Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
S postupující pandemií COVID-19 se stále více úvah stáčí k tomu, jak probíhala pandemie španělské chřipky a k možným vodítkům, které nám tehdejší vývoj může poskytnout dnes. Tímto směrem se vydali i Arnstein Aassve, Guido Alfani, Francesco Gandolfi a Marco Le Moglie, kteří na stránkách VoxEU tvrdí, že „dlouhodobé efekty pandemie jdou daleko za dopady demografických změn“.
Ekonomové konkrétně zkoumali výsledky průzkumů prováděných mezi Američany po epidemii španělské chřipky. Cílem bylo zjistit, jaké dopady měla na chování lidí a ukázalo se, že došlo k významnému poškození důvěry ve společnosti, což se projevilo i na ekonomické aktivitě. Podle ekonomů tyto závěry podporují současné snahy o razantní a silnou reakci na COVID-19.
Španělská chřipka dopadla tvrdě na celý svět, ekonomové ale poukazují na to, že počet úmrtí na 1 000 obyvatel se výrazně lišil v závislosti na tom, zda se daná země aktivně účastnila první světové války či zda šlo o zemi neutrální – viz následující graf:
Mimořádně vysoká mortalita španělské chřipky byla dána jednak vysokou nakažlivostí a také tím, že umíral velký podíl nakažených. Svět tehdy také nedisponoval potřebnými vakcínami a podle ekonomů byla rovněž velká část zdravotnického personálu v Evropě a v USA zaměstnána zraněnými z válečného konfliktu. „Karanténa, uzavírání obchodů, škol, barů a kostelů a dalších míst, kde se shromažďují lidé, nebyly úspěšné stejně jako povinné nošení roušek,“ uvádějí ekonomové. Vysoký počet úmrtí mezi mladými pak narušil sociální vazby, lidé se obávali nemoci natolik, že měnili své chování vůči ostatním. Rostla nedůvěra a podezřívavost, ke které přispívaly i zvěsti o tom, že nemoc šíří nepřátelští agenti.
Aassve a jeho kolegové tak tvrdí, že španělská chřipka měla podobné důsledky jako středověká epidemie moru – ovlivnila chování společnosti ještě dlouho poté, co epidemie odezněla. Hlavním tahounem této změny pak byl pokles společenské důvěry. Ukazuje se přitom, že v neutrálních zemích byl tento jev silnější, což ekonomové vysvětlují tím, že zde nebylo tolik pozornosti věnováno válce a média nečelila cenzuře, což se projevilo v tom, že lidé se více zaměřovali na epidemii a její důsledky. Tuto teorie potvrzuje i to, že ztráta důvěry byla silná také u potomků emigrantů ze zemí, kde byla epidemie silnější.
Ekonomové tvrdí, že během španělské chřipky vedlo sociální distancování k poklesu vzájemné solidarity. Ovšem současný vývoj v zemích, jako je Itálie, ukazuje, že vývoj je opačný – sociální distancování jde ruku v ruce s rostoucí solidaritou. I přesto však ekonomové varují, že může dojít ke změnám ve společnosti a chování lidí, které budou mít déletrvající negativní dopad na ekonomickou aktivitu.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
- Španělská rallye: Soukromé posádky ŠKODA budou bojovat o body do mistrovství světa v kategoriích WRC2 a WRC3
- Akciový výhled 10. 3.: Evropu kosí španělská chřipka! (+ČEZ, NWR, F, CME)
- Barro: Španělská chřipka a současná pandemie koronaviru – nejhorší scénář
- Španělská chřipka
- Očkovaných proti chřipce je pět procent lidí, ideál by byl třikrát vyšší, upozornilo ministerstvo
- Španělské regionální volby jsou minulostí, Španělsko je blíže oficiální žádosti o finanční pomoc
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory