Václav Horák (AliaWeb)
Měny-forex  |  23.09.2002 11:12:22

Deficit zahraničního obchodu v srpnu dosáhl 11,2 mld. Kč

 

Průměrný odhad trhu byl 12,1 mld. podle Bloomberg a 13,7 mld. podle Reuters. Naše projekce byla 13,0 mld. . V meziročním srovnání poklesl export o 17,0% a import o 16,4%, což je podstatně více než průměr za poslední tři měsíce (-3,7%, resp. –6,8%). ČSÚ revidoval směrem dolů deficit za červenec z 16,3 na 14,8 mld. . Protože výsledek se neliší od průměrného odhadu trhu, neočekáváme žádnou reakci devizového trhu. Totéž platí v případě dluhopisového a akciového trhu. Dnešní údaje nemají žádnou implikaci pro čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB, kde očekáváme stagnaci sazeb.

Důvodem podstatně většího propadu meziročních ukazatelů vývozu a dovozu jsou srpnové záplavy, respektive omezení dopravy na některých hlavních dopravních trasách a hraničních přechodech směrem do EU. Vliv mělo samozřejmě také omezení výroby v některých podnicích. Podle našeho názoru nemá smysl srovnávat meziroční ukazatele vývozu a dovozu v jednotlivých kategoriích, protože srpnové údaje nemají velkou vypovídací schopnost. Z hlediska dlouhodobějších trendů nadále platí, že rozhodující vliv na meziroční zlepšení obchodní bilancekurz dolaru (průměr za srpen +16,6% y/y). Naopak průměrná cena ropy (26,66 USD/barel ropy Brent) byla v srpnu již nepatrně vyšší (+3,9%) než před rokem. V srpnu přispěl slabší dolar k meziročnímu snížení deficitu v kategorii minerálních paliv o 2,7 mld. . Na druhé straně se na domácím vývozu negativně projevuje stagnace ekonomiky Evropské unie a posílení koruny vůči euro (průměr za srpen +9,6% y/y).

Domníváme se, že dopad povodní na českou ekonomiku bude poměrně malý a krátkodobý. Vzhledem k zahraničnímu obchodu byla velmi rychle obnovena doprava na všech postižených hlavních dopravních trasách a hraničních přechodech a totéž platí také o průmyslových podnicích (s výjimkou několika chemických společností). Ve zbývajících měsících tohoto roku bude pro vývoj obchodní bilance důležitější vývoj cen ropy. Průměrná cena za srpen již byla meziročně vyšší (+3,9%) a tento vývoj bude pokračovat, protože vzhledem k vývoji kolem Iráku přesáhla cena ropy v pátek hranici 30 USD/barel, což je 19-měsíční maximum. Druhým faktorem pak bude pokračující stagnace v zemích EU, která neumožní oživení českého exportu. Odhad deficitu zahraničního obchodu pro rok 2002 ponecháváme v intervalu 70-80 mld. .

Autor: Jan Schiesser

Date : 11:00, 23.9.2002





?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688