Rozbřesk: Jakože nízká inflace? To si asi děláte…
Chodíte do obchodů? Jako normálně nakupovat? A máte pocit, že by ceny rostly v posledních letech v průměru jen o 2 % ročně? Já, když ráno vytáhnu peněženku, abych si zaplatil snídani, mám tíživý pocit, že tomu tak není. Centrální bankéři nás přitom neustále přesvědčují o tom, že inflace je proklatě nízko, ve světě plno rizik a proto je třeba stále přilévat olej do ohně (čti držet úroky blízko nuly a tisknout masivní objemy peněz). Přitom, když už se inflace ocitne viditelně nad inflačním cílem, tak centrální bankéři spustí oblíbenou písničku o tom, že vysoká inflace je způsobena faktory mimo jejich kontrolu. K tomu obvykle dodají, že centrální banka vlastně cílí na úplně něco jiného, než je růst agregovaného spotřebitelské koše, s nímž je konfrontována normální domácnost, která potřebuje nakrmit své děti, svítit a občas jezdit autem. K tomu dvě hezké historky z poslední dnů…
I sešla se minulý víkend slavná Americká ekonomická asociace, aby v jedné z věží ze slonoviny v San Diegu mimo jiné prodebatovala, jak nejefektivněji bojovat s nízkou inflací, která údajně trvale zůstává pod 2 %. Pravdou je, že Fed cílí na tzv. jádrový index PCE, což je růst cen vzatý z národních účtů očištěný o růst cen energií a potravin, a tento index roste méně než 2 % ročně. Ovšem pokud vezmeme v úvahu normální klasický index spotřebitelských cen, tak ten roste dlouhodobě viditelně rychleji (v průměru nad 2 %), přičemž v prvním čtvrtletí tohoto roku může být klidně okolo 2,5 % meziročně. Aneb slovutní akademici a centrální bankéři debatovali o problému, který možná není tak horký.
Druhá příhoda je z nám bližšího Polska, kde minulý měsíc vyskočila inflace na šokujících 3,4 %. Ve středu shodou okolností zasedala centrální banka a její reakce byla, že vysoký růst cen je jednorázový a že NBP za něj nemůže. Rekordní úrokové sazby tak podle guvernéra NBP mají zůstat na rekordně nízkých úrovních (1,50 %) až do roku 2022. Pikantní na tom je, že inflace v Polsku půjde v lednu zřejmě ještě výše (někam ke 4 %) a tzv. jádrová inflace beztak běží více než 3% tempem.
Tím však vtipné inflační historky nekončí. Na začátku příštího týdne reportuje inflaci ČR a Maďarsko. Psychicky se připravme na to, že čísla prosincové inflace budou na sever od hodnoty 3 %, neboli nad cíli ČNB a MNB. Písnička, která následně zazní z obou institucí, bude pak velmi podobná té, o níž jsme psali výše - “spotřebitelé buďte v klidu, inflace se nám nerozběhla, to jsou jen některé věci dražší”.
CZK a dluhopisy
Česká koruna se bez výraznějších impulsů drží těsně nad nejsilnějšími úrovněmi od dubna 2018 (25,22 EUR/CZK). Dnešní průmysl by neměl být argumentem pro zisky koruny - v souladu s našimi očekáváním došlo na další slábnutí výroby. Průmyslová výroba v listopadu klesla meziročně o 5,7 % při očekávání -4,0 % dle konsensu Bloomberg. Pro doplnění dat: finální údaj potvrdil růst tuzemské ekonomiky ve třetím loňském čtvrtletí o 0,4 % mezikvartálně a 2,5 % meziročně. Z globálních vlivů nadále platí, že se české koruně sice líbí úleva na akciových trzích, ovšem nutně musí být rozpačitá ze silnějšího dolaru a výrazně slábnoucího forintu.
Zahraniční forex
Klesající averze k riziku a především růst úrokových sazeb v USA pomáhají dolaru. Americké měně neublížila ani včerejší vystoupení centrálních bankéřů z Fedu, kde asi nejzajímavější věta zazněla od druhého muže Fedu Claridy, který uvedl, že lednové zasedání centrální banky bude i o tom, jak skončit aktuální dodávání likvidity, která vede od září k prudkému růstu bilance Fedu (+60 mld. USD měsíčně - fakticky jde o jaké si “QE4”).
Dnes odpoledne nás čekají důležité oficiální statistiky z trhu práce, které budou zřejmě opět velmi solidní. Dolar by tedy měl zůstat v kurzu s tím, jak se budou tlačit úrokové sazby dále na sever.
S růstem úroků na hlavní trzích se opět nedaří nízko-úročenému forintu. Měnový pár EUR/HUF se včera vyšplhal již na hodnotu 333, přičemž může být i hůře, pokud bude příští úterý zveřejněna vysoká inflace (za prosinec) a MNB bude vše s nadhledem ignorovat.
Ropa
Ropa Brent se po cílené snaze deeskalovat napětí na Blízkém východě ze strany USA stabilizovala a dnes ráno se obchoduje těsně nad hranicí 65 USD/barel. Cena se tak vlastně již vrátila zpět na úroveň z počátku ledna, před vyostřením konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem. V následujících týdnech by tak mohla být větší pozornost věnována tržním fundamentům. Ty v prvním čtvrtletí tohoto roku indikují relativně napjatý trh v důsledku agresivnějších těžebních škrtů aliance OPEC, byť poměrně nemalá nejistota panuje i nadále ohledně disciplinovanosti některých zemí aliance (Irák, Nigérie, Rusko).
Akcie
Americké indexy včera překonaly další rekordní maxima. Akcie společnosti Apple si připsaly 2,1 %, a to díky dvojité podpoře. Jednou byl posun prodejů iPhonů v Číně v prosinci o více než 18 %, druhou, že společnost Jefferies zvýšila cílovou cenu s výhledem na následující výsledkovou sezonu a silný finiš roku 2019. Akciím technologického sektoru se dařilo obecně, také díky býčím komentářům od Citigroup a Goldman Sachs. Výraznější propad (-6,5 %) včera zažila společnost Kohl’s, která reportovala slabší nižší prodeje prázdninové sezony. Škobrtnutí předvedla i společnost Tesla, která po fenomenální jízdě a překonání dosavadních historických maxim o více naž 100 USD konečně zažila lehký propad. Včera uzavřela obchodní den o 2,3 % níže než ve středu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Hlavní nebezpečí odchodu Řecka z EMU je v tom, že by to MOHLO FUNGOVAT! A to by inspirovalo další země.
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- CHN: Čínský fiskální balíček je veliký, není to ale „to, co to bývalo“…
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2015, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2016, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2017, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory