Kam po základce a jak nejlépe vybrat střední školu?
Desítky tisíc deváťáků už nyní se svými rodiči řeší otázku pokračujícího vzdělávání. Při výběru školy je potřeba se zaměřit především na tři hlavní kritéria - jaký zvolit obor, jestli studovat v místě bydliště a zda sáhnout raději po soukromé, anebo veřejné škole.
Nový školní rok sice teprve začal, mnozí deváťáci ale už teď začínají přemýšlet nad tím, co s jejich životem bude dál a která střední škola pro ně bude ta pravá. Při výběru by měli rodiče brát ohled primárně na to, co dítě baví a o co se zajímá. Jejich studijní předpoklady jsou až na druhém místě.
"Děti někdy bývají zaskočeny nároky, se kterými se poprvé setkají na střední škole, a pokud je výuka nebaví, rychle ztrácí motivaci. Například u našich uchazečů očekáváme zájem o techniku a počítače, neměli by mít odpor k matematice, ale všechno ostatní jsme schopni je naučit," uvedl ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky Martin Vodička.
Budoucí středoškolák by měl ale vzít v potaz i svoje slabiny. "Neměl by také zapomenout na svůj zdravotní stav, který může někdy výběr ovlivnit," tvrdí Národní ústav pro vzdělávání.
Všeobecné vzdělávání v podobě gymnázií poslední dobou už moc netáhne. Trendem je naopak specializace už na střední škole. Výrazně roste zájem o školy zaměřené na IT, ale také o řemeslné obory. Děti při výběru školy ovlivňuje nejen zájem o obor, ale také vidina dobrého výdělku a snadné uplatnění.
Většina škol v Česku je veřejná. Soukromých je zhruba čtvrtina a studenty se pokouší nalákat na moderní technologie, individuální přístup a větší důraz kladený na praktickou výuku. Podle Martina Vodičky už dávno neplatí, že soukromé školy jsou drahé a pro lenochy, kteří nezvládají výuku na veřejné škole.
Kvalitní střední škola by měla mimo standardní výuku nabídnout dětem i řadu mimoškolních aktivit, které umožní jejich profesní rozvoj - například přípravu na jazykovou zkoušku FCE, získání řidičáku nebo různé pobyty v zahraničí.
Důležitým faktorem při rozhodování může být i to, zda škola nabízí individuální přístup ke studentům. V méně početných třídách mohou učitelé brát vpotaz odlišné nároky každého studenta. "Umíme pracovat s talenty, ale díky individuálnímu přístupu pomůžeme vystudovat i dětem se specifickými vývojovými poruchami (dyslexie, dysgrafie, ADHD apod.)," tvrdí vedení Letohradského soukromého gymnázia.
Nástup na střední školu může být prvním krokem k osamostatnění dítěte a přípravou na dospělý život. Rodiče by tudíž neměli ihned zavrhovat možnost studia daleko od bydliště. Zvlášť pokud v okolí není žádná specializovaná škola, která by odpovídala zájmům a nárokům budoucího středoškoláka.
"Žáci z jiných regionů mají možnost využít nabídky ubytování ve dvou budovách domova mládeže přímo ve školním areálu. Zde jsou jim kromě optimálních studijních podmínek vytvořeny i podmínky pro sportovní a kulturní a jiné aktivní trávení volného času nebo odpočinek," uvedla Pavla Vacková ze SOŠ a SOU Dubno.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI