právě tento pro případný pořádný zmatek a kolaps na finančních trzích?

 

Tak a teď mě můžete rozsápat…Patria_old 


Ceny ojetých vozů v ČR - zářijový UPDATE !

10.10. 14:51  logiku to má...a (Neználek)
10.10. 12:29  Analýza (Tomáš nevěřící)

Poslední zprávy z rubriky Doporučeno redakcí:

18.05.2004  25.5. - spotřební daň, daň z přidané hodnoty ... Petr Hanisch (AliaWeb)
18.03.2004  Vzdělávací centrum ? Petr Hanisch (AliaWeb)
26.11.2003  Vánoční dárky pohodlně Petr Hanisch (AliaWeb)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688