Okénko investora  |  27.03.2020 17:21:03

Účet za obnovu globální ekonomiky se již vyšplhal na 7 bilionů dolarů

Stepan Krecek hlavni ekonom BHS"Celkový účet za dosud navržená opatření na podporu globální ekonomiky se již vyšplhal na částku 7 bilionů dolarů a dál narůstá. Z hlediska rozsahu i rychlosti navrhovaných opatření jsou dosavadní kroky centrálních institucí zcela bezprecedentní," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Klíčové státy Evropské unie, Spojené království, Spojené státy, Čína a Japonsko se v době pandemie koronaviru snaží podpořit ekonomiku. Celkový účet za dosud navržená opatření se již vyšplhal na částku 7 bilionů dolarů a dál narůstá. Z hlediska rozsahu i rychlosti navrhovaných opatření jsou dosavadní kroky centrálních institucí zcela bezprecedentní. Níže naleznete souhrnný přehled.
 
V částce 7 bilionů dolarů jsou zahrnuty oznámené vládní výdaje, daňové úlevy, záruky za půjčky a odkupy aktiv prostřednictvím centrálních bank. První odhady hovoří o tom, že vzhledem k velikosti ztrát, které působí restriktivní opatření proti šíření koronaviru, by navrhované stimuly měly stabilizovat globální ekonomiku do června letošního roku.
 
 
Nevyřešenou otázkou však zůstává, co se bude dít, když stimulační opatření nezaberou a globální ekonomika se v druhé polovině letošního roku opět nerozběhne. Další gigantické stimuly by již nemusely být účinné. Na globálním trhu by totiž mohly začít chybět výrobky a služby, které se dnes přestávají produkovat. V takovém případě bude nutné odstranit restrikce v globální ekonomice, přestože by to znamenalo rychlejší šíření onemocnění COVID-19. Dostali bychom se totiž do situace, kdy samotné onemocnění by bylo méně závažným problémem než obrovský nárůst chudoby ve světě.
 
Přehled opatření v dolarovém vyjádření
 
Evropská unie
·         Evropská centrální banka chce utratit 824 miliard dolarů za nákupy státních dluhopisů a další typy aktiv. Již dříve přitom byly oznámeny odkupy za 133 miliard dolarů.
·         Německo představilo záchranný balíček v hodnotě 825 miliard dolarů. Navrhovaná opatření spočívají především v poskytování půjček a kapitálovém vstupu do vybraných společností.
·         Francie schválila pomoc ve výši 50 miliard dolarů pro malé podniky a nezaměstnané. Dále se zaručuje za podnikové půjčky ve výši 330 miliard dolarů.
·         Itálie vyčlenila 28 miliard dolarů na pomoc zdravotnímu systému a pracujícím lidem. Podobně postupuje i Španělsko.
 
Spojené království
·         Vláda pozastavila místní daně z podnikání pro maloobchod a pohostinství na 12 měsíců.
·         Byly poskytnuty záruky za půjčky v rozsahu 397 miliard dolarů.
·         Samostatně výdělečně činným osobám bude poskytnut hotovostní dar ve výši 80 procent jejich průměrného měsíčního zisku až do výše 3 000 dolarů měsíčně.
·         Centrální banka uvedla, že odkoupí dluhopisy za 242 miliard dolarů.
 
Spojené státy
·         Vláda připravila stimulační balík ve výši 2 biliony dolarů. V balíku jsou navrženy přímé platby Američanům, vyšší podpory v nezaměstnanosti a rozsáhlý program půjček.
·         Kongres již schválil více než 112 miliard dolarů na poskytnutí dvou týdnů placené pracovní neschopnosti pro ty, kteří jsou testováni nebo léčeni v souvislosti s onemocněním COVID-19.
·         Federální rezervní systém přislíbil nákupy státních dluhopisů za 700 miliard dolarů. Centrální banka rovněž oznámila, že poskytne úvěry za 300 miliard dolarů pro podniky a spotřebitele.
 
Čína
·         Čína doposud oznámila, že sníží daně a poplatky o 113 miliard dolarů. Dále poskytne finanční stimuly za 16 miliard dolarů.
·         Čínská lidová banka poskytne 162 miliard dolarů na úvěry pro podniky.
 
Japonsko
·         Japonská vláda chystá stimulační balíček za 274 miliard dolarů.
·         Japonská centrální banka uvedla, že zvýší roční odkupy aktiv o 55 miliard dolarů.

Ing. Štěpán Křeček, MBA

Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.

BH Securities a.s.

BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 14:59  Benzín a nafta zlevní. Víme kdy! Petr Lajsek (Purple Trading)
Po 10:40  Spotřebitelská inflace (říjen 2024) Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
08.11.2024  Výhra Trumpa a její dopad na investice v Evropě Radoslav Jusko (Ronda Invest)
08.11.2024  Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení? Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688