Patria (Patria Finance)
Akcie ve světě  |  12.11.2019 06:03:33

Jak iPhone navyšuje obchodní deficit USA s Čínou

V roce 2018 se obchodní deficit zboží mezi USA a Čínou vyšplhal na 420 miliard dolarů. Tento obrovský obchodní deficit spustil současnou americko-čínskou obchodní válku. Aby obnovila „férový obchod“, uložila Trumpova administrativa cla ve výši 25 % na čínské zboží v hodnotě 250 miliard dolarů. Ekonomové se shodují, že data o obchodu obchodní deficit USA s Čínou značně zveličují.

Pro pochopení vzestupu čínských firem na hodnotovém řetězci iPhonu se Xing na webu Vox.eu zaměřuje na zapojení čínských firem do výroby iPhone X. Xing indentifikoval 10 domácích čínských společností, které jsou zapojené do výroby iPhone X. Jejich úkoly jdou daleko nad rámec jednoduché montáže a zahrnují i relativně sofistikované segmenty. Tabulka (viz níže) představuje úkony, které čínské firmy provádějí pro iPhone X ve srovnání s úkoly pro iPhone 3G.

iPhone 3G (2009) iPhone X (2018)
Sestavení (Foxconn) Sestavení (Foxconn)
Funkční součástky pro modul dotykové obrazovky (Anjie Technology)
Filter pro 3D modul (Crystal Optech)
Cívky pro bezdrátové nabíjení (Lushare Precision)
Destička s tištěnými obvody (M-Flex)
Reproduktory (Goertek)
RF anténa (Shenzhen Sunway)
Baterie (Sunwada)
Skleněný kryt (Lens Technology)
Nerezový rám (Kersen Technology)
Kamerový modul (O-Filem)
Celková přidaná hodnota: 6,5 USD Celková přidaná hodnota: 104 USD
3,6 % z nákladů na materiál 25,4 % z nákladů na materiál

Zdroj: Xing, Vox.eu

Například Sunwada, přední čínský výrobce baterií, dodává baterie pro iPhone X a čínská společnost Dongshan Precision dodává destičky s tištěnými obvody pro iPhone X prostřednictvím své americké společnosti M-Flex. Zapojení těchto čínských firem, přestože je omezeno na nejádrové technologické segmenty iPhonu X, naznačuje, že čínský průmysl mobilních telefonů jako celek se posunul na vyšší příčky žebříčku hodnotového řetězce iPhonu.

Náklady na materiál na iPhone X se odhadují na 409,25 USD, z čehož čínské firmy společně přispívají 104 USD, tj. asi 25,4 %. Čínská přidaná hodnota na iPhone X je tak výrazně vyšší než pouhých 6,5 USD na dřívějším modelu iPhone 3G. Maloobchodní cena iPhonu X je 1 000 USD a čínské firmy získají dohromady 10,4 % z celkové přidané hodnoty iPhone X prodaného na světovém trhu. To jasně ukazuje, že čínská přidaná hodnota vložená do iPhonů se od první generace až po iPhone X podstatně zvýšila. Následující obrázek porovnává čínskou přidanou hodnotu zařízení iPhone X s hodnotou zařízení iPhone 3G.

Zdroj: Xing, Vox.eu

IPhone jako významný zdroj čínsko-americké obchodní nerovnováhy

Dodnes se obchodní statistiky sestavují s použitím hrubé hodnoty vývozu, která implicitně předpokládá, že veškerá hrubá hodnota je generována exportérem. Podle této zásady kdykoli Čína dodá jeden iPhone X do USA, započítá to současný systém jako vývoz do USA za 409,25 USD.

Ale celková hodnota dílů dovezených z USA na sestavení iPhonu X je 76,5 USD. Vývoz jednoho iPhone X z Číny tedy vytváří USA obchodní deficit ve výši 332,75 USD (vývoz z Číny do USA za 409,25 USD – dovezené díly z USA za 76,5 USD).

Na výrobě iPhone X se však také podílí i Korea, Japonsko a další země, které dodávají více než 45 % dílů a součástek. Jinými slovy, oněch 332,75 USD netvoří jen přidanou hodnotu z Číny, ale také z Koreje, Japonska a dalších zemí mimo USA. Tento obchodní deficit by se tak měl započítat i mezi všemi ostatními zeměmi, které se podílejí na výrobě iPhone X, a nejen Čínou.

Z pohledu přidané hodnoty dělá americký schodek s Čínou při dovozu jednoho iPhone X pouhých 104 USD, což je méně než jedna třetina částky spočítané podle hrubé hodnoty. Na každý iPhone X dovezený do USA tak současné obchodní statistiky chybně přičítají k obchodnímu deficitu s Čínou 228,75 dolarů. V roce 2017 koupili američtí spotřebitelé 42,2 milionů zařízení iPhonů, čímž by se k obchodnímu deficitu mezi USA a Čínou jen v tomto případě zaúčtovalo navíc 9,65 miliard USD, tj. 2,3 % celkového obchodního schodku s Čínou.

Příklad iPhonu jednoznačně dokazuje, že výpočty obchodní bilance výrazně navyšují obchodní nerovnováhu Číny vůči USA. A iPhone je jejím významným zdrojem. Snížení obchodního schodku USA s Čínou tedy vyžaduje nejen spravedlivý obchod, ale, co je důležitější, nezaujaté obchodní statistiky obchodu.

Zdroj: Vox.eu

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:

Pá 16:39  Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA Fidelity International (Fidelity International)

?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688