Víkendář: Učte se to, co se roboti nikdy nenaučí
Pro řadu lidí to s jejich budoucím zaměstnáním nevypadá moc radostně. Tvrdí to Harvard Business Review s tím, že podle nového výzkumu společnosti Forrester bude jen letos automatizováno 10 % celkového počtu pracovních míst v USA. A McKinsey tvrdí, že během následujících deseti let to bude asi polovina všech pracovních míst. Půjde přitom zejména o pozice, kde se vykonává opakovaná a rutinní činnost. Tedy vše od řidičů nákladních automobilů až po skladníky. HBR tvrdí, že toho už bylo hodně napsáno o tom, která zaměstnání kvůli automatizaci zaniknou. Mnohem menší pozornost je ale věnována pozicím, které zůstanou zachovány, ale automatizace je významným způsobem změní.
Příkladem takového zaměstnání mohou být lékaři. Podle HBR je zřejmé, že diagnóza bude již v brzké době prováděna počítačem efektivněji než lidmi. Takzvané strojové učení je „neuvěřitelně efektivní tam, kde jsou k dispozici data, a tak tomu je právě u řady nemocí a potíží“. Ale co rozhovor s rodinou o tom, jaké jsou možnosti léčby? To už je oblast, kde automatizace nemá v dohledné budoucnosti takový prostor, tvrdí HBR.
Na úplně druhém konci spektra mohou být například barmani. Lidé totiž rádi konverzují s těmi, kteří jim připravují nápoje, a „je jasné, že tahle práce není jen míchání drinků“. Ale i tuto práci lze alespoň teoreticky rozdělit na část rutinní a na tu, kde automatizace nemá velký prostor. HBR tvrdí, že tyhle dva příklady ukazují, že existují dvě hlavní skupiny nerutinních činností. První z nich jsou spojeny s emocemi. Ty se promítají do naší neverbální komunikace, ale pomáhají nám také s rozhodováním. Jde přitom o složitý jev, který lze zautomatizovat jen velmi těžko.
Druhou skupinu zahrnují činnosti, které závisí na kontextu. Lidé dovedou do svého rozhodování zahrnout kontext poměrně lehce i přesto, že se neustále mění a tyto změny se pak promítají do vzájemného ovlivňování mnoha faktorů. Pro strojové učení a automatizaci je to ale velký problém, protože jejich činnost je odvozená od historických dat. Tedy od rozdílného kontextu. Takže zatímco barman dovede bez problémů uvažovat v rámci aktuálního kontextu, pro stroj to představuje velkou překážku.
Emoce a kontext jsou podle HBR „klíčovými složkami kritického myšlení, kreativity a zralého úsudku“. Není vůbec jasné, zda a popřípadě kdy by stroje dovedly něco podobného. Podle průzkumů je přitom kritické myšlení, komunikace a schopnost řešit složité problémy tím, co si firmy nejvíce cení u uchazečů o zaměstnání. Podobné je to s dalšími „měkkými dovednostmi“, jako je schopnost pracovat s více lidmi a adaptabilita. Tyto poznatky podle HBR ukazují, že vzdělávací systém by se neměl zaměřovat jen na to, jak dovedeme pracovat s počítači a stroji, ale i na to, abychom byli dobří ve věcech, které stroje dělat neumí. Tedy na dovednosti, které je těžké nějak systematicky uchopit a naprogramovat. Právě ty nám budou dávat před roboty největší náskok.
Zdroj: HBR
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Víkendář: Učte se to, co se roboti nikdy nenaučí
- A z čeho se učíš ty?
- Víkendář: Je to šílenství? Akceleruje to? Bude to bublina…
- Víkendář: Je to šílenství? Akceleruje to? Bude to bublina…
- Víkendář: Tenhle prezident je tím nejlepším, co mohlo demokracii potkat
- Víkendář: Jen vás připravuju na to, co vám řekne Trump
- Víkendář: Co dobře chápali Alan Greenspan a ve věštírně v Delfách a proč je to relevantní pro současnou monetární politiku
- Co se to děje s trhem práce - Víkendář
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Pavla Berdár, Delta Green
Spotový tarif se výrazně vyplatí pouze tomu, kdo má akumulační kapacitu, říká Honza
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku