M&B: Státem financované univerzitní vzdělávání je velmi neefektivní, existují lepší řešení
Na konci léta zamířilo do amerických univerzit 17 milionů studentů a téměř 40 % z nich si na svá studia půjčuje. Tvrdí to známý ekonomický portál Money and Banking a dodává, že během posledních 15 let se počet studentů s úvěry téměř zdvojnásobil a dosahuje 45 milionů. Tento dluh má tedy asi čtvrtina dospělých Američanů. Jde o krizi?
M&B se domnívá, že odpověď je kladná. „Většina zadlužených je sice schopna své studentské půjčky splácet, ale nemalá část ne. A to se nacházíme v situaci, kdy je trh práce silný. I přesto téměř 7 milionů lidí mešká se splátkami už více než 90 dní. Jelikož téměř všechen tento dluh přichází v rámci federálních programů, je to vláda, kdo jej vytvořil,“ tvrdí portál. V následujícím grafu ukazuje vývoj celkového zadlužení amerických domácností a strukturu dluhů. Studentské půjčky jsou vyznačeny šedě, červeně jejich podíl na celkových dluzích. Zdaleka největší podíl mají hypotéky:
Problémem nejsou studentské dluhy samotné, ale výše těch, které nejsou spláceny. Podle některých názorů je nejlepším řešením přechod na úplné odepsání studentských dluhů a přechod na státem financovaný systém vzdělávání. M&B ale tvrdí, že by šlo o „extrémně neefektivní způsob, jak poskytnout podporu těm, kteří ji potřebují“. Ukazuje na to i druhý uvedený graf, podle kterého představuje vzdělání na některých školách již nyní vysoce ziskovou investici, která umožňuje splácet dluhy.
Problém se systémem vzdělávání financovaným státem spočívá i v tom, že podpory se dostává lidem, kteří ji vůbec nepotřebují, včetně těch nejbohatších. A nejvíce by z ní těžili ti, kterým vzdělání umožní dosažení těch nejvyšších příjmů. Za alternativní řešení bývá zmiňováno zvýšení informovanosti potenciálních studentů o tom, co pro ně zadlužení bude znamenat a jaká je u nich pravděpodobnost neschopnosti dluhy splácet. M&B to považuje za přínosné, ale poukazuje na to, že „polovina populace nechápe vztah mezi inflací a sazbami“. Finanční vzdělanost leží tedy celkově nízko a lepší informovanost v této oblasti má jen omezený potenciál.
Nejlepším řešením by tak mohlo být převedení půjček na granty u těch nejchudších studentů. Navíc by vládní instituce měly přestat poskytovat půjčky těm, u kterých je malá pravděpodobnost úspěšného splacení. Jinak řečeno, „vláda by měla přestávat půjčovat těm, kterým tento úvěr zhorší život, třeba kvůli tomu, co by s jeho pomocí chtěli studovat“.
Za vážnou úvahu pak stojí změna podmínek úvěru tak, že by neměl být splácen pevnými částkami, ale částkami, které se odvíjejí od disponibilního příjmu, kterého student skutečně dosáhne. Vláda by tak na sebe vzala část rizik, která s volbou vzdělání a povolání souvisejí. Zároveň by ale byl zachován systém, který řadě lidí umožňuje dosáhnout vzdělání, s nimž jsou bez větších problémů schopni splácet studentské úvěry. A který nabízí vzdělání s vysokou mírou návratnosti.
Zdroj: Money and Banking
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?