Václav Horák (AliaWeb)
Daně a účetnictví  |  13.09.2002 13:47:20

AFT: Komentář k zamítnutí zvýšení daní v ČR

Poslanecká sněmovna zamítla vládní návrh na zvýšení daní.

Ze 198 přítomných poslanců hlasovalo pro 99 a proti 96 poslanců (včetně poslankyně Marvanové). Vládní návrh tak neprošel o jediný hlas. Zamítnutí návrhu je poněkud překvapivé, jedním z důvodů je rozhodnutí hlasovat o návrhu jako o celku a ne o jednotlivých návrzích, z nichž některé by našli podporu opozičních komunistů.

Dluhopisový trh reagoval mírným poklesem cen, který se pravděpodobně nebude dále prohlubovat. Kurz koruny a ceny akcií na zprávu nereagovaly, protože ta na ně nemá vliv. Z ekonomického pohledu jsou okamžité dopady na ekonomiku samozřejmě nulové. Dlouhodobější vliv bude záležet na tom, jaký bude další postup vlády, tzn. zda se například pokusí prosadit pouze některé z návrhů (zvýšení spotřebních daní, zvýšení nejvyšší sazby u DPFO).

Nicméně ani v případě, že by ke zvýšení daní nedošlo, neočekáváme žádný významný dopad do ekonomiky. Vzhledem k neochotě vlády hledat úspory na straně výdajů by pravděpodobně došlo k mechanickému navýšení celkových výdajů a tím pádem schodku státního rozpočtu. Vzhledem k navrhovaným 157 mld. pro rok 2003 by navýšení představovalo pouze 6,4%. Vláda má samozřejmě stále možnost využít emise státních dluhopisů, čerpání půjčky od Evropské investiční banky nebo privatizační příjmy (přičemž hledání úspor by v takové situaci mělo být primární a samozřejmé). Vzhledem k současnému zájmu investorů o statní dluhopisy a nízké úrokové sazby pokládáme tento způsob financování povodňových škod z ekonomického pohledu za vhodnější než zvyšování daní.

Je nutné si uvědomit, že vláda z celkových povodňových škod zaplatí zhruba pouze třetinu (v roce 1997 to bylo 27%), zatímco větší část budou muset hradit pojišťovny ale v prvé řadě občané a firmy (v roce 1997 téměř 60%). Zvýšení daní pouze omezuje disponibilní prostředky, které by postižené domácnosti mohly použít na obnovu. Navrhované zvýšení daní je proto z ekonomického pohledu nesmyslné a spojení s povodněmi je podle našeho názoru pouze účelové.

Výsledek hlasování zatím nebude mít vliv na stabilitu vládní koalice. Nicméně se potvrzuje, že těsná parlamentní většina a nejednotnost představují pro stabilitu koaliční vlády riziko. Z tohoto pohledu bude důležitější hlasování o státním rozpočtu na rok 2003.

Autor: Jan Schiesser

Date : 13:34, 13.9.2002
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688